şükela:  tümü | bugün
 • 1970 meksika dunya kupasi'nda oynadigi her macta gol atmasina ragmen (cogu da seyrine doyum olmayan gollerdir), gol kralligini pis gollerin adami gerd muller'e kaptirmisti..
 • müthiş fuleli bir futbolcuydu. çok uzun bacakları vardı ve depara kalktı mı kaleden kaleye gidiverirdi.
 • jair şeklinde kısaltıldığı da bilinir.
 • uzun mu uzun kabarik kivircik saclarindan dolayi dar kapilardan gecmekte zorlandigini dusundugum futbolcu...
 • inter forması giymişliği olan* bir kişi.
 • unutulmaz brezilyalı futbolcu. jair ventura filho olarak kaydedildi o nüfusa, olmadı resmî belgelere, yok bilemedim ansiklopedilere. biz futbolseverler ise onu jairzinho olarak bildik, bağrımıza basmıştık.
  şimdi bazı dostlar bu jair değil mi diyebilir. aman diyeyim arkadaşlar aman. bu ikisi de icabında kanatta oynadı lakin jair da costa, nam-ı diğer jair aslen kanatta sahne alırken, jairzinho kardeşim santraforluğu ile meşhur olmuştu. dünya kupalarını eşeleyince 1962 şili dünya kupasının altından jair, 1970 meksika dünya kupası ile 1974 almanya dünya kupasının altından jairzinho çıkar. gol olup yağan jairzinho'dur, jair değil.
  efendim botafogo'da başlamıştı futbola. düşünün onbeş yaşındasınız sol açığa konmuşsunuz. hemen heyecanlanmayın, başladığı yer o, sonradan santrafor lakin fundamentali nedeniyle, orta sahada eksik olduğunda da akla gelen ilk yama olmuştu jairzinho. solda başladı futbol kariyerine. zaten sağda idolü, garrincha vardı. idol, arada sakatlandığında, olmadı hanımlardan ya da alkolden kafayı kaldıramadığında sağa koyarmış hocası bunu. ufaklığın ya garrincha'yı motive edeceğini düşündü ya da onun mevkisinde oynayarak daha çok pişeceğini. ama özel bir çocuktu jairzinho, dalından kopartılması için çok da beklemek gerekmemişti. ondokuzunda millî oldu. söylemeye gerek yok idolü sakatlanmıştı da...
  1970 meksika dünya kupası'nda tam yedi gol atmıştı jairzinho. bundan geçtim, oynadığı her maçta bir gol atarak dünya kupaları tarihine geçmişti. kitaplarınızı açın, ilgili başlığa bakın, adını görürsünüz. bir ara ikametini marsilya'ya aldırdıysa da, tutunamamıştı fransa'da. 1974 almanya dünya kupası'nda da sahne almıştı.
  futbolu bıraktıktan sonra kainat güzellik kraliçelerinin ülkesi güzel venezuella'da hocalık yaptı, ardından gabon diyarlarında safariye çıkmıştı. tevatür o ki, bir gün çocuk bahçesinden geçerken ronaldo'ya rastlamıştı. bugünlerde aslı, aslıcığı tartışmalarına konu olan, ronaldo'ların büyüğü bildiğiniz ronaldo'yu ilk keşfeden adamdır kendisi. bastıbacakken futbolun bir yıldızı olduğundan, adam olacak çocuğu gözünden tanımıştır adeta. uzun lafın kısası, halit kıvanç kokusu sinmiş belgeselerdeki jairzinho diye duyduğumuz, dünya kupalarında fileleri döven budur. jair abisi ise, aslen kanatta olup, catenaccionun zirve yaptığı yıllarda helenio herrera'nın has adamı olmuştur. millî takımda başarılı olan, avrupa'da tutunamamıştır, avrupa'da tutunan, millî takımda tutunamamıştır...
 • brezilya futbolunun garrincha dan sonra ki en büyük açık oyuncusu idi. meksikada 7 almanyada 2 attı
 • bu arkadaş marsilyadan tası tarağı topladıktan sonra cruzerio'ya gelmiş ve son büyük başarısını bu takımda kupa amerika finalinde river plate'i yenerek kazanmıştır.