şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en ucuz modeli 3000$ civarında olan bir fransız saat markasıdır.
  tanımama sebep, otomobilimin kilometre saatinde logosunun bulunmasıdır.
  demek ki fransız yapımı bir otomobilim vardır.
 • 2006 yılında piyasaya çıkan reverso'nun kral modeli reverso grande complication iki yüzlü değil üç yüzlüdür. ikinci yüzünde takip etmek isteğimiz farklı timezone ise ulysse nardin'nin astrolabium'u misali astronomik takvimdir.

  sözlük jargonunu daha açık bir dille kopyalamak gerekirse: iki tanesine sahip olduğum saattir. peder iki yüzü olduğunu anlamamış iki tane almış. o biçim bir sözlük yazarıyım. daha nelere sahibim akıllara muhafaza.
 • ust kalite konsol ve masa saati de üreten firma.

  atmos'un hassas mekanizması, çalışması için gereken tüm enerjiyi havadaki ısı farklarından alıyor. benzersiz bir masa saati tasarımı olan atmos, mekanik saatin zirvesindeki marka jaeger-lecoultre tarafından ilk olarak 80 yıl önce yaratılmıştı.

  atmos’un mekanizmasının içinde saatin çalışmasını sağlayacak herhangi bir enerji kaynağı olmadığı gibi, saatin tasarımı da bir kurma kolu içermiyor. saatin içinde bulunduğu ortamdaki yarım derecelik bir ısı oynaması bile, hassas mekanizmanın günlerce çalışacak gücü rezerve etmesine yeterli oluyor.

  pahalı bir ev hediyesi olarak jaeger lecoultre atmos
  http://www.google.com.tr/…&resnum=5&ved=0ce0qsaqwba
 • 1833 yılında antoine lecoultre tarafından kurulmuş, isviçreli saat mekanizması üretici firmadır. 1000 farklı mekanizma (60 tanesi hala üretiliyor) ve 350 patente sahip firmanın kanımca en önemli özelliği 30 yıl kadar patek philippe gibi büyük bir markaya ve ismini vermedikleri birçok üreticiye mekanizma yapmasıdır. firma 1866 yılında sadece mekanizma yapmak yerine komple saat yapmak için kolları sıvamıştır, birçok isveç markası gibi bazı parçaların fason üretimi yerine vidalar dahil herşeyi kendi bünyesinde tek çatı altında üretmektedir. 1903 yılında ince saat üretmek isteyen parisli iş adamı edmond jaeger ile tanışan antoine lecoultre nin torunu jacques david lecoultre, firmanın ismini jaeger lecoultre olarak tescil eder. 1929'da ürettikleri calibre 101 halen dünyanın en küçük mekanik saatidir. firma ayrıca yıllık üretimi 50bin olduğundan olsa gerek; mekanizma yerine tüm saate çeşitli testler uyguladığından arıza yapma oranı %8 seviyelerindedir, 1 milyon kapasiteye sahip rolex'in %18-20 arıza yapma olasılığı yanında oldukça iyi bir rakam. 178 yıldır aynı çatı altında üretim yapan firma ayrıca minute repeater ve tourbillon* gibi özellikleri müthiş geliştirmiştir. bir saat koleksiyoncusunun bloğunda okuduğuma göre bugün bir patek philippe veya vacheron constantin fabrikasına gittiğinizde 3 türlü insanla karşılaşırmışsınız:* hiç saat takmayan, sadece çalıştığı fabrikanın saatini takanlar ve jaeger lecoultre takanlar.

  edit: imla.
 • sihh 2012'de cift eksenli tourbillon ile duometre konseptini birlestirdigi, serinin yeni saatini duyurmustur.

  sihh 2012: jaeger-lecoultre duomètre à sphèrotourbillon
 • isviçre'deki şöyle harika manzaralı bir üretim tesisine sahipler: http://farm9.staticflickr.com/…772_79bf5b3247_c.jpg
  devamı için; http://blog.mingthein.com/…acture-jaeger-lecoultre/
 • jaeger-lecoultre, 180 yıl önce temelleri atılmış, derdi hep kaliteli saatler üretmek olan bir üretici. haklı olarak derin tarihleriyle gurur duyuyorlar. bunca uzun bir tarihten dolayı tanıtım yapma konusunda hiç sıkıntı çekmiyorlar.

  şirketin saatlerinden birine sahip olanlardan biri de ünlü oyuncu charles chaplin imiş. onun yolundan giden torunu yazar ve sinemacı carmen chaplin'in bugün milliyet gazetesinin cadde ekinde söyledikleri saatlerle insanlar arasındaki bağlara işaret ettiği için önemli:

  “antika saatleri çok seviyorum, en çok da geçmişleri ve hikayeleri olmasını. 1920’ler ve retro tarzındaki minik ve mücevher şeklindeki saatler bana hitap ediyor. minik bir mücevherin arkasında kalp atışı gibi bir mekanizma olması beni büyülüyor.”

  carmen hanım bu sözlerin ardından dedesi charles chaplin'in saatini anlatıyor:

  “dedemin saati beni çok etkiliyor. çünkü dedem saati babam michael chaplin’e 14 yaşına bastığında hediye etmiş. babam da evlenirken saati anneme hediye etmiş. bizim ailede uğur getirdiğine inanılıyor. çünkü anne ve babam 45 yıldır evliler ve mutlular.”

  jaeger-lecoultre, carmen chaplin'e kutlamaların şerefine bir film yapmasını önermiş. 25 ocak 2013'te ‘a time for everything’ (her şey için bir zaman) filminin gösterimi yapıldı. carmen chaplin hazırladığı filmi şöyle anlatıyor:

  "bu filmde zaman geçerken ruhumuzun bir parçasını bazı objelerde bıraktığımızı anlatıyorum. filmde 3 kuşak chaplinler oynuyoruz. annem patricia chaplin ve kızım uma chaplin bhalla bana eşlik ediyor.”

  http://mekaniksaat.blogspot.com/…sarksn-soyler.html
 • ben "affordable patek" seklinde tanimliyorum jlc'yi zira bu tanimin en cok yakistigi saat markasi bana gore, hatta tek. patek, ap gibi bir cok lux segment firmaya movement vermis, 500'den fazla in-house uretim mekanizma portfoyuyle koca bir cilgin olan jlc'nin bana gore patek'den asagi kalir bir yani yok, prestij anlaminda eksigi olabilir ancak. misal; jlc master control sahibi olsam patek calatrava alamiyorum diye uzulmem hatta rafa bile kaldirabilirim o hayali, oyle bir guzellik abidesi cunku. yani diyecegim o ki kolunda jlc tasiyan birini gordugumde direkt kanim kayniyor, hemen arkadas olabiliyorum; zevk sahibi insan suzgeci adeta.