*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- <alıntı> ---

  "(1865-1963) analizin (bkz: fonksiyonel analiz) (bkz: kompleks analiz) babalarından ünlü matematikçi.

  1865’te versailles’da yahudi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen hadamard, 98 yıllık ömründe matematiğe gerçekten olağanüstü katkılarda bulunmuş, hareketli bir yaşam sürmüş bir kişi. matematiğin dışında pek çok şeyle ilgilenmiş. ulaşımın atlar, develer ve buharlı makinelerle yapıldığı dönemde dünyanın pek çok yerini dolaşmış, daha 30 yaşında iken dünyaca tanınmış bir bilim adamı olarak adını tarihe geçirmiştir.

  tam bir doğa aşığı olarak, bitkilere olan aşırı ilgisi kendisini iyi bir bitki kolleksiyoncusu yapmış, dağcılığa olan ilgisi ileri yaşlara kadar sürmüştür. iyi keman çalması olağanüstü bir dil yeteneğinin yanı sıra dalgınlığı ve espirili cevaplarıyla da zihinlere kazınmıştır. hadamard, olağanüstü hafızaya sahiptir. üstün dil yeteneği dillere destandır. 6-7 dili rahat konuşuyor. ama ispanyolca bilmiyor. 1919’da bir dizi seminer vermeye gittiği madrid’de son seminerini ispanyolca vermiştir.

  yazmış olduğu bir kitabın provalarını yapıp basımevine verdikten bir süre sonra geri döner ve yayıncıya “kitabın 169. sayfasındaki 3. satırındaki bir yeri atladım, orayı düzeltebilir miyim?” der.

  en büyük tutkularından birisi de eğreltiotu koleksiyonu yapmaktır. moskova’da bulunduğu bir dönemde andrey nikolayeviç kolmogorov ve p.s. alexandrov adlı iki ünlü matematikçi ile beraber toplantı öncesi moskova yakınlarındaki klyazma nehirde bir sandal gezintisi sırasında birden kıyıda uzun yıllardır aradığı eğreltiotunu görür. bunu koleksiyonuna katmak istemektedir. hemen kayığın burun kısmına çıkar ve kayığın kıyıya yanaşmasını beklemeden kıyıya doğru uzanır ve eğreltiotunu koparmaya çalışır ve doğal olarak kendini suyun içinde bulur. aradığını bulmuş çocukların neşesiyle sudan çıkar. elinde bir tane eğreltiotu ve sırılsıklam. biraz sonra toplantıya katılmak zorundadır. otele gidip üstünü değiştirme zamanı yoktur. alexandrov’un evi yakın, oraya gidiyorlar. aleksandrov’un elbiselerini ödünç alıyor. ancak hadamard oldukça uzun boyludur. ama alekssandrov da tam bir boy fukarası. elbisenin hadamard’ın üzerindeki görüntüsünü düşüne bilirsiniz? ceket kısacık , pantolon bermuda! toplantıya gider. herkes “aman hocam , bu ne hal” der. o kendisi ile barışık. “ne yani profesör olduksa macera yaşamak bizim hakkımız değil mi?”

  uğraş alanları arasında coğrafya , tarih, felsefe, psikoloji, botanik, kimya var ve hepsinin başında tabii matematik var. bütün bunlarda olağanüstü dikkat, zeka ve başarıya sahip olan bu kişi ne yazık ki gündelik hayatta başarılı görmemiz mümkün değil.hayatta bir kere olsun kravatını bağlamayı becerememiştir. o işi her sabah eşi yapmıştır.
  birgün painleve, saint michel bulvarında hadamard’la karşılaşır ve “herhalde eşiniz tatile çıktı” der. hadamard şaşırır ve sorar
  -“nereden anladın?”
  -“çünkü” der, painleve “kravatınız sağ kulağınızın arkasından sallanıyor.”

  "
  --- </alıntı> ---

  alıntıdır, yazım ve dilbilgisi yanlışları alıntılanan yazıya aittir. yazar anladığım kadarıyla prof. dr. öner çakar. hangi yayından internete aktarıldığını bilmiyorum. sorumluluk kabul etmemek için de neden bu kadar çırpındığımı da anlamış değilim. hepi topu 3-5 kişinin okuyacağı bu entryi de günün anlam ve önemine binaen michael jordan'a ithaf ediyorum.

  ayrıca bkzlar:
  http://en.wikipedia.org/wiki/jacques_hadamard
  http://www.genealogy.math.ndsu.nodak.edu/…?id=24555
  (bkz: hadamard matrix)
  (bkz: hadamard gate)