şükela:  tümü | bugün
 • 1244 senesinde fransa'nın vitrey bölgesinde doğduğu tahmin edilen templier şövalyelerinin 23. büyük ustası. günümüzde mason localarına katılma yaşı olan 21 yaşında, 1265 senesinde tarikata katılmıştır.

  şövalyelerin başına geçtikten sonra tarikatın merkezini ingiltere'den kıbrıs'a taşıması, onun zamanında templier'lerin inanılmayacak derecede zenginleşmesi ve güçlenmesi ile dikkatleri üzerine çekmiştir. fransa kralı iv. philip (philippe le bel) sürekli olarak borçlanmakta olduğu tarikata katılması reddedilince dönemin papası v. clement ile ortak olarak de molay'i yok etmeyi ve templier servetini ele geçirmeyi planlar. (böyle de ibne bir insandır, belle dediklerine bakmayınız) 1307 senesinde jacques de molay fransa'ya çağırılır, buraya kadar herşey normal kabul edilebilecek iken garip olan de molay'in bütün şövalyeleri ile birlikte kralın davetini kabul etmesidir, zira kralın planlarından haberdardırlar, neye güvenip giderler, tarihçiler için hala bir sırdır.

  nihayetinde de molay ve şövalyeleri dinden çıkmakla ve binbir türlü iblislikle suçlanırlar. alıştığımız üzere inquisition affedici bir kurum olmuş değildir. sonucu baştan belli olan davanın neticesinde şövalyelerin bir kısmı idam edilir, de molay hapse atılır. 7 senesini tutuklu olarak geçirdikten sonra 18 mart 1314'te yakılarak idam edilecektir. son sorgusunda evvelce kabul etmiş olduğu tüm suçlamaları (baphometh'e tapmak, orgy'lerde bulunmak, şeytanın kıçını öpmek, isa'yı reddetmek) reddedecek, çektirdikleri işkencenin sona ermesi için kabul ettiğini iddia edecek ve tek suçunun da bunları baştan kabul etmiş olmak olduğunu söylecektir. son sözleri yüce templier örgütünü karalayacak beyanatları için af dilemek olmuştur, ya da öyle inanılır, nihayetinde jacques de molay bugün bile gizemli bir kişi olmayı sürdürmektedir.
 • son sorgusunda daha önce kabul etmiş bulunduğu suçlamaları reddetmemiştir, eco'ya ve foucault sarkaci'na göre. kabul edilen bir suçun daha sonra reddedilmesi daha büyük bir suçtur çünkü. rivayete göre ölmeden önce molay, kendisini öldürenlerin yıkıma uğrayacakları kehanetinde bulunur, gerçekten papa da kral da aynı yıl içinde ölür, der foucault sarkacı.
 • aslında papa tarafından orta asya'ya kudüs ile ilgili bağlantılar kurmakla ve kudüsün güvenliğini sağlamakla görevlendirilse de zamanla kendi hristiyanlık formunu oluşturmuş, tapınak şövalyelerinini lideri olunca da, tapınakçıları bir tarikata dönştürmüştür. alamut kalesi fedaisi hasan sabbaha haşhaş bile satmıştır. tapınak şövalyelerinin (knight templars) ruhani lideridir. 1314'de papalık tarafından yakılarak öldürülmüştür. önemli bir karakterdir. bugün avrupa misyonerlerinin içerisine baktığımız zaman, de molay'ın çok önemli bir rol oynadığı vardır. demolay olmak bir liderlik sıfatıdır. dünyanın dört bir yanında özellikle brezilya'da, ispanya'da, israil'de demolaylar vardir. türkiye'de 3 demolayin oldugu düşünülüyor *. bunlar uluslararası şirketlerden burs almakta, senede bir kere toparlanmakta ve gelecegin liderleri olmaktadırlar. demolaylık bir statü haline gelmiştir ve başbığları yani ruhani liderleri jacques demolaydir. bu örgüt hakkında komplo teorileri çoktur. foucault sarkacı bunlardan bir tanesidir. bir de, eger ki demolaylık sıfatı kazanırsanız, sakın sıfatı zedelemeyin ya da aşağılamayın, ama sakın... (bkz: komplo teorilerini sosyal teori sanmak)
 • kendisine yöneltilen suçlamalarda haça tükürmek, diğer üyelerin (hepsinin değildir sanırım) omurgasının alt ucunu (çok kibarım, ama bildiğin kıç) öpmek* ve sair sapkınlıklar mevcut olan tarihi ve efsane kişilik. bir de bu sorgular sırasında saman dolu bir arabayla gizlice kaçırıldığı iddia edilen bir şeyler vardı ama malum hafıza i beser nisyan ile maluldur. galiba kaçırılan tapınakçıların altınlarıydı. bunun icin broken sword'a ya da foucault sarkacı'na bir kerre daha bakmakta fayda vardır. templier şövalyeleri bize sadece baphometh, tapınakçılar gibi efsaneler bırakmakla kalmamış bankerlik denen kurumun temellerini de atmışlardır.
 • o zamanlar yoktu ki highlight etmemisim ama simdi cok guzel yazilmisi var. philippe hakkinda daha fazla bilgi icin suraya gidiniz (bkz: philippe le bel)
 • yine eco nun bir rivayeti ne göre fransız ihtilali sırasında kralın başı vurulurken: ' jacques de molay; intikamın alındı' diye bağırşmalar olmuştur
 • mite göre yakılırken papa ve fransız kralı'na "bir yıl içinde tanrı katında bana katılacaksınız" diye beddua etmiş. beddua edildi mi edilmedi mi bu kesin değil ama ikisi de bir yıl içinde terki dünya eylemiş. belki de tarikat mensupları öldürmüşlerdi bu iki kişiyi. ama ortaçağ zihniyeti hemen bir gizem katmış olaya. hatta beddua hanedana değil fransız tahtına yönelik addedilmiş. yine 1793'te 16. louis'in başı giyotinle kesildiğinde iddiaya göre bir fransız masonu giyotin iskelesinin üzerine atlamış, elini kralın kanıa daldırmış ve kanı kalabalığın üzerine atarak "jacques de molay, öcün alındı" diye haykırmış.
  kaynak: the temple and the lodge
 • gercekten de tarihte yer alan en gizemli en spekulatif kisilerdendir.iddialara gore kendisine yapilan iskenceler hz.isa ya yapilanlarla aynidir;kamcilanmis,basina dikenli tel giydirilmis ve carmiha gerilmistir.ancak bu olay biraz uzun surmustur cunku tam olmek uzereyken carmihtan indirilip de molay ve sovalyelerinin kendi ayinlerinde kullandiklari kefen bezi ustune ortuluyor,normale donmeye baslayinca tekrar takrar carmiha geriliyormus.sonucta vucudundaki kan,ter ve asit izleriyle bu kefende bir takim sekiller olusmustur.bu da bugun bilinen torino kefenidir.
  (bkz: torino kefeni)
  ayrica 80li yillarin sonunda yapilan arastirmalar sonucunda daha onceden hz.isaya ait olduguna inanilan bu kefenin aslinda de molaya ait oldugu dusunulmustur.
 • yakılmadan önce son sözlerinin aşağıdaki gibi olduğu rivayet edilir.

  "it is just that, in so terrible a day, and in the last moments of my life, i should discover all the iniquity of falsehood, and make the truth triumph. i declare, then, in the face of heaven and earth, and acknowledge, though to my eternal shame, that i have committed the greatest crimes but it has been the acknowledging of those which have been so foully charged on the order. i attest - and truth obliges me to attest - that it is innocent! i made the contrary declaration only to suspend the excessive pains of torture, and to mollify those who made me endure them. i know the punishments which have been inflicted on all the knights who had the courage to revoke a similar confession; but the dreadful spectacle which is presented to me is not able to make me confirm one lie by another. the life offered me on such infamous terms i abandon without regret."

  edit : aslında kendisi yakılmamıştır pişirilmiştir. saatler boyunca acı çektirilerek.

  bonus : engizisyon işkenceleri

  iyice son sözleri de meşhur :

  ""let evil swiftly befall those who have wrongly condemned us - god will avenge us. i shall follow the way of my master as a martyr you have killed him. you have done and know not. god willing, on this day, i shall die in the order like him."

  "