şükela:  tümü | bugün
  • ingiliz gazeteci yazar stephen knight'ın iddiasına göre jahbulon, "evrenin büyük mimarı'nın diğer adıdır. ve bunu ancak en üst derecelerdekiler bilmektedir.
    genel kanıya göre sözcükteki her hece bir tanrıyı temsil etmektedir. toplam 3 tanrıdan oluşur. iddia sahipleri masonluktaki 3 sayısı takıntısının iddialarını desteklediğine işaret ederler.
    jah : yehova. burda kastedilenin monoteist dinler olduğu düşünülmekte.
    bul: musevilerin yehova'yı kabul etmeden önce taptıkları baal'i temsil ettiği düşünülmekte. baal hakkında bazı iddialar kendisinin örümcek vücutlu ve 3 başlı tasvir edildiği ve şeytan'ın ta kendisi olduğu yönünde.
    on: bu tanrı hakkındaki genel kanı ise mısır tanrısı osiris olduğu yönünde. osiris'in özelliği ise insanlar arasında insan suretinde bir tanrı olmasıdır. bu da masonların kendilerini gördükleri şekli yansıtır.
  • masonlugun piri albert pike jahbulon'u tanrıları olarak kabul etmemekte, lucifer'in tanrıları oldugunu iddia etmektedir. bence tanrıları direk osiris. daha komplo teorisi yaklaşımlarda 33. dereceyi geçen masonların kara büyü tarzı ayinlerle başka dünyalardan varlıklarla iletişim kuracak enerjiye eriştiği söyleniyor.