şükela:  tümü | bugün
  • torpile alışmış birinin torpile içerlemesi laf etmesi.
  • öncelikle, mevzuda adı geçen jahrein ve wtcn isimli kişileri daha önce toplasan 2 saatten bile fazla izlemedim. zaten twitch üzerinden oturup oyun izleme gibi bir huyum yok.

buradaki çoğu yazarın belki de haklı olarak bu yayıncılar hakkında ön yargısı olabilir, pek umrumda değil daha önce ne yaptıkları fakat dile getirdikleri konuda son derece haklılar.

kurumsal bir şirket olarak belli yayıncılara önceden kodu verip, diğer yayıncılara ise çok daha sonra kod vereceğini söylemek yayıncı kayırmak oluyor. artık kodu hangi yayıncılara verdiler, onu bile bilmiyorum. o adamlar da biliyor parayla satın almasını, 300-400 lira veremeyecek durumda değiller. büyük bir kurumsal şirketin yaptığı kayırmadan bahsediyorlar.

ön yargılarınızı kenara bırakıp yorum yapmakta fayda var.
  • umarım bir daha parası mı yok, oyunu kendisi alsın yazılmaz. adamın oyunu alacak hatta dilediği kadar alıp izleyicilerine dağıtacak parası da vardır.
    ancak kendisine key gönderilmemesini neden büyüttüğün anlamadım. sanki her ps oyununu oynamak için can atıyor ya da key geldiğinde her oyunu oynuyormuş gibi... the last of us'ı, eğer key gelmiş olsa, muhtemelen en çok izleyiciye karşı oynayacaktı fakat fazla izleniyorsun diye kimse sana key göndermek zorunda değil.
  • kankası ferit'e ve kendisine niye kod verilmediğini söyleyeyim; yalamadıklarından değil. enis'e haftalar öncesinden gitmiş, kendilerine erken gelmemiş. enis ve pintipanda yalıyor diye verilmedi o kodlar. pintipanda'yı hiç sevmem, başlığı altında adamlık sıfatıyla, adamsızlık yaptığını yazmış bir insanım. yine aynı şekilde ps türkiye'nin vasıfsız bir oluşum olduğunu yazmışlığım var.

enis, oyun kültürü üst seviyede bir insan. murat sönmez ve onur kayayla birlikte bu sektörün gerçekten bilgili bir insanı. ve oyun oynamayı seviyor. yani türk olarak, bir oyun hakkında yorum merak ediyorsan açıp bu herifi izle. adamın işi hikaye yönü ağır basan oyunları oynamak ve gözlemlemek. ee tabi buna verir.

pintipanda, oyun kültürü çok sığ ve oyun oynama yetenekleriyle tam bir odun olmasına rağmen yıllardır oyunları seri çeker atar. ee tabi buna verir kodu.

konsolüssü, uzun uzun övmeyeceğim. ee tabi buna verir.

adamlar oyunlarını gerçekten oynayıp, hakkını vereceği kişilere erkenden yollamış. ferit desen sadece online oyun oynayan ve bu konuda gerçekten yetenekli olan birisi ama oyun kültürü sıfır. ben bu adamın açayım dur, bir hikaye atmosfer göreyim diyip oyun oynadığını sanmıyorum.

jahrein desen, rdr 2'yi ve god of war'ı bırakmış oynamamış adam. izleyici kitlesi zaten bu oyunları izleyecek, kaldırabilecek kitle değil, muhabbete geliyorlar. ee sen adamların oyunlarını oynama, zaten bu işe diğerleri gibi hikaye ve mekanikleri ağır basan oyunlarla girmemişsin. sana niye kod versinler.

zaten bu oynasa bile kendinden türkçe altyazılı oyunu bile sırf artistliğine ingilizce altyazılı oynardıdsakopdas izleyici kitlesi yine bir bok anlamazdı. en azından izleyici kitlesi, last of us 2'yi diğer yayıncılardan türkçe altyazıyla izlemiş olur da bi doğru dürüst oyun görmüş olurlar.
  • bundan max 2-3 sene sonra piyasadan silinecek, küfürbaz ve kendini insan yerine koyan bir keko.

ulan kendini yayıncıların kralı falan olarak gör ama herkese key verilsin bu kekoya verilmesin, çok büyük taşsak geçilmiş bu keko ilen.
  • (bkz: o işler öyle değil abi) diye başlayarak tüm konular hakkında fikir belirtme özelliğine sahip.
  • burada jahrein'e sövenleri gerçekten anlamıyorum. adam neden key vermediniz diye ağlamıyor. key verileceğine dair söz verildiğini ama keyin verilmediğini söylüyor.

söz verdiysen zamanında vereceksin arkadaş. koca pstr, türkiye'de en çok izlenen yayıncıya zamanında keyi ulaştıramıyorsa adam da eleştirir, ağlar.

millet oyunu açmış saatlerce oynamış, adama söz verilen key gelmemiş adam eleştiriyor.

burada jahrein'i sevin sevmeyin ağlamakta sonuna kadar haklı. bok atmayın boşu boşuna.

not: herkes bilir ki bu tip büyük bir beklenti ile beklenilen oyun için yarım saat bile çok önemlidir profesyonel bir twitch yayıncısı için. o sebeple saat muhabbeti yapanlar boş yapıyor.
  • 400 tl'lik oyunu bedava aldığı için teşekkür etmiyor, key'i geç veriyorlar diye şikayet ediyor. bu adamları getirdiğiniz yer burası işte, bravo.
  • bırak sen last of us ı falan git jabbar falan takıl zaten iki kere öldükten sonra ağlayacaktın