şükela:  tümü | bugün
  • gri afrika papağanı. artık bir papağanım var.
  • bakımı zor olan, heybetli görünümüne rağmen çabucak hasta olabilen, sabahları gün doğumu ile ötmeye başlayan konuşan bir evlat türü... evet jako candır evlattır.
  • denildiği gibi bebek jakoları bakılması gerçekten zor ve çok hassas canlılar, ilk aldığım yavru jako 2 ay sonra diğeri ise yaklaşık 45 gün sonra öldü, verdiğimiz paradan geçtim ama bu eşek sıpaları insanı kendine bağlıyor, evde ciddi ciddi yas tutuk jakolar için, diğer taraftan yavru jakolar yetişkin jakolara göre insana çok çabuk alışıyor, yetişkin jakoların ise yavru jako gibi size alışması pek mümkün değil, bundan dolayı risk alınıp yavru jako alınır mı derseniz bence bu riski almaya değer, bahar aylarında alırsanız üşütüp hasta olma ihtimali düşer ve kış ayına kadar güzelce büyütüp yetiştirebilirsiniz, ondan sonra on numara bir can yoldaşınız olur, sizle oynar, güldürür, kızar, kavga eder, eve gelen misafirlerden tanımadığı olursa tavır yapar, gürültü çıkarır ve kaçırır...
  • (bkz: özgür kaya)
  • sahiplenmek istediğim canlı. pet shoplarda çok pahalı olduğu için başka bir sahiplenme yöntemi var mı merak etmekteyim....
  • gri olan standart papağana denir.

bilmeyenlerin, japon papağanı mı diye sormaları da cabasıdır.
  • 6 senedir ev arkadaşım olan haylaz bir papağan türüdür.bu papağanlar kendi içlerinde de ikiye ayrılır.timneh ve kongo.ikisi arasında ki farklılıklar ise;

kongo ; göşterişli parlak tüy ve gagaya ve kırmızı bir kuyruğa sahiptir.
    timneh ; kongonun tam tersinde biraz daha ufak, mat tüylere ve parlak olmayan bir gagaya sahiptir.

bu ikisi arasında konuşma yada yaşam olarak hiç bir fark yok.ama besleyen biri olarak timneh papağanları daha kolay evcilleşiyor diyebilirim.bende kongo, yani kırmızı kuyruklu olandan var.ilk zamanlar pek anlaşamazdık ama şimdilerde ayrılmaz bir ikili olduk.eğitimlerini düzgün bir şekilde aktarırsanız sizlere muhteşem bir arkadaş olurlar.
  • etik yollarla edinmek istedigim kus turu. yavru olarak ariyorum. kendisiyle sadece ingilizce konusacagim. yardimci olabilecek biri varsa pek muhutlu olurum :)

not: etik olsun derken para vermeyeyim demiyorum. değerli bir hayvan olması ve az bulunması nedeniyle maddi değeri de olan bir canlı. benim derdim hayvanların üstünden kar edip onları nemalaştıran kişilerle muhattap olmamak.

edit: not
  • 2 yaşında, simdilik 3 kelime konuşabilen, çok yakışıklı bir tanesine sahip olduğum papağan türü.

şimdi beyler bu hayvanı sahiplenmek çok zor.

çünkü sahiplendirilmesi için ciftlestirilmesi lazım. ciftlesmesi için 2 tane lazım. ve bu hayvanın disi mi erkek mi olduğu dna testiyle anlaşılıyor.

şimdi şunu demek istiyorum.
    ben bile elimdeki hayvanın dışı mi erkek mi olduğuna emin değilken ciftlestirilmeye kuş bulsam ne olacak?

ha bir de bu hayvanlar çok zor es beğenir.
    şimdi mantık muhakemesi yapalım.

ben deki hayvanın değeri şu an 4 milyar.
    satmam ama niye sana beleş vereyim?
    haydi onu da geçtik yavru yapması için kuş ilanı versem ben daha benimkinin dışı mi erkek mi olduğunu bilmeden gelen kuşun da sahibinin tam olarak bilmediğini düşünerek nasıl ciftlestirecegim?

haydi ciftlestiler diyelim çocuk oldu.
    bir yavru jakonun değeri 5 milyar aynı hesap niye beleş veriyorum?

yukarıdaki örnekler geneldir.
    ben kendimi örnekle jako sahipleri adına yazdım yani.
    ve bence de haklılar. bu hayvan kedi köpek gibi kolay değil bunu bilen bilir o yüzden bedava aramak saçma bilmeyen bilsin.
  • 7 senedir beslediğim canlıdır. öyle göründükleri gibi kolay değillerdir. özellikle sabahın ilk saatlerinde çok gürültü çıkartırlar.eğitmenize bağlı birazcık. sürekli ilgi bekleyen ve konuşan bir canlıya dönüşürler. yemesi içmesi çekirdek dışında meyve ve sebze türleri de olması gerekir. temizliği kolaydır ama sıktır. tüylerini temizlerken tozda bırakır. evde bakılacaksa mutlaka elektrik süpürgesi sağlam olmalı. taklit ve konuşma yetenekleri muhteşemdir. eğer gerekli eğitimi verirseniz, size mükemmel bir dost olurlar.