şükela:  tümü | bugün
  • zekice espriler yapan, ayarmatörün hası, tonga oyununda da quark ve şurekasının eline veren elektronik dehası deep space nine karakteri.
    hem alabildiğine güzel hem de aşmış mühendis hatun olarak idolümüzdür.

jadzia trill ırkına mensuptur ve dax simbiyotu ile bütünleştikten sonra jadzia dax ismini almistir. dax'ın bir önceki host'u müteveffa curzon, kaptan benjamin sisko'nun bir zamanlar birikte hovardalığa çıktığı kankası ve akıl hocasıdır. curzon sizlere ömür olup dax simbiyotu jadzia'ya transfer edilince kankalıkları aynen kaldığı yerden devam eder.

curzon dax, klingonlarla içli dışlı olduğundan simbiyotun geçmiş host'larının anılarını miras alan jadzia da klingon lisanına ve kültürüne hakimdir, o da curzon gibi klingonları çok sever, onlarla blood wine içip gah yer.

dax'ın önceki host'larının bütün cemaziyelevveli kendisine aynen intikal ettiğinden, her fırsatta kendisine sulanan doktor julian bashir'e 'seni çok iyi anlıyorum, ben de bir zamanlar genç bir delikanlıydım', miles o'brien ve eşi veletlerini kendisine emanet ettiğinde 'ben de çocuk sahibi oldum zamanında, üç kez anne dört kez de baba olarak' şeklinde laflar sarfeder. gözünü budaktan sakınmayan, tabiri caizse taşşaklı bir hatundur jadzia dax. acımasız ve herkese tepeden bakan cardassia'lılar bile ona saygı duyar.

--- spoiler ---

dizinin ilerleyen bölümlerinde jadzia dax görkemli bir düğün yapıp klingonworf ile evlenerek hayranlarını sonsuz kederlere gark eder, son bölümlere doğru pah wraith tarafindan ele geçirilip kafayı cozutmuş olan gul dukat tarafindan maalesef hunharca katledilir.
    --- spoiler ---

(bkz: star trek deep space nine)