şükela:  tümü | bugün
 • yeni muvekkili saddam huseyin olacak gibi gorunen avukat.
 • bugün itibariyle tikrit'ten saddam'in yegeninden gelen mektup üzerine, "su an için hangi mahkeme önünde (uluslararasi; amerikan veya irak ulusal) olacagini bilmemekle saddam huseyin'i savunacagim" diyen, daha önce de eski gestapo klaus barbie'yi, cakal carlosu; slobodan milosevic'i savunmus; polpotun kankasi (!) fransiz ceza avukati...

  savunmasinin genel hatlarini, amerikan tarafindan donald rumsfeld'i 1984'de reagan yönetimi altinda kitle imha silahlarini irak'a bizzat satmakla; henri kissingeri ise elinde bulundurdugunu iddia ettigi kayitlara dayanarak irak yönetimine gizli destek vermekle itham etmek olarak açiklamistir...

  saddamin yargilanacagi ulusal mahkemenin isleyisi, irak'da görülecek olasi bir davanin ne kadar amerikan güdümünden bagimsiz olacagi, üye yargiçlarin tayin sartlari saibeli olmakla beraber, saddamin savunmasinin jacques verges gibi 80 yasinda hala seytanin avukatiligi pesinde kosan bir zat tarafindan yapilacak olmasi komedinin son perdesidir...
 • kopus davaları kuramının uygulamacısı fransız avukat. bu kuramı ilk kez cezayir' in fransızlara karsı yuruttugu ozgurluk mucadelesinde tutuklanan cezayirlilerın davasında uyguladı. sisteme karsı duran bir savunma avukatıdır. filistin ve kızıl ordu militanlarının, eski nazi subayı klaus barbie' nin savunmaları, aldıgı dava orneklerinin bir kacıdır.

  nasyonel sosyalist ideolojiden beslenen suphe goturmez bir caninin davasını ustlenmesi uzerine bır cok elestiri almıstır. ancak bu dava onun icin "dunyada barbarlıgın 1939' da baslayıp 1945' te bitmedigini, somurgelerde yıllardır surdugunu göstermenin bir yoludur". "ajanda" adlı romanı, "savunma saldırıyor" adlı denemesi bulunmaktadır ki anlasılmaz hukuki terimlerden uzak, sadece avukatları ya da hukukla ilgili kisileri degil, herkezi ilgilendiren kitaplardır. savunma saldiriyor adlı denemesinden bir alıntı yapmadan da duramayacagım:"en yırtıcı demokratlar, tıpkı en katıksız cumhuriyet savunucusu hukumetler gibi, sahsı mal ve mulkleri ya da "milletin yuce cıkarları" soz konusu olunca, ilkelerinin -hele denizasırı yerlerde- zaman zaman ayaklar altına alınmasına cok rahat katlanırlar.bunu, bordeaux' da zenci ticareti yapan sirketlerle ortaklıgı olan voltaire'den bu yana cok iyi biliyoruz".
 • yarin fransa'da gosterime girecek olan, bu yilki cannes film festivali'nde gosterilen, yonetmenligini barbet schroeder'in yaptigi "l'avocat de la terreur" adli belgeselin yasayan gercek kahramani, unlu ceza avukati. sekiz yil ortadan kaybolduktan sonraki muhtesem donusunde, iranli terorist anis naccache, cakal carlos ve sevgilisi magdalena kopp'un avukatligini ustlenmis olsa da cakal carlos tarafindan sevgilisini elinden almakla suclanmistir. hatta efsanevi teroristin fransiz televizyonlarina telefon ile baglanip "sevgilimi elimden aldi" gibilerinden laflarla karizmasini oyle bir dagitmasi vardir ki, evlere senlik bir durumdur.
  http://www.lavocatdelaterreur.com/
 • l'avocat de la terreur'de gordugumuz kadariyla, bir somurge cocugu olarak dogmasi tum kariyerini yonlendirmis avukat. ayrica hapse atilan direnisci kadinlara da bir zaafi var gibi gorunuyor...
 • "bak hele genç adam sen adolf hitleri de savunur muydun?" diye soranlara "yahu hacı sen ne diyorsun var ya ben bu kafayla george w. bushu bile savunurum yeter ki bi bok yemiş olsun" diyen, bazı şeyleri aşmış, zamanında çok dokundurmalı beyanatlar vermiş, çakal carlos un yavuklusunu türlü çakallıklarla ayartan avukat.

  dipnot: anası vietnamlı olduğu için, farklı bi düşünce sisteminin olduğunu da savunuyor.ayrıca kendisine terörün avukatı denir bizim hukuk camiasında.
 • hitler'i* savunur musun sorusuna bush'u* bile savunurum diye cevap veren terörün avukatı*.

  edit: neo sapiens uyardı, soruya verdiği tam yanıt su şekildeymiş: "bush'u bile savunurdum! ancak suçlu olduğunu kabul ettiği takdirde".
 • ülkemize teşrif etmiş zengin, ünlü, karizmatik, zeki vb.. avukattır. ayrıca çoğu şey gibi marangoz hatası metaforunun da başka bir yerden apartılmış olduğunu görmeme vesile olmuştur.

  s.s: sayın verges, ülkemizde savunman ile savcı duruşma salonunda ayrı yerde oturmaktadır(savcının yargıçların kürsüsünde oturmasından bahsediliyor). bu da savunma ile iddia makamının eşitliğine aykırıdır.....(bu minvalde devam ediyor) sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir?

  j.v: bizim ülkemizde bir tabir vardır. buna marangoz hatası derler...
 • asala militanlarının müdafiliğini de yapmış olan ceza avukatı.

  (bkz: orly saldırısı davası)