şükela:  tümü | bugün soru sor
 • skandalların ismi.
  güney afrika'da, afrika ulusal kongresi yani anc nin yeni lideri.

  o, 2007 aralık ayı itibariyle, anc'deki en üst düzey zulu kabilesi üyesi ve eski tüfek solcu olarak kitle desteğine sahip bir isim.

  kimdir diye merak edip araştırınca karşıma çıkan bilgilerle hayrete düştüm.
  çok renkli bir isim.

  afrika ulusal kongresi, nelson mandela 'nın eski lideri olduğu; güney afrika'daki ırk ayrımcılığı yönetimine son verdiren mücadelenin önderi olan siyasi hareket.
  güney afrika'da ırk ayrımı sona erdikten sonra seçimlerle afrika ulusal kongresi'nin iktidara gelmesi ardından direnişçi lider nelson mandela cumhurbaşkanı seçilir, daha sonra bu görevi thabo mbeki'ye devreder.

  2007 aralık ayı itibariyle de bu görevde sıra, thabo mbeki'nin yardımcılığını (yine thabo mbeki tarafından kovulana kadar) yapan zuma'ya gelir.
  hem de thabo mbeki'ye rağmen.
  rağmen diyorum, görünen o ki bu ikili hiç anlaşamaz.
  anc’ye 17 yaşında katılan ve sonrasında askeri kanadında yer alan zuma, devlet başkanı mbeki'nin piyasa merkezli ekonomi politikalarına tepkili sendikaları kucaklayan bir isim olarak görülür.
  ve, mbeki iki dönemdir devlet başkanlığı yaptığından, yeniden başkanlık seçiminde aday olamayacak ama anc liderliğini kazanırsa halefini belirleyebilecek duruma geleceğinden, zuma’ya karşı seçime girer..ama kazanamaz o ayrı.

  gelelim asıl konumuza..skandallara.
  2005 yazı.
  zuma'nın adı, cumhurbaşkanı mbeki’nin yardımcılığını yaptığı dönemde, yakın arkadaşı ve mali danışmanı schabir shaik hakkındaki bir yolsuzluk davasına karışır.
  shaik, güney afrika hükümetinin bir silah ihalesi nedeniyle yargılandığı davada, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle suçlu bulunur ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılır.
  söz konusu davanın sonunda yargıç, shaik'in fransız bir silah şirketinin zuma'ya rüşvet vermesi için anlaşmaya vardığını söyler.
  zuma ise iddiaların gündeme gelmesinden bu yana ısrarla masum olduğunu söylemeye devam eder..

  mbeki, 2005 yazında yolsuzluk suçlamaları gerekçesiyle zuma’yı devlet başkan yardımcılığından kovar.

  2005 yazında bunlar olurken, aynı yılın kasım aynında başka şeyler olmaya başlar;

  zuma, hiv pozitif olduğunu bildiği bir aile dostuna tecavüz suçlamasından yargılanmaya başlar.
  'aids bulaşma tehlikesine karşı ilişkiden sonra duş aldığını' söyleyerek hem yargıcın şimşeklerini üzerine çeker hem de sağlık ve aids'le mücadele örgütlerini ayaklandırır.

  zuma, söz konusu kişiyle cinsel ilişkide bulunduğunu kabul eder etmesine de, fakat bunun, iki tarafın da rıza gösterdiği gönüllü bir ilişki olduğunu söyler.
  ve 2006 mayıs ayında aklanır.
  yargıç, kadının kendi rızasıyla birlikte olduğuna hükmeder.

  ve aralık 2007 seçimleri.
  mbeki’ye karşı aday olan zuma hakkında, bu sefer tam da anc kurultayı sırasında yayımlanan ve mbeki taraftarlarının sızdırdığı sanılan, zuma’nın eşlerinden birine ait olduğu söylenen intihar mektubu ortaya çıkar.
  mektupta, intihar sebebi zuma gözükür.
  65 yaşındaki zulu kabile şefi zuma'nın eşleri ve çocuklarının sayısı hakkında rivayet muhteliftir.
  dört-dokuz eş ve 20'den fazla çocuktan söz ediliyor.
  zuma'dan beş çocuk yapan kate, 8 aralık 2000'de 44 yaşında intihar ederken bıraktığı mektupta, 24 yıllık evliliğinde cehennem azabı çektiğini söyler.

  zuma, şimdi anc’nin başında..seçim galibi.
  ama bitmedi.
  “güney afrika'da başsavcı, iktidardaki afrika ulusal kongresi'nin (anc) yeni lideri jacob zuma'yı yolsuzlukla suçlamak için ellerinde yeterli kanıt bulunduğunu açıkladı” haberi çıkar bugün ortalığa.

  http://www.bbc.co.uk/…ory/2007/12/071220_zuma.shtml

  2008, zuma açısında nelere gebe meraktayım.

  gazetelere göre bazı notlar:
  hakkındaki suçlamaları mbeki'nin çıkardığını savunan zuma, libya lideri mummar kaddafi ile angola devlet başkanı eduardo dos santos'un desteğine sahip.
  seçim kampanyasını kaddafi'nin finanse ettiği dedikodular arasında.

  mbeki'yi piyasa politikalarıyla halkı yoksullaştırdığı için çok eleştirmiş nobel ödüllü başpiskopos desmond tutu, kurultay öncesi anc'yi "zuma'yı lider seçerseniz, çoğunluğu utandırırsınız. güney afrika daha iyisini hak ediyor" diye uyarır.
  mbeki de kurultayda terlemekten zor tamamladığı konuşmasında 'etik lider' seçilmesi çağrısı yapar.
  89 yaşındaki mandela, radyoda "kararınıza anc'nin asil tarihi kılavuzluk etsin. partideki bölünme üzücü" diye konuşur.

  (bu entry bir derlemedir)
 • latin amerika'da doksanlarin sonunda baslayan sola yonelis dalgasini afrika'ya tasiyabilecek-ve thabo mbeki'nin neoliberal politikalarina son verebilecek- anc'nin tabanindan gelme siyasetci.

  hakkinda yazilanlar gayet mide bulandirici olmasina ragmen, gene de bbc haberciligine itidalle yaklasilmasi gerektigine inaniyorum.

  korkut boratav'in konu uzerindeki bir yazisi icin:

  http://sol.org.tr/index.php?yazino=27079
 • güney afrika'nın yeni devlet başkanı. şimdi bunun iki eşi var, acep hangisi first lady olacak diye sordurtuyor insana. elalemin derdi şimdi germesin beni...
 • güney afrika'nın -bugün itibariyle- yeni devlet başkanı. yolsuzlukla ve tecavüzle suçlanıp aklanan, 3 eşi ve 19 çocuğu olan enteresan bir başkanmış. çeşitli konularda suçlanıp paşa paşa görevine devam etmesine rağmen türkiye'yle, soyadına rağmen de zuma oyunuyla alakası olmadığını kendi kendime anlayabildim.

  başka ne diyeyim, bilemedim. artık gerisini de güney afrikalılar düşünsün.
 • bugün büyük gün. devlet başkanı jacob zuma 5. karısıyla evleniyor.
 • üç eşi ve 20 çocuğunun g. afrika hazinesine maliyeti yıllık 20 milyon dolarmış. fakat eşlerine sorumluluk vermemiş değil. thobeka sağlık işlerinden sorumlu first lady, sizakele tarım ve gıda güvenliği first ladysi, nompumelelo ise kimsesiz çocuklardan sorumlu first lady olup, bizim aliye'yi de kuma olarak yollasak ne süper olur diye geldi aklıma, o da hastalıklardan sorumlu first lady olur, kendisi hasta ya, ondan. gerçi förstten kasıt ne, ne kadar först onu bilemiycem.
 • elitistliği nedeniyle eleştirilen thabo mbeki'nin aksine halk adamı kimliğiyle öne çıkan, zulu etnik kökenine sahip siyasetçi. 2012'de tekrar evlenmiş, eş sayısını dörde çıkarmıştır. dünya üzerinde demokrasi ile yönetilen bir ülkenin dört eşli bir devlet başkanının olması, bırak suudi arabistan'ın çöllerini, iran'ın ovalarını, kültür birikimi olan hiçbir kara parçasında zorla evrensel insan haklarının uygulanamayacağının canlı kanıtıdır.
 • 7 mayıs 2014 seçimlerine büyük favori olarak giren güney afrikalı lider. 1942 doğumlu deneyimli bir politikacı olan zuma, gençlik yıllarında anc’ye ve güney afrika komünist partisi’ne katılmış ve nelson mandela ve diğer anc önder kadrosuyla birlikte senelerce hapiste kalmış gerçek bir dava adamıdır. apartheid rejiminin yıkılması sonrasında partide hızla yükselen ve devlette ve partide önemli roller üstlenen zuma’nın başı, 2000’li yıllarda hakkındaki yolsuzluk ve tecavüz iddiaları nedeniyle oldukça ağrımıştır. ancak zuma 2009 yılında bu iddialara dayalı olarak hakkında açılan davalardan beraat etmiştir. bunun üzerine 2009 yılında partisinin başında girdiği seçimlerde yüksek bir oya ulaşarak başkan seçilmiştir. sosyalist bir dünya görüşüne sahip olan zuma hakkında yapılan eleştirilerden birisi de çok eşli olmasıdır. the daily telegraph gazetesinin iddiasına göre zuma’nın 6 eşinden 20 çocuğu bulunmaktadır. son anketlere göre zuma’nın partisi anc, bu seçimlerde de oyları düşecek olmasına karşın yüzde 60 civarında oy alacak ve zuma 2. dönem başkanlık yapacaktır.

  http://ydemokrat.blogspot.com/…frika-secimleri.html
 • bir 5 yıl daha başkan olarak devam edecektir.

  http://politikaakademisi.org/…a-ulusal-kongresinin/

  neden kazandığına dair bir analiz; http://www.economist.com/…4/05/economist-explains-1