• stephen kingin dark tower serisindeki kahramanlardan biri
 • asil adi john chambers'dir lakin arkadaslari ona jake demektedir. tartismasiz kara kule serisinin en karizmatik karakteridir.(evet roland deschain degil ve evet randall flagg de degil)
 • --- spoiler ---
  stephen king'in kara kule ölüp ölüp dirilen çocuk. roland'ın başına çok dert açmıştır. çıldırtma noktasına getirmiş, hayatının en zor kararını vermeye zorlamıştır.
  --- spoiler ---
 • son silahşör roland'ın bir nevi manevi oğlu.
 • tilsim adli romanin kahramani jack sawyer a karakter olarak ve de kader olarak cok benzetilmesi gereken cocuk.
  12 -13 yaslarinda aileden ayrilmak, bir amac ugruna yollara dusmek, gereken cesaretin damarlarindaki kanda akiyor olmasi.
 • --- spoiler ---

  'bama'dır aslında. son kitapta, roland a baba demiş, roland tarafından öz oğlu olarak kabul edilmiştir.

  --- spoiler ---
 • sahsimi subyanciliga surukleyebilecek kapasitede bir karakter.
  (bkz: asik olunan roman karakterleri)
 • wolves of calla dan sonra sevmemeye başladım ben bu veledi.ama son kitapta toparladı biraz.karşılaştırıldığı jack sawyer ın yanına bile yaklaşamaz kanımca.
 • "go then there are other worlds than these" gibi karizmatik bir lafı roland'a zikredebilen (ki bu laf asla roland'ın yakasını bırakmamıştır), küçücük yaşından beklenmeyecek derecede olgunlaşan, daha doğrusu olgunlaşmak zorunda kalan, ama yine de bu olgunluğun kesinlikle üzerinde sırıtmadığı, ka'nın kendisine biçtiği rolü ilk başlarda isteksiz olsa da sonuna kadar oynamaktan çekinmeyecek cesarete ve sadakate sahip olan, roland deschain'in biricik oğludur..

  başından sonuna kadar "ama bu kadarı da haksızlık" diye isyan etmeme, hatta salya sümük ağlamama neden olan yegane karakterdir. başına gelen her şeye rağmen roland'ı babası bellemiş bu çocuk yüzünden roland deschain'e kızmak mümkün olmamaktadır... belki de roland'ın o'na olan sevgisi kızmamı engelliyor, tek bildiğim, jack söz konusu olduğunda roland'a milyon kere daha fazla sempati ve empati beslediğimdir..

  "i don't like people. they fuck me up."
 • ake!

  --- spoiler ---

  kule için, babası, dinhi için adanmış bir hayat yetmemiş ikincisinide gözünü kırpmadan feda etmiştir.
  eddie nin kayıbını şokunu daha atlatamadan birde jake gidince insan dellenir, çıldırır, haykırır "roland kara kule senin o silahşör g.tune girsin..." diye. aklına jake'in o zeka dolu gözleri gelir o kendinden emin konuşmaları..."seninle dan dinh konuşabilir miyim?" sonra sakinleşirsin jake giderken bile roland'ı düşünmüştür, oy'a talimatlar vermiştir ve ölüme giderken hiç bir pişmanlık duymamıştır;
  "babama onu sevdiğimi söyle"

  "zaman uçar,matem çanları çalar, hayat geçer öyleyse duyun duamı."
  "doğum hiçbir şeydir ama ölüm başlamıştır, öyleyse duyun duamı."
  "ölüm dilsizidir, öyleyse duyun sesimi."
  "bu jake, ka'sına ve ka-tet'ine hizmet etti. doğru söylerim."
  hoşçakal jake...

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap