şükela:  tümü | bugün
 • alman asıllı fransız besteci,köln sinagogunda kantorluk yapan bir musevinin oğluydu. asıl adı jacob levy eberst.alfred de musset'nin de şamdancı oyunu için çello eşlikli düetler besteledi. daha sonra operetler bestelemeye başladı. 1885'te kurdıuğu bouffes-parisiens adlı operet topluluğuyla, kendi yazdığı operetleri paris'in ünlü tiyatrolarında sahneledi. viyana, londra ve baden-baden'de gösteriler düzenledi. canlı, coşkulu, şakacı müziğiyle kendine özgü bir operet türü (bkz: fransiz opereti) yarattı. şarkılan ve danslan (bkz: can-can dansi), döneminde paris yaşamının simgesi haline geldi. 1877'de operetlerini amerika'da sergiledi. bu gezisinin anılarını notes d'un musicien en voyage (bir müzikçinin gezi notları) adıyla yayımladı. 5 ekim 1880'de paris'te öldü.
 • la vita e bella *
  filmindeki opera sahnesinde barcarolle dinlerken aman allahim nasil bir muziktir bu dedigim 1 yila yakin muzigin kime ait oldugunu ogrenmek adina verdigim derin savastan sonra buldugum besteyi yapan kisi . butun besteleri icinde hala en guzeli budur.
 • offenbach, jacques (1819-1880): besteci, almanya'da köln şehrinde doğdu. fransa'da 3.napoléon devrinin neşeli günlerinde "vie parisienne-paris hayatı"nı eserlerine başarıyla yansıtmış, operet ve "opéra bouffe"lar yazmıştır. kendi kendini yetiştirmiştir. paris'e 1833 yılında gelmiştir. o sırada "chansonette"ler yazmış ve ilk hafif operalarını oynatmıştır. 1855'te "bouffes parisienne"adlı tiyatrosunu açmıştır. ayrıca kendi grubu ile bütün avrupa'yı gezmiş, 1877'de amerika'ya da gitmiştir. 1858'de "orphée aux enfers-orfe cehennemde", 1864'te "la belle hélene-güzel hélene", 1866'da "barbe bleu- mavi sakal", "la vie parisienne-paris hayatı", 1867'de "la grande duchesse de gerolstein" adlı operaları yazmıştır. en önmeli eseri ölümünden bir yıl sonra, yani 1881'de paris'te temsil edilen "les contes d`hoffmann-hoffmann'dan hikayeler" adlı operasıdır. bu opera bütün eserleriyle tezat olarak romantik ve lirik bir hava taşır.
 • jacques offenbach, (1819-80) alman besteci
  hoffmans's tales diye bir bestesi vardır dinleyin dinletin
  1soprano 1 mezzo-soprano söylüyor (barcarolle diye aranabilir bulunabilir)
 • "les larmes de jacqueline" adlı eseri * şahanedir.
  han na chang'dan mutlaka dinlenmeli.

  http://www.youtube.com/watch?v=adv7ft86lem
 • aslında birçoğumuzun (en azından tom ve jerry izlemiş olan) bildiği orpheus in the underworld opera bouffasındaki bir bölümün bestecisi.

  http://www.youtube.com/watch?v=4diu2n8tgka

  (bkz: can can)

  (bkz: the infernal galop)
 • saatlerdir kafamda calan muzigin yaraticisi adamcagiz. hey allahim, cildirazagim!

  (bkz: can can)
 • (bkz: can can) adlı müthiş müziğin yapan besteci, herkes tarafından cok bilinen mu müziğin ismini pek bilen yok aslında. youtube da dinleyin belki uzun süredir aradığınız bir müzik olabilir ; )
 • ikinci imparatorluğun yüksek sınıflarının kolay ve kaygısız yaşamına uygun düşen eğlenceli bir müzik tarzı yaratmış olan fransız besteci. ''güzel helen'' ya da ''cehennemdeki orphee'' gibi gülünç operalarında, yunan mitolojisini, fransız kankanı ya da kendi döneminin etkilerini katarak gençleştirdi.