• bu ezhel denen bebeyi eskiden beğenirdim. lakin o kadar kendiyle çelişen bir adam oldu ki; popülerlik sonrası sapıtma adeta. la sen hani babylon'a kukla olmak yerine ölmeyi yeğlerdin. noldu? para tatlı geldi tabi :) neyse şişko sanırım bu tip çelişkilerine değinmiş. ben şişkoyu da sevmiyorum ama bahsettiği konuda haklı. mercedesle klip çekip ghetto takılmak çok yavan babuş. titre ve kendine gel. "3 gün" gibi şarkılar yap. bu saatten sonra ergenlerin sen osursan da dinler aq.
  • hayat sokaklardaymış okudunuz mu? tam mafyatik ağızlar utanmasanız beni sokaklar yetiştirdi diyeceksiniz. sokaklarda yetişilmez, hayat öğrenilmez...sokaklarda ölünür.

konuya dönersek ezhel kim amk? hergün yeni bir rapçi türüyor.
  • ikisi de o kadar boş tipler ki hangisi daha boş karar veremiyorum. o yüzden bu kapışmada çekimserim.
  • "de ayrı " diyerek çok haklı eleştiri yapmış
  • jahrein'in belirli bir konuda haklı olduğu atışmadır. şimdi jahrein kendisine izlemesi ve daha sonra yorum yapılması için gelen linke tıklayıp sıfır sıkıntı isimli gansta rap* parçasını dinliyor ve diyor ki "kardeşim protestlik bu değil." şimdi anlatmaya çalıştığı şey şarkı özelinde "siz derdi sıkıntısı olmayan adamlarsınız amk hangi dertle neyin protestliğini yapıyorsunuz?" olarak geçiyor ama türkiye'de protesto rap yok minvalinde yaptığı konuşmalar ya kendisine bazılarını yalaması gerektiğini düşündürüyor ya da gerçekten türkçe rap takip etmiyor.

öte yandan ezhel kendisine dokunmayan bir durumda twitter üzerinden "keşke bir işin olsa da eleştirebilsek." tarzında bir şeyler söylüyor, aslında konu rap. yani ezhel'i ilgilendiren bir durum yok ve oturduğu yerden bok atıyor kafasında eleştirdiği adam kendisinden ülke genelinde daha çok takip ediliyor ve adam bizim ülkede yaşamıyor. şimdi insana zorla jahrein'i övdürteceksiniz. evet kardeşim klibinizde oyuncak keleşlerle, doğan olsun şahin olsun, kiraladığınız arabalar olsun ordan burdan sarkınca çok komik gözüküyorsunuz. gangsta havalarınız olabildiğince kolpa, olabildiğince gerçeklikten uzak. bu ezhel de türkiye'de swag akımıyla beraber mumble işini doğru yapamamasına rağmen bizim ergenlere yutturup isim yapıp, kazandığını kazanabilme peşinde bir kişi.

yapamıyorsunuz kardeşim, türkçe rap gelişti zannederken 30-40 sene geriye gittiğimizin farkında bile değilsiniz. adamların 15-20 sene önce yaptığı tarzı biz 2018 yılında akım olarak getirip, yine 2018 yılında hd klip çekmenin, dijital programlar üzerinden edit yapmanın gelişim olarak görüldüğü bir yere geldik. hayır insana mumble rap tarzına karşı önyargılıymış gibi bir hava takınıyor millet sizin yüzünüzden. dinleyici de çok önemli rapin mevcut durumunda. ulan her sikik rapçinin şarkısı, klibi altına "değerin bilinmiyor abi ya.", "yarrağını boynuma dola baba." geyiğini yapıyorsunuz. al her ünlenen rapçinin gerçek yüzü ortaya çıkıyor. gerçi o gerçek yüzler size gelişim olarak dönüyor orası ayrı.
  • jahrein ve ezhel kim diyenin amına koymam ile birlikte, jahrein denen arkadaşı sevdiğimi söylemem lazım.

adam farkında birader. leş internet aleminin, türkiye'nin, sistemin, bilgi/entelektüel seviyesinin farkında. götünü yayıp zaten oyun oynuyor ama oraya onu izlemek için gelenlere de bir şeyler söylüyor. yav adam direkt deneyimlerinden, filmlerden ve müziklerden bahsedecek olsa twitch'de ne işi var? adam bilgisayar oyuncusu, sucuk ve sosis gibi içeriği boş, isyanın ve protest anlayışın olmadığı aşşırı cool rap müzik yapmıyor.

bizim ülkemizde bu iş bu kadar. içeriksiz bir şey üreten, azıcık içerikli bir şey üretene ar ediyor, haset ediyor. yav ezhel kardeş kimse jahrein'in dünyayı kurtardığını iddia etmedi aynı zamanda. bu ne biçim argüman yav beynim yandı. tamam hadi ben de ad hominem yapayım. amk tıfılı sen mi kurtaracaksın o vücutla, ahmet seni osuruğu ile yıkar. sizin anlayacağınız dil bu.. maalesef.

edit: ezhel'in eski şarkılarında böyle bir şey olmadığını söyleyen bir arkadaş yazdı. ancak kitleye hitap etmek amaçlı yaptığı son postmodernist rap, eskiden yaptığı iyi müziklerin önüne geçmesi ezheli de insanların ona bakışını da değiştirir bence.
  • o çocuğu yanağından öptürmeyen jahrein acısını fazlasıyla çekiyor. çeksin de ezhel kardeşim doğruları söylemiş. bilgisayar başında lömbür lömbür gençlik yetişiyor ama esas olan hayat sokaklarda..
  • eyşan’ın hiç şansı yok ezel siker.net
hesabın var mı? giriş yap