şükela:  tümü | bugün
 • almanlarin 2. dunya savasindaki anti-tank aletlerinden. tiger sasisi ustune yapilmistir, cok tassaklidir ama tipi biraz gariptir, kutu gibi koselidir.
 • 71 ton 700 kilogram ile, ikinci dünya savaşı'nın en ağır zırhlı savaş aracıdır. biri porsche süspansiyon sistemi ile, biri henschel süspansiyon sistemi ile olmak üzere, iki prototipi üretilmiştir. taretinin önünde 250 milimetre, eğimli yüzeyinde 150 milimetrelik bir zırha sahiptir. ana silahı olan 12.8 santimetrelik panzerabwehrkanone 44 [pak 44] ile birlikte, bir de mg34'e sahiptir. 690 beygir güç üretebilen su soğutmalı v-12 maybach hl230 p30 motoru kullanır ki bu motor onu saatte 34 kilometrelik bir hıza ulaştırır.
 • zaten yeterince ağır olan king tiger ın anti tank aracı ve saldırı topu olarak modifiye edilmesinden türemiştir, ancak 3 ton daha ağırlaşarak hareket kabiliyeti iyice azalmıştır, ancak yanında hafif tank desteği ile 128lik topu (evet bildiğin uçaksavar topu) öldürücü bir güç olabilirdi, gerek üretim maliyetleri, gerekse bakım lojistik güçlükler ve geç üretime girmesiyle savaşı etkileyebilecek bir araç olamamıştır.
  bir saldırı topu ancak hareket kabiliyeti, zırhı ve topu gibi etmenlerin optimal birleşiminden oluşabilir, bu en iyi jagdpanther ve özellikle p38t şasesi üzerinde hareket eden hetzerde görülebilir, bir de tabiki düz zırhına rağmen modifiyeli mark4 tankında.
 • 1945 yılında üretimlerinin arttırılması kararı alındı. ancak üretilen fazla şaselere yeterli miktarda 128mm pak44 topu yetiştirilemediği için yaklaşık 20 adedi eldeki hazır 88mm pak 43l/71 topu ile donatılmıştır.
 • seri üretim kapsamında değerlendirildiğinde o güne kadar üretilmiş en büyük zırhlı araçtır. sovyet ıs serisi tankların savaş meydanlarında boy göstermeleri üzerine tasarlanmış ve devreye alınmıştır. 250mm ön taret, 100mm eğimli ön (185 efektif) ve 80mm yan zırha sahiptir. yani teorik olarak kendi taşıdığı 12.8cm lik top hariç o güne kadar üretilen mevcut hiçbir top bu tankı önden delme kapasitesine sahip değildir. nitekim savaş dışı kalan araçların çoğu mekanik problemler sebeplidir. 1945 şubat ayında 502. tank avcı bölüğüne bağlı 3 adet jagdtiger tam 25 tane müttefik tankını savaş dışı bırakmıştır. bu üç avcının toplam aldığı isabet sayısı 47 adet olarak sayılmış ve hiçbiri tankın gövdesini delmeyi başaramamıştır. aynı me262 jetleri gibi maalesef savaşın kati sonucuna etki edecek zamanda ve ölçüde sahneye çıkamamıştır. ancak savaş sonrası almanya'dan kaçırılılan ve ters mühendislik ile incelenen bu zırhlı araçlar amerika, ingiltere ve rusya'ya çok önemli bilgi sağlamış ve kendi tank üretim programlarına entegre edilmiştir.
 • bugüne kadar ulaşan bir örneğinde çekilen belgesel link
 • nazi almanyası'nın ordu ve ülke içi propaganda makinesi olarak cephedekinden çok daha başarılı olmuş tank avcısı canavar, -modern isimlendirme ile-kundağı motorlu top. "ense kalınlığı" nedeni ile sadece tank avcısı olarak kullanılabilmiştir. dönemindeki tanklar tarafından delinemeyen bir zırha ve deniz topçusundan devşirme bir topa sahiptir.

  savaşın sonlarında üretilmiş olması nedeniyle personelinin yetersiz eğitimi, alman mühendisliğinin bir başyapıtı olmasına rağmen karmaşık ve kolay etkilenen teknik yapısı, muazzam ağırlığından kaynaklanan aşırı yakıt tüketimi ve hantal kalmasına bağlı olarak kendisini ölümcül hava saldırılarından koruyamaması nedeniyle; müttefik uçakları tarafından yokedilemeyenlerden, çatışma sonucu hizmet dışı kalanlar, düşmanın eline geçmemesi maksadıyla kendi personeli tarafından imha edilirken, abd kuvvetlerine teslim olanları ise rusların eline geçme ihtimaline karşı -abd'ye gönderilen bir adet müzelik örnek dışında- kısa zamanda sökülerek yok edilmiştir. ingiliz, rus ve abd müzelerinde olmak üzere 3 örneği korunabilmiştir.

  tanım; 2.nci dünya savaşının nevi şahsına münhasır titanı.
 • (bkz: jartiyer) diyerek world of tanks oyununda dalga geçtiğimiz tank destroy edicisi.