şükela:  tümü | bugün
 • yapısalcı psikanaliz'in babası , fransız bilim adamı...
  freud'a çok ilginç bir yaklaşımla eleştriler getirmiştir.
 • roland barthes, foucailt ve derrida ile karşılaştırıldığında, sigmund freud'un etkisinde en çok kalan düşünürdür. her ne kadar foucault "the order of things"in son bölümünde ruhçözümcülüğe yer ayırsa ve derrida "writing and difference" adlı kitabının yedinci bölümünde tümüyle freud'un görüşlerinden söz etse de onlar, kendisi ruhbilimci olan lacan kadar bütün düşüncelerini ve değerlendirmelerini doğrudan freud'un bulguları üzerine kurmazlar. lacan'a göre dil ile bilinçaltının karmaşık ilişkisi çok önemlidir. insan dilinin yapısı bile insanın ruhsal gerginlikleri ve çelişkileri sonucu ortaya çıkmış olabilir. buna karşılık ruhçözümcü yöntemin uygulanmasına olanak sağlayan tek araç dildir. hastanın bilinçaltı ancak dil yoluyla su yüzüne çıkar. hasta düşlerini ve hayatını anlattıkça ruhçözümcü, onunla ilgili görüşlerini, onun konuşması üzerine kurar. yani, dil bilinçaltından bağımsız düşünülemez. lacan'ın freud'dan ayrıldığı en önemli nokta göstergelerin değerlendirilmesi konusundadır. freud, bilinç düzeyindeki göstergelerin, ancak onların örtmeye ya da değiştirmeye çalıştıkları bilinçaltındaki göstergelerle karşılaştırıldığı, ölçüldüğü zaman anlam kazanacağını söylerken, lacan göstergelerin önemi üzerinde durur ve göstergelere önem verildiği durumlarda yanlış sonuçlara varılabileceğini öne sürer. lacan'a göre bir ruhçözümü seansında hastanın bilinç düzeyinde sergilediği ya da kullandığı göstergelerin birbirleriyle ilişkileri, ruhbilimciye hasta ile ilgili yeterince bilgi verebilir.
 • psikanalizde ortağa attığı tealerle birçok düşün adamını arkasına almayı başaran ve dil kavramının bilinçaltı yoluyla nasıl şekillendiği konusunda çok akılcı savlar üreten teorisyen.
 • feminist eleştirmen ırıgaray'ın hocası.
 • (bkz: fallus)
 • ayrıca (bkz: zizek)
 • sozcuk oyunlarini pek sever, kendisinin acikladigindan baska tanimi olmayan ve o esere ozgu sozcukler uretir. diger disiplinlere ait teknik bir terimi odunc almasi gerektiginde ise terimi normal tanimdan cok farkli bir sekilde kullanir. bilmenin dogasina iliskin standart kavramlari reddeder.
 • cok insanin hayatini kaydirmistir; ayrica cok da capkindir; epidemik ozellikler gosterebilir: handle with care
 • muhtemelen lacan'ın tanıdığı ilk türk(iyeli) ahmet haşimdir. "bir akşam yemeği" yazısında haşim, doktor lacan ile edebiyat akımları hakkındaki sohbetinden bahsetmektedir. vaktiyle mehmet rifat iddia etmişti bunu, sonra da enis batur.
 • görebildiğim kadarıyla türkçeye çevirilen ilk lacan yazısı, "özne-ben'in işlevinin oluşturucusu olarak ayna-evresi" makalesidir. ağustos 1982'de yazko felsefe yazıları dergisinde çıkan yazının çevirmeni -her ne kadar şaşırtıcı olsa da- nilüfer kuyaş'tır.
hesabın var mı? giriş yap