şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savasında kullanılan panther tipi alman tanklarının tank avcısı tipidir. l/71 88 mm lik topu her iki yönde 13 derecelik dönüş yapabilir. 80 mm lik eğimli ön zırhı ile korkunç bir silahtır, fakat tanklara göre hareketleri ve manevra kabiliyeti sınırlıdır. 51 ton ağırlığındadır. max hızı 29 mil, mürettebatı 5 kişi olup özel zırh delici mermilerle 1000 yarda uzaklıktan 30 derece meyilli 170 mm lik zırhı delebilir.
 • tam teşekküllü tanklardansa yapımı daha ucuz ve kolay olduğu için bol miktarda üretilmiş, taret teşkilatı olmadığı için hem daha basit, hem daha sağlam, ama manevra kabiliyeti ve taretin verdiği serbestiden yoksun, kundağı motorlu tanksavar topu sayılabilecek silah. normal çekme ya da sabit tanksavar silahları gibi, eğer düşmanı kendi seçtiği bir pozisyonda yakalarsa ölümcüldür, ama manevra muharebesinde bozuk para gibi harcanır.
 • isim babası bizzat hitler olan 88mm pak 43/3 (sonradan 43/4 l71) topunun mekanik problemleri düşük panther şasesi üzerine monte edilmesi ile imal edilmiş alman tank avcısı. yoğun olarak normandiya ve bulge harekatlarında kullanılmış ve asıl ününü 3200 metre mesafeden bir sherman firefly tankını takla attırması ile kazanmıştır. kullanıldığı zamanda sınıfının en iyisidir.
 • band of brothers dizisinin operation market garden bölümünde çok net görülebilen tank.

  ahan da hizmet ayağınıza geldi.

  https://youtu.be/mrr_xjagt40?t=4m2s
 • yer : les loges normandiya
  tarih : 30 temmuz 1944

  654 numaralı tank avcı bölüğüne bağlı 3 adet jagdpanther ingiliz 6. muhafız tank grubunu pusuya düşürür. 2 dakikadan kısa bir süre içerisinde 11 adet churchill tankı imha edilir. grup içinde tam bir kaos hakimdir ve saldıran kim nerede diye bakınılırken 5 adedi daha av olur. churchill tankları karşı ateş açar ancak o mesafeden alman avcılarına karşı etkili olmaları mümkün değildir. yoğun ateş altına alınan alanda avcıların 2 tanesinin mürettebatı palet hasarı sebebiyle araçları terk eder ve son kalan ise başarı ile kaçar. denir ki müttefikler her çalı içinde tank aramaktan, pusu korkusundan almanya içine ilerleme hızına kendi kendine wehrmacht'ın bile yapamadığı derecede ket vurmuştur.
  bu olay savaşın sonlarına doğru almanların bu derece sofistike ve savaş içinde pişmiş araçlar yapmasına rağmen neden kaybettiğini de örnekler. zira palet atan avcıların hiçbirinde onlarca isabete rağmen hasar yoktur, cephaneleri bitene kadar savaşacak hatta tüm grubu imha edecek pozisyonda olmalarına rağmen palet atınca acemi mürettebat korkuyla tankları terketmiştir. zira iki cephede milyonlarca insan kaybeden almanya, kendinden 10 kat fazla üreten müttefiklere sayı olarak yetişemediği gibi ölen tecrübeli personelin yerine de aynı kalibrede askerler koyamamıştır.
 • savaşta gerçekten kullanılmış ve müttefikler tarafından ele geçirilmiş bir adedi panzermuseum munster müzesinde ihtişamla sergilenmektedir. bugün bile ön zırh plakasına penetre etmeyi başaramamış müttefik mühimmatlarının izleri görülebilir.

  merak edenler için bizzat çektiğim resimleri ekte paylaşıyorum ;

  https://i.hizliresim.com/vj2j1p.jpg

  https://i.hizliresim.com/gya98v.jpg

  https://i.hizliresim.com/yolgzj.jpg

  https://i.hizliresim.com/4goaey.jpg