şükela:  tümü | bugün soru sor
  • jaklin’in elleri, serdar aydın’ın yayına hazırladığı, nilgün marmara ve janis joplin kitaplarından sonra, üçlemenin jacqueline du pré temalı son kitabı.

    aydın, keşfettiği ve temas eden sanatçılar üzerinden, onlarla bütünleşerek ve hayatı onlarla yorumlayıp, poetik-ontolojik bir bağlamda şiire ulaşıyor jaklin’in elleri’yle…

    üstelik bu dosyasında zor bir teknikle, düzyazı şiirlerle yazıyor jacqueline’i serdar aydın. onun özelinde, jacqueline’le konuşarak, anlamı bulmak yolunda kendini dinliyor, ritmin ulaklığında varlık hallerini dışa vuruyor.

    jaklin’in elleri, serdar aydın’ın, şiire içkin teknik ve diğer bileşenleri başarıyla kullandığı, düzyazıyla anlamı da çoğaltan, aslında, işe anlamdan başlayıp, yerini zaman zaman felsefi düşünce ve sorgulamalara da bırakan bir dille oluşturduğu, şiirin ve ritmik bir düzyazının iç içe geçtiği bir kitap.

    şairin müzisyen için söylediği, örneği pek de görülmeyen bir tür ‘şiir-ağıt’ belki de…
  • “koyu karanlığında rahmin…” diye başlıyor şair, duyduğu sesleri ve uzanan eli tutarak. çellonun zarif prensesi jacqueline du pré ile şair serdar aydın’ın bütünleştiği bir şiir-ağıt bu kitap. anlama, varlığa, arzuya, ölüme dair… “çünkü şiir kaçınılmaz yazgısıdır şairin/varlığa açılan başka bir kapı yoktur ve aşktır yokluktaki arzuyu betimleyen, jacqueline, j t’aime…” diyor, daha ne olsun…