şükela:  tümü | bugün
 • jaguar'ın 2011 yılında ( e type'ın 50. yılında ) cenevre otomobil fuarı'nda tanıtması planlanan yeni modeli.
 • f-type konseptiyle benzer tasarımsal özellikler taşıyan kısaltılmış xj platformuna kurulmuş araç, jaguarın c-xj, c-xe ve xe isimlerini tescillediği şu günlerde olası isimlerden birisi.
 • porsche 911 le falan alakası olamayan, 2003-2009 yılları arasında üretilip satılmış olan jaguar x type ın varisi olarak midsize premium sınıfında audi a4, bmw 3 serisi ve mercedes c serisi ile rakabet edecek yeni jaguar modeli. son 10 yılda 2 dönem üst üste kar edemeyen jaguar için bu modelin başarısı çok önemli. yılda minimum 80.000 adet üretip satabilirlerse ki bence satabilirler mevcut ürün gamı içerisinde jaguarı düzlüğe çıkarabilme potansiyeli taşıyan tek model olarak modern jaguar çağının en önemli kilometre taşı ve sıçrama tahtası olacak.

  ha evet 911 ile değil ama 2002 yılında ha battı ha batacak durumda olan porsche gamına dahil olup. ticari anlamda bu günkü porsche imparatorluğunun(pek kimse farkında olmasa da volkswagen grubunun sahibidir porsche) en önemli kilometre taşı ve mimarı olan porsche cayenne ile aynı misyonu taşıyacak bu otomobil de.
 • 0.26 cd değeriyle bugüne kadar üretilmiş en aerodinamik jaguar/mış. arka teker davlumbazıyla omuz çizgisi arasındaki dev boşluk nedeniyle bir garip görünüyor. ön ve arka tasarım abileriyle örtüşen çizgilere sahip.
  arka tekerin yarattığı garip algıyı arka farlar da fazla iri ve plakaya uzamaları nedeniyle yaratmaktalar.

  http://www.jaguar.co.uk/jaguar-range/xe.html
  http://newsroom.jaguarlandrover.com/…elease_080914/
  http://www.carscoops.com/…-sports-saloon-42-hd.html
 • ingiltere başlangıç fiyatı 27.000 pound olan araç. 2 litre benzinli motor ile.
 • jaguar, xf ile yakaladığı sihri sürdürebilecek olursa büyüyen ve hantallaşan 3 serisini sollayarak sınıfındaki en iyi sürücü otomobili olması muhtemel araç. arka tasarımı pek güzel olmasa da sabırsızlıkla bekliyoruz.
 • eski bir jaguar hayranı olarak istanbul otoshow'da sonunda inceleme fırsatı bulduğum tomofil. izlenimlerim:

  - sadece dizel motorla gelecekmiş ilk etapta, bence büyük eksi çünkü ingenium motorlar çok yeni ve pek çok insan denenmemiş teknolojiye yatırım yapmak istemeyecektir. nitekim ingiltere'de de xe'nin satışlarında şaşılacak derecede 2.0 benzinli ford motoru ağırlığı var ki ingiliz pazarının dizel ağırlığı türkiye'den de fazladır vergi yapısı emisyon odaklı olduğu için. özel siparişle benzinli geleceğini söylediler, bu da borusan raconunda "ekstra kökleyeceğiz" demektir.

  - araç genel olarak güzel, iç tasarımı da fotoğraflarda göründüğünden kat be kat iyi. "deck" tipi, ilk olarak xj'de görülen ön konsol çok şık duruyor. arka kısımın skoda ya da audi'lere benzemesi önemli bir eksi.

  - maalesef bagaj ve arka kısım hayli dar, f30'dan geçtim öznel olarak e90'dan da dar hissediliyor diyebilirim. bunun kaynağı büyük olasılıkla alüminyum yapı. araç çok ciddi sürüş keyfi ve yol tutuş artısı sunuyorsa affedilebilir.

  - cihazın çok büyük oranda alüminyum mimariye sahip olmasına rağmen f30'dan kayda değer derecede hafif olmaması önemli bir eksi.

  gelelim tabuttaki son çiviye; borusan'ın bu araç ve genel olarak jaguar hakkındaki adına layık stratejisi şu şekilde:

  - türk halkı salaktır, arabadan anlamaz. almanya'da 3 serisinden (aynı motorla) %15 pahalı satılan 5 serisini burada %40 primli soktuk, bana mısın demediler.
  - jaguar ingiliz, klas görünümlü ve az bulunur olduğu için daha üst sınıf sanılıyor, bentley vs. muamelesi görüyor.
  - dağ taş 3 serisi doldu, biz bunları farklı olmak isteyen enayilere sağlam bir rakamla çakarız.

  bu güzel mantık silsilesi sonucunda xe'nin fiyatının 70.000 euro yani eşdeğer 3 serisinden en az 10.000 euro pahalı olacağı açıklanmış. üstelik xe'nin değer kaybının türkiye'de 3 serisinden fazla olacağı kesin gibi.

  ortaklar distribütörlüğü bıraktığı zaman işin buraya varacağı belliydi. kazığınızı afiyetle yiyiniz jaguar severler.
 • önden bmw, arkadan volkswagen.
 • ülkemizde 2,0 lt. 180 beygir gücündeki dizel motor ile satılmakta olan orta sınıf otomobildir.

  1999 cc'lik motoru ile %90'lık ötv diliminde yer alması nedeniyle başlangıç fiyatı (vergiler hariç 26.000 euro iken), 59.000 euro (yaklaşık 180.000 tl).
  donanım seviyesine göre bu fiyat 250.000 tl'ye kadar çıkabiliyor.

  rakiplerinin fiyatlarına bakalım:

  2,0 lt. 190 ps'lik 8 ileri otomatik şanzımanlı bmw 320d, 173.000-tl'den başlıyor,
  1,6 lt. 136 ps'lik 7 ileri otomatik şanzımanlı mercedes c 200d ise 144.000-tl'den başlıyor.

  mercedes diğer iki rakibine göre 1,6 lt.lik motorunun vergi avantajı ile öne çıkıyor. güç olarak rakiplerinden zayıf kalsa da, hem düşük motorlu taşıtlar vergisi ile kullanım maliyeti düşük hem de diğer rakiplerinin başlangıç fiyatına oldukça yüksek donanımlı bir c serisi alınabilmesini mümkün kılıyor. zaten satış rakamları da çok yüksek.

  xe'nin fiyatı bmw 320d'den biraz yüksek kalsa da, benzer diyebiliriz. bu sınıfta alışıldık araçları tercih etmek istemeyenler için cazip bir seçenek olabilir.

  xe'nin tasarımın sade ama sportif olduğunu söyleyebilirim, bu benim beğendiğim bir tarz ancak tabii ki zevk meselesi. iç mekanı da aynı şekilde sade. ancak premium bir araca yakışır hatların kullanıldığını söyleyebiliriz. öte yandan kokpitte kullanılan çeşitli malzemelerin kalitesinin mercedes c serisi ve bmw 3 serisi'nin gerisinde olduğunu görmek üzücü oldu. bir de şu dönen vites seçim hedesi olayını hala benimseyebilmiş değilim.

  performansa gelirsek, xe'yi henüz yolda test etme şansım olmadı ancak performans verilerine baktığımızda bmw'den geride kaldığı görülüyor. keşke hafiflik iddiası pratikte de kendini gösterebilseydi.

  borusan ile jaguar'ın daha çok satış yapacağını söylemek mümkün ancak şu an premium sınıfta farklı seçenekler arayanlara hitap edecek gibi duruyor.

hesabın var mı? giriş yap