şükela:  tümü | bugün
 • 1920'li yılların ortalarında istanbul için sigorta haritaları çizen topoğrafın adı. bu haritalar çizildiği dönemde sigorta şirketlerinin reasürans birimlerince, bir yapi çevresindeki toplam riskleri saptamak amaciyla kullanılıyomuş. şimdi ise mimarlar, şehir plancıları ve tarihçilerin de kullandığı kaynaklar haline gelmiş. çizimleri ve kullanılan renkler de gayet hoş olan bu haritaları axa oyak kitap haline getirmiş.
 • saint joseph fransız lisesi 1895 mezunu.. kendi çizimlerinin 1939 tarihli kadıköy–moda paftasını, "burslu okumama olanak sağlayan eski okuluma benden bir hatıra" notuyla bu okula hediye etmiş..
 • hırvattir kendisi
 • deli posteki sayar gibi neredeyse tüm binalarini ve ozelliklerini çizmiştir haritalarinda.
 • istanbul'un tarihi semtlerinde proje yapacak mimarlık öğrencilerinin belediyeden önce atatürk kitaplığı'nı ziyaret ederek elde etmeleri gereken alfabe niteliğindeki haritaların sahibi, minnet duygularımızın hedefi, eli öpülesi kişi...
 • //jacques pervititch, 1920’lerde bir sigorta şirketi için yaptığı istanbul haritaları ortaya çıkınca 2000’de birden gündeme geldi, gazetelere konu oldu. müsemma sabancıoğlu da onun kökenini ortaya çıkarmak için iki yıl uğraştı, hırvatistan’a kadar gitti. işte günlüğünde yaşadıklarını şöyle aktardı:

  3 mayıs 2000 gündemimde istanbul haritaları var. pervititch tarafından çizilmiş. 1922-45 arası istanbul’una ait. hangi sokakta, hangi binanın altının kagir, üstünün ahşap olduğunu bile yazıyor.

  24 mayıs 2000 haritalarla ve pervititch’le son 6 aydır uğraşıyorum. ama, kimmiş, nerede yaşamış, kimse bilmiyor. sigortalar birliği beni buldu. bütün telefon rehberlerini taradım. yeni bir iz üstündeyim. pervititch diye birini buldum. ama bunun adı auguste. neyse, kardeşidir diye umutlanıyorum. şimdi, rehberden apartmanı buldum, kapıyı çalacağım. bu benim son umudum. oradan bir şey çıkmazsa kapının önünde ağlarım.

  26 haziran 2000 adresi verilen bina 102 yıllık. apartmanın sahibi binada oturuyor. konuştukça zihni açıldı. pervititch’i hatırlıyor! 2 kızı olduğunu, ortodoks olduğunu öğrendim.

  21 kasım 2000 son 2 günde hayatımda 20 yıl yaşamış gibi gelişmeler oldu. internette tekrar aradım pervititch soyadındaki bir ‘t’yi doğru yazınca saint joseph lisesi’nin web sayfasına gittim. 1895’te okuldan mezun olan jacgues pervititch çıktı karşıma. okulu aradım, kayıtları 1939’dan başlıyormuş. pervititch, galata’da bir ilkokuldan saint joseph lisesi’ne geçmiş. burslu okumuş, iftihar öğrencisi, sonradan kendisini burslu okuttukları için okula haritalarını hediye etmiş. kalp krizi geçiriyordum az daha. abd’de yaşayan hırvatların listesi gibi bir şeyi osman bey’in yardımı ile buldum. artık hikayeyi çözdüm.

  11 aralık 2000: okuldan belgeleri aldım. bir de oğlu varmış. toplumsal tarih yazarı rinaldo marmara var, fransa’da yaşıyor, feriköy’deki latin katolik mezarlığı hakkında çalışıyor bir süredir. sabahın köründe mezarlığa gittik. bekçiye rinaldo marmara ile buluşacağımızı söyledik, içeri öyle girdik. tozların altında jacgues pervititch yazıları çıktı. mezarı yıkadık. ölüm kayıtlarını araştırdık, sainte marie draperis kilisesi’ne gittik. papaz cecerelli kocaman dolabı açtı. içi silme defter dolu. vaftiz, ölüm, evlilik kayıtları. 17’nci yüzyıl başına kadar kayıtları görmek mümkün. latince ölüm defterlerinden pervititch’in tüm ailesini çıkardık.

  7 şubat 2002 pervititch’in resimlerini saint joseph lisesi’ndeki papaz bulmuş. kalp krizi geçiriyordum az daha.

  13 şubat 2002 internette 865 defa tarama yapıldı. dubrovnik’te ailesine ait bilgiler bulundu. ‘art anda science institute’ diye bir yere bağlı olan nenad vekaric’e mektup yazıldı.

  16 şubat 2002 pervititch ailesinin hırvatistan’daki kolunu buldum. pervititch‘in doğum tarihi 17 şubat 1877’ymiş. babası göç etmiş istanbul’a.

  12 haziran 2002 dubrovnik’teyim. pervititch’in evine gittim. antun pervititch ile görüştüm.

  4 ekim 2002 tarih ve toplum dergisi çıkmış, taksim’e gittim. dergi, araştırmamı kapağa taşımış. kapakta harita ve pervititch’in fotoğrafı...

  pervititch ailesi

  jacques pervititch, 17 şubat 1877’de dubrovnik’te doğdu. bugün hırvatistan’a bağlı olan dubrovnik, yüzyıllar boyu osmanlı’ya vergi ödeyen bağımsız bir liman kentiydi. jacques 3 yaşındayken denizci olan babası ve 4 erkek kardeşiyle istanbul’a göç etti. galata saint pierre ilkokulu ve saint joseph lisesi’nde okudu. haritacılık eğitimini nereden aldığı bilinmiyor. daha sonra josephine droma ile evlendi. marcel, jeanne ve henri dünyaya geldi. henri, 13-14 yaşında saint joseph’de okurken öldü, daha sonra tüm pervititch’lerin mezarı olacak feriköy latin katolik mezarlığı’na gömüldü. nazım kurt’la evlenerek türkiye vatandaşı olan jeanne’ın ve kardeşi marcel’in de mezarı burada. //

  kaynak:

  arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=304986
 • müsemma sabancioglu'nun kendisi hakkında yapmış olduğu araştırmanin makalesine buradan ulaşılabilir.