şükela:  tümü | bugün
 • 5 şubat 1927 doğumlu hollandalı kaptan ve uçuş eğitmeni.

  kendisi havacılıkta oldukça başarılı kabul edilir fakat adını dünyaya duyuran olay sivil havacılık tarihinin en kötü 5 kazasına ilk sıradan giriş yapmasıdır. *
  (bkz: tenerife faciası)

  kazayı yapmış olduğu boeing 747'yi seattle'dan hollanda'ya getiren ilk üç pilottan birisidir. eski çalışma arkadaşları onun için "harika bir pilot, iyi bir adam ve mükemmel bir mühendis." demişlerdir. hatta, kaza haberi geldiğinde klm yetkilileri en güvendikleri pilot olarak olay yerine onu göndermek istemişler fakat sonradan kazayı onun yaptığını öğrenmişlerdir. 27 mart 1977'de 50 yaşında öldüğünde henri?tte veldhuyzen van zanten-segers ile evliydi. ayrıca ron ve mari?tte adında iki çocuğu vardı.

  *
 • başarılı bir kariyeri olsa da tarihe en ölümlü havacılık kazasının sorumlusu olarak geçmiştir ve belki de bu ünvanı hiç kaybetmeyecektir.
  sırf beklemekten canı sıkıldığı için acele etmiş ve saçma sapan hareketlerle kendisi dahil 583 kişinin ölümüne yol açmıştır. bir pilot için olabilecek en kötü son bence.
 • kazanın anlatıldığı belgeselde gösterildiği kadar aksi bir adam olduğunu sanmıyorum, zira öyle bir adama o kadar insanın canını emanet etmezler.* öte yandan, üst üste gelen aksilikler sonucu da olsa, kendisi gibi tecrübeli, tanınmış bir pilottan beklenmeyecek fevri kararıyla sivil havacılık tarihine adını kanla yazdırmış insan evladı.*
 • tenerife faciasinin gerceklesmesinde bircok tesadufi hatalar zinciri mevcut olsa da, en buyuk sebebi kalkis iznini almadan kalkisa gecmesidir. bunun sebebi olarak da, van zanten'in son 3 aydir hic ucus yapmamasi ve pilot adaylarini simulatorlerde egitmesi olarak gorulmektedir *. cunku simulatorlerde, hava trafik kontroloru ile gerceklesen diyaloglar gercek hayattan cok farklidir. van zanten simulatorlerde kalkis iznini veren otoritedir. bunun da, 3 ay sonra yaptigi ilk ucusta, klm'nin yeni politikalari sonucunda olusan zaman kisiti, piste yabanci olmasi, sis, pan em ucagi ile kulenin konusmalarinin cakisarak kendi kokpitlerinde net duyulamamasi gibi etkenlerle, kendisini kalkis icin otorite olarak gormesine neden olmus olabilecegi dusunulmustur.

  bu kaza sivil havacilik tarihinde bircok yeni kurali beraberinde getirmistir. kalkis pistine ayni anda asla birden fazla ucagi cikartmamak (taxi pozisyonunda bile), kule konusmalarinda take off * kelimesinin, kalkis ani disinda kullaniminin yasaklanmasi (henuz kalkis iznini almayan ucaga 'kalkistan sonra saga donun' yerine, 'pisti terk ettikten sonra saga donun' denmesi gibi) ve kaptan pilotun otoritesinin yardimci pilot ve ucus muhendisi tarafindan sorgulanabilecegi egitimlerinin verilmesi, bu kurallardan birkacidir.
 • açık ve net bir şekilde 583 kişinin katilidir. 2 ayrı belgeselde izledim. neredeyse başladığı günden beri uçak kazası raporunu izliyorum. bu adam gibisini görmedim. kalkış izni almadan kalkmak nedir gerzo?
 • yaptığı eşekliği özetleyen tek bir cümle varsa o da fazla gurur göte vurur olan celebrity müteveffa pilot.