• les prenoms du paris napsterda arayıp bulamadığım parçadır, amsterdam, jef, le valse a mille temps diğer güzelleridir...
 • "dostlugu, sefkati,sevgiyi olesiye arayan bir ses.
  yuceltilmis her duyguya biraz huzunlu,biraz umutsuzca
  ozlem duyan bir haykiris.
  olumu her an hissedip yasamaktan asla vazgecmeyen yalniz bir sarkici/sair." mario levi.
 • david bowie onun amsterdam $arkisini söylemi$ti. ayrica scott walker ve marc almond onun $arkilarini söylediler. zeki müren de ne me quitte pas'yi türkçe sözlerle söylerdi beni terketme diyerekten.
 • amsterdam, marieke, les prenoms de paris, la valse a mille temps, je ne sais pas süpper şarkılarındandir tütüneker sanatçinin... hep sigara gelir aklima bu adamla birlikte neden bilmem...
 • aslında belçikalı olduğu halde fransız sanılan şarkıcı.zengin bir aileden gelir ve iyi bir eğitim almıştır.kendisi için planlanan gelecek babasının işinin başına geçmektir.brel karısını,kızını ve bu aptal planı arkasında bırakıp fransa'ya gider.uzun süre müzik yapmaya uğrasarak sürünür.sonunda başarıyı yakalar.başlarda yalnızca gitarıyla şarkılar söyleyen bir adamken zamanla başarılı orkestrasyonlarla şarkılarını kuvvetlendirmeye başlar.müziğinde her zaman en önde duran unsur kuvvetli sesidir.tek kelime fransızca bilmeyenlere bile şarkılarını ulaştıran,sesinin sözleri değil duyguları anlatmasıdır.ilginç bir özelliği de konserlerinde bir şarkıyı asla iki defa söylememesidir,bis yapmayı sevmez ama dinleyicisine karşı her zaman saygılıdır.içinden geldiği burjuva hayatından iğrenir ve bunu şarkılarına yansıtmaktan çekinmez.grand jacques'ta kendisiyle dalga geçmekten dahi çekinmez.bu izolasyon ve gizlenme çağında fazlasıyla kişisel şarkılar yazmıştır.mutlaka dinlenmesi gereken şarkıları ne me quitte pas,grand jacques,ces gens-la,orly ve amsterdamdır."yetenek,birşeyi yapmak istemektir." demiştir.
 • bazı sözleri vardır ki jacques brel'in, duyduğunuzda, onun zamanında yaşamış olmak, onunla aynı gökyüzünün altında nefes almış olmak için bir ömür feda edebilirsiniz.
  "bir kadın bir erkeğe acı veriyorsa eğer, erkek mutlaka o kadını öyle incitmiş olmalıdır ki, bu acıdan daha fazlasını da hakeder."
  olağanüstü güzel bir adamdır, duruşu, bakışı, şarkı söyleyişi, söylerken ağlayışı, onu ulaşılmaz bir ışıkla donatır. ve bu muhteşem yaratık, yalnızlığının içinde kendisini beğenmez, hayattan kopuktur, sanki bütün insanlar uyuşmuştur, hissizdir, anesteziye doğuştan bağışıklığı olan jacques acıyı hisseder, onu yaşar.
  "keşke bir günlüğüne yakışıklı olabilseydim.. yakışıklı ve aptal.."
  belki de anlatmak istediği bu lanet acıdan bir gün için bile olsa, yalan bile olsa, uzaklaşma isteğidir. ama jacques haksızdır bu sözünde. kimsenin olmayacağı kadar yakışıklıdır.
 • arkadaşı jackie (veya jeff iki şarkıyı karıştırıyorum)için yazdığı şarkı loser ın loser dan başka dostu yoktur der gibi yürek paralar...
 • bir şarkıya mı aitler bilmiyorum ama sözlerinin güzel bir çevirisini aktarmak istedim,

  serüvene koşmak için trenler bekliyorsan,
  güneşi yakalayıp gözlerine yerleştirmek için
  beyaz yelkenlerin gelip seni almalarını bekliyorsan,
  yarına inanmak için günbatımına,
  iyi kalpli gözükmek için zayıflığa,
  ve güçlü görünmek için öfkeye ihtiyacın varsa;
  demek ki
  hiçbir şey anlamadın!!!
 • sur les ports d'amsterdam da fütursuzluğu, madeleine de umutsuzluğu, adieu ma femme da sağduyuyu, les vieux de sefkati, le plat pays de sonsuzluğu insanın kafasına kafasına çakan dinlemekten bıkmayacağım belçikalı şair, besteci, yazar ,sinemacı ve yorumcu
 • (bkz: au suivant)
hesabın var mı? giriş yap