şükela:  tümü | bugün
 • tsunami faciası üzerine aşağıdaki satırları yazmış fransız düşünür: (bugünkü hürriyet gazetesinde gila benmayor'un yazısından)

  "bir yaşlı insan öldüğünde bir kütüphane yok olur.
  bir çocuk öldüğünde hayata veda eden, bir okurdur.
  her ikisi öldüğünde ise kaybolan bir uygarlıktır"
 • 1492 adlı kitabı, imge kitabevi tarafından türkiye'de yayınlanmıştır.
 • http://www.attali.com/
  diye sitesi var bu amcanın fakat fransızca olduğundan faydalanamıyoruz.
 • "music is a fluid reality. the only thing that primitive polyphony, classical counterpoint, tonal harmony, twelve-tone serial music, and electronic music have in common is the principle of giving form to noise in accordance with changing syntactic structure."

  demi$tir kendisi. boylesi evrensel bir gercegi boyle derli toplu soyleyebilmek icin gec kalmi$ oldugunu du$unmekteyim.
 • koç topluluğu 24. üst düzey yöneticiler toplantısına konuşmacı olarak katılmıştır.
 • yaşayan en büyük düşünürlerden, ders verme dehası, çağdaş sun tzu

  "bir süper güç bir rakibin saldırısına uğradığı zaman, kazanan çoğu kez bir üçüncü güçtür."
  "yenen çoğu kez yenilenin kültürünü benimser."
  "bir doktrin ne kadar etkili olursa olursa olsun, bireysel özgürlüğün ilerleyişini yavaşlatamaz."
  "yetkeci devlet piyasayı yaratır, piyasa da demokrasiyi."
  "gelecekte hiçbir şey saklı kalmayacaktır; şimdiye kadar toplum içinde yaşamanın koşulu olan ketumluğun varlık nedeni ortadan kalkacaktır. herkes, herkes hakkında her şeyi bilecek; daha az suçluluk ve daha çok hoşgörüye doğru ilerlenecektir. unutma, dün pişmanlıklarla bezenmişti; yarın şeffaflık, bir daha pişmanlık duymamaya itecektir. sır üzerine kurulu merak da ortadan kalkacaktır ve bu da magazin basınının felaketi olacaktır. aynı anda ünlenmişliğin de..."
  "insanın trajedisi , eğer bir şeyler yapabilecek durumdaysa, sonunda mutlaka onu yapmasındadır."
 • cezayir doğumlu fransız yahudisidir. geleceğin kısa tarihi isimli kitabını zevkle okuyorum. haklı şekilde yahudilere eski yunanlılarla beraber tarihin akışında kesintisiz ve özel bir yer vermiş. (ticaret, değişim değerinin üzerine bina edilmiş ekonomi, bireycilik, dine ve toprağa askere bağlı olmayan, yenilikçi, değişimci, ilerlemeci, özgür tacirler* binlerce yıl bir çekirdek olarak modern dünyayı yaratmak üzere var olagelmiş). tarih ve ekonomi politik analizi okunaklı olsun diye yüzeysel bırakılmış gibi dursa da, düşünürken haz veren soyutlama düzeyinde ve tüm tarihi ve dünya coğrafyasını kat' edebiliyor, aynı kavramlarla ele alabiliyor.

  kitaptan bağımsız olarak, gelecek vizyonu ile ilgili yeni dünya düzeninde, dünya devletinin başkenti kudüs olsun/olacak gibi bir öngörüsü var ama konuşmasının ingilizcesini bir yerde bulamadığım için ayrıntıları veremiyorum franzöziş bilenler el atsın:

  http://www.dailymotion.com/…-du-nouvel-ordre-m_news
 • "gelecekteki iktidar odakları, engellemek, yasaklamak, bir caddeyi çıkmaza dönüştürmek, bir bilgi akışının yönünü veya bir insan yığınının yolunu değiştirmek gibi temel özelliklere sahip olacak. iktidar, ya bizzat inşa ettiği için, ya planını ele geçirdiği için, ya da başkalarını ustalığı konusunda ikna ettiği için labirenti tanıyan kişiye ait olacak. işte rehber'in iktidarı yolunu şaşırmışları, bir barınak ve kalacak bir toprak bulabilmeleri için yeniden yönlendirmeyi bilenlerin, inisiyelerin, musa'nın iktidarı.."

  demiş kişi.
hesabın var mı? giriş yap