şükela:  tümü | bugün soru sor
74 entry daha
 • 6 aralık akşamı köln'de die kantine isimli mekanda nefis bir konserini izledim. iyi olacağını biliyordum ama bu kadar büyük bir yetenek beklemiyordum.

  jeanne tüm konseri tek başına götürüyor. şarkıları sıfır detone söylüyor, hiç durmadan dans ediyor. sahneye getirdiği elektronik board ile canlı olarak sample'lar kaydedip üst üste bindirip loop'lar yaratıyor. koluna taktığı avengers'daki james hetfield'a benzeyen düşman herifin (neydi adı ya) koluna taktığı mücevherli eldivene benzer bir kumanda ile bu sistemi uzaktan da yönetebiliyor. söylediği şarkının nakaratını üç ayrı oktavda arka arkaya söyleyerek bu cihaza kaydedip üst üste bindirerek bir koro yaratıyor, hemen ardından bir gitar alıyor eline onunla bir loop kaydediyor, son olarak da board'dan nefis bir davul ayarlıyor. al sana tek başına grup.

  seyirciyi coşturuyor, iletişimi mükemmel. şarkıların altyapısı, aranjesi ve orkestrasyonu zengin. üst üste dünyanın her yanından katmanlardan oluşuyor. stüdyo kayıtlarına emprovizasyonla varyeteler ekliyor. 90 dakika nasıl geçti anlamıyorsunuz, konser bitiyor. seyirci mekanı terketmek istemiyor.

  jain tam anlamıyla yeni nesil bir sanatçı. ruhsuz elektronik müziğe ruh veriyor. bunu çalışkan ve sanatı her yönüyle yaşayan biri olmasına borçlu. en önemlisi de bu kadar başarıyı ve vizyonu sadece 26 yaşında ortaya koyabilmesi. grammy ödüllerine aday gösterilmiş bir videosu bile var.

  jeanne babasının görevi nedeniyle değişik ülkelerde bulunmuş. kongo'da uzun yıllar kalarak afrika müziğini ve kültürünü iyice özümsemiş. fransız zencisi aksanlı ingilizcesi buradan geliyor. elektronik müzik programlamayı da kongo'da öğremiş. arkasından babasının peşine takılıp abu dhabi'ye yerleşmiş. orada arap ve hint müziğini öğrenmiş. sonrasında da paris'e yerleşiyor. myspace'deki kayıtlarını bir prodüktör keşfediyor. kendi halinde bir müzisyenken birkaç yılda grammy'e aday gösterilecek hale geliyor. şarkılarım insanları dans ettirmeli diyor ancak onu şakşuka bir rnb'ciden ayıran politik ve insani konularda da sorumluluk hissetmesi. meşhur makeba şarkısı ünlü ve aykırı bir afrikalı müzisyeni konu alırken paris isimli şarkısı kanlı paris konser saldırısını konu alıyor.

  besteyse beste, vokalse vokal, danssa dans, karizmaysa karizma, akılsa akıl. doğuştan star ve önü açık bir müzisyen jain ve ben de şimdiden hastasıyım.

  favori şarkılarım,

  (bkz: come)
  (bkz: makeba)
  (bkz: oh man)
  (bkz: dream)