• xj220 için ilk planlanan 4 çeker olarak bir v12 motorla üretilmesiydi. daha sonra 3,5 litre çift turbo bir v6 motorla arkadan itişli olarak üretilmiştir. bu motor group b'de yarışan metro ralli aracının motorunun turbo halidir. bu motor da aslında rover v8 bloğunun iki silindir eksik halidir. rover motoru da aslında buick ve oldsmobile tarafından tasarlanıp üretilen sonra rover'a satılan aluminyum v8 motordur.
    xj 220 218 adet üretilmiştir.
  • oyun amiga 1200'de daha bir hizli cali$irdi sanki, ekran daha smooth akardi.. yanilsama da olabilir.

oyun oncesi radyodan muzik secme olayi (outrun tribi) $arkilari epey guzeldi. bir tane pure thrash metal parcasi vardi arada dogru hatirliyorsam. rakiplerden en di$lisi de bugatti oluyordu genelde. uzun sureler oynayinca baymayan, piyasaya surulmeden once uzerine cok titrenildigi belli olan bir oyundu.
  • bu amiga oyununun piyasada olduğu dönemler çok daha önce patlak vermiş bir lotus esprit turbo challenge furyası vardı. işbu oyun da lotus'a çok benzer bir tarzda dizayn edilmiş (arabanın kıçını görerek kullanılan yarış oyunu) olmasına rağmen geniş arşivli müzik seçimi ve şu anda hatırlayamadığım diğer bilumum özellikleri sayesinde kendisini lotus taklitçisi olmaktan kurtarıp bir hayli oynanabilir kılıyordu.*
    edit: o bilumum özelliklerden birisi de sis lambasıymış abi..
  • amiga'da bir oyun vardi bu isimle. muthis bisiydi. her amigacinin ilk 5 oyunundan biridir.
  • canavar gibi muzikleri vardi bu oyunun:
    http://www.youtube.com/watch?v=cf7qzm0hlhc

hey gidi...
  • 400 metrelik bir drag racede pagani zondanin eline dramatik bir şekilde veren old super car.
  • araç 1992-2000 yılları arasında nürburgring tur rekorunu elinde tutmuştur. (7:46:36) twin turbo v6 bir motor ve 5 ileri şanzımandan oluşan araç 1470 kg boş ağırlığa sahiptir.
  • amiga 500'de arabayı mause ile kontrol edebildiğinizden dolayı kolunuzu yormadan oynayabileceğiniz bir oyundu. mause ile kontrol olayı bir devrim gibi gelmişti bana. amiga kullandığım zamanki ilk yarış oyunumdu. commodore64'ten hatırlayacağımız bir pole positionvardı. herhalde o dönemim commodore bilgisayarlarında en kral araba yarışlarıydı. pc geldi carmageddon çıktı. need for speed aldı başını gitti. şimdi bana bir şans verseler gene dönerim jaguar'ıma. (şaka maka ne havalı oyundu müzikleri, görüntüleri... o zamana göre yapılmış en iyisiydi diyebiliriz.)
  • çocukluğumda en çok oynadığım oyunlardan birinin öznesi olan araba. yarışlar biraz uzundu, kollar yorulurdu, benzin almak gerekirdi, hasar tamiri için bütçe ayırılırdı vs. pek çok güzel özellikleri olan bu oyunun bence en önemli özelliği müzikleriydi. hele parça seçimindeki araba teybinin cd player'ı olması o dönem türkiyesinde yaşayan bir çocuk olarak vay anasını dedirtmişti bana. daha sonra müzikleri yapan kişinin atjazz olduğunu öğrenmiş ve kendisine mesaj atıp, o zaman yaptığı müzikler için teşekkür etmiştim. cevap geldi mi? tabiki hayır.
  • avrupa'da, üretiminden yirmi yil sonra dahi, cok saglam restorasyon görmüs ve iyi bakilmis modelleri 500 bin euro fiyat seviyesinde el degistirmektedir.

zevkler ve renkler tabii ki tartisilir da, otomotiv sektörünü ilgiyle takip eden biri olarak kendisi benim gözümde son 40 yilda üretilen en güzel tasarima sahip aractir.

1988 yilinda tanitilan prototip, walther hassan isimli duayen otomotiv mühendisi tarafindan gelistirilen saheser bir v12 motorla ve dört ceker olarak gelistirilse de, ekonomik sebeplerden ötürü seri üretim versiyonunda kompresörlü v6 ve arkadan itis kombinasyonunu kullanarak, jaguar, yakin tarihin en collectible otomobilini üretme sansini tepmistir.

dört ceker mevzusu da ayri bir hikayedir. jaguar marka olarak dört ceker drivetrain gelistirme konusunda deneyim sahibi olmadigi icin, ff developments isimli sirkete oldukca komplike bir dört ceker sistemi gelistirtmis ancak proje, mühendislik maliyetleri nedeniyle iptal edilmistir.

sonuc olarak ortaya, tvr, land rover, mg, rolls royce, daimler'in modelleri gibi, tasarim olarak müthis, ama mühendislik olarak da "eh iste" seviyesinde bir arac cikmistir.

her seye ragmen, kendisin yeri need for speed serisiyle büyümüs kusak icin her zaman ayridir. bence en gösterisli lansman rengi olan bordo, yetiskinlik dönemimde otomobillerde bu renge* zaafimin olmasinin da en önemli nedenidir.
hesabın var mı? giriş yap