şükela:  tümü | bugün
 • hindistan'da büyümüş biri. 'ormancı adam' olarak biliniyor.

  çocukluğunda yağmur dolayısıyla oluşan sellerden çok etkilenmiş. etkilenmesinin sebebi, yağmur dolayısıyla oluşan seller yılanları toprağın üstüne çıkmasına neden oluyor ve bir şekilde hayatlarını kaybediyormuş. o andan itibaren bir karar alıp hindistan'ın molai ormanını oluşturmaya karar veriyor ve başarıyor da.

  ortalama 1300 hektarlık bir alanı tamamen ormana çeviriyor. eski halinden eser bırakmıyor. ormana dönüştürdüğü yerde gergedan, maymun, türlü kuşlar, geyik, ceylan, akbaba...vd yaşamaya başlamış.

  yılanların yaşamasını sağlamakla başlayan küçük bir hayal büyük bir hayata dönüşmüş, diyebilirim. kaynak için:

  http://www.youtube.com/watch?v=gwg70ily4kk

  http://en.wikipedia.org/wiki/jadav_payeng
 • bugün okuduğum bir haber ile varlığından haberdar olduğum güzel insan. doğanın gücünü insanoğluna bir kez daha hatırlattığı için binlerce kez teşekkür edilmesi gereken eli öpülesi adam. hakkında yapılan ödüllü kısa filmi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

  forest man

  forest man (2013) - ımdb

  dünyayı biz yoruyoruz, biz üzüyoruz, biz bozuyoruz. fakat buradaki hikaye, doğanın kendi kendine düzeltemediğini bir tek adamın bile ufak bir dokunuşla nasıl düzeltebileceğinin hikayesi. okurken, izlerken günüme neşe geldi...
 • insanlara dünyanın ne kadar hoşgörülü olduğunu ispatlamış adamdır. dünyaya 1 verin 10 alın. maalesef sürekli alıyoruz ama hiç vermiyoruz.
 • insanı hayrete düşüren bir eylem gerçekleştirmiş olan adamdır. bazen ektiğim birkaç meyve ağacının karşısında geçip haz kompostosundan yudumlarım, kendi yarattığım bir ormanın içinde yürüyüş yaptığımı düşünemiyorum bile. tanrı varsa ya mal, ya aramızda dolanıyor.
 • yaşadığı gezegene iyi davranan ve karşılığını alan adam. can verdiği orman sayesinde binlerce hayvana da doğal ortamını kazandırmış. aslında dünya'nın mantığı basit. yaşam,hayat, ver,al. bir şeyleri yaşattıkça karşılığını alıyoruz ama genellikle mahvetme,yağmalama,savaşma üzerine kurulu insanoğlu düzeni bunun önüne geçiyor. eğer ki gerçekten amacına hizmet eden bir nobel barış öüdülü varsa bu adam kesinlikle ödülü hak etmektedir.
 • dünya üzerinde kendisini tanıyan insan sayısının artması gerektiğini düşündüğüm aktivist/çevreci.

  storyweaver adlı çocukların ücretsiz olarak kitaplara erişim sağlayabilecekleri bir oluşumda hikayesi de yazılmış ve illüstrasyon olarak çizilmiş. ben de naçizane çevirisini yaptım. sözlük anne ve babaları bu siteyi kullanarak çocuklarına güzel hikayeler okuyabilir; evebeyn olmaya da gerek yok, gününüzü güzelleştirebilirsiniz bu naif hikayeleri okuyarak.

  hikaye linki:
  https://storyweaver.org.in/…-ve-onun-agac-dolu-yeri

  bence kendisinin arkasında bırakacağı miras, belki bir yazarın, bir bilim insanının, bir heykeltraşın da bırakacaklarından daha ulvi, daha erişilmez. doğaya hizmet ettiğiniz takdirde doğanın size karşılığını misliyle vereceğini kanıtlıyor. üstelik bunun için doğuştan getirdiğiniz (zeka, yaratıcılık, güzellik, vs.) herhangi bir özelliğe de ihtiyaç yok. sıradan her insan bir gün bir kahraman olabilir.*
 • kendisi ile tanışmak istediğim ender insanlardan.
 • yıllar önce bir yerlerin ağaçlandırması için para verdiğimi hatırlıyorum. herhalde gönülden tek yaptığım bağış da odur. bu adamın hikayesini daha önceden de biliyordum da aklıma geldi. anadoludaki liselerde milyonlarca öğrenci var ayda bunlara bir gün ağaç ekme dersi verip anadoluyu ağaçlandırsak yeşillendirsek güzel olmaz mıydı.