*

şükela:  tümü | bugün
 • tam adi 'james abram garfield' olan baskan.
 • temmuz 1881'de, charles guiteau tarafından vurulan james garfield, aslında, 80 gün süre ile onu yaşatmaya çalışan doktorların kurbanı olmuştur. ilk olarak müdahale eden doktor willard bliss, yaraya elini, hem de yıkamadan sokmuş, eli ile müdahale eden bir diğer doktor, karaciğerini delmiştir. sonuçta, on altı doktor el birliğiyle altı-yedi santim çapında bir yarayı, yarım metreye varan iltihaplı bir kanala çevirmişlerdir. hatta alexander graham bell dahi, bir metal detektörü ile kurşunun yerini tespit etmeye çalışmıştır (eğer yatak metal yaylı olmasa idi, bundan belki de bir sonuç alınabilirdi). garfield 14 eylül tarihinde öldükten sonra yapılan bir otopsi, kurşunun aslında hayati bir yere saplanmamış olduğunu ortaya koymuştur.
 • suikaste uğrayan ancak açlık ve enfeksiyondan ölen abd başkanı. bir yağ kütlesine saplanmış olan kurşunu çıkarmak için, yaraya steril olmayan metal çubuklar sokarak yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olan doktorları, yine tıpta çığır açan fikirlerini uygulayarak rektumdan beslemeye çalışmışlar. bunun sonucunda 3 ay içinde 45 kilo kaybeden zavallı adam, muhtemelen açlıktan ölmüştür.
 • aziz beyin yolda çarıkları çaldırmasına karşı çizme hediye etmiştir
 • yahşi batıdan gelen varsa eğer gerçekten böyle bir abd başkanı vardır.
 • 20. abd başkanı.başkan olmadan önce temsilciler meclisindeyken geometri ile ilgilenmiştir.1876 yılında kendi adını taşıyan pisagor teoreminin ispatını yapmıştır.ispat new england journel of education dergisinde yayınlanmıştır.malesef başkanlığı çok kısa sürmüştür ve bir suikaste uğramıştır.vurulduğu kurşun yarasında oluşan enfeksiyon yüzünden hayatını kaybetmiştir.
 • https://hizliresim.com/ola63b

  bu çizim 20. abd başkanı j. a. garfield’in otopsi raporundan. suikaste uğradıktan 80 gün sonra ölen başkanın ölümü tıp tarihi açısından kötü bir vaka.

  başkan vurulduktan sonra müdahale eden doktor willard bliss ellerini yıkamadan yaraya müdahale ediyor, bir başka doktor da kurşunu çıkarmak için bazı metal problar kullanıyor ancak kurşunun seyrini yanlış tahmin edip karaciğeri boydan boya lasere ediyor, yırtıyor. sepsis ve iyatrojenik karaciğer yaralanması nedeniyle beslenemeyen başkan bu süreçte 35 kg kaybediyor ve yemek yiyemeyen başkana beslenmesi için nutrisyonel lavmanlar veriliyor, evet nutrisyonel lavman...

  doktorlar kötü gidişteki tek suçluyu çıkarılamayan kurşun olarak gördükleri için kurşunun yerinin tespiti için bir metal dedektörü yapılmasını istiyorlar ve bu metal dedektörünü de graham bell yapıyor ancak doktorlar graham bell’in dedektörünün hastanın sadece sağ tarafında çalışmasına izin veriyorlar. yataktaki metalle de etkileşen dedektör işe yaramıyor ve kurşunu gösteremiyor.

  bununla birlikte ateşi gittikçe yükselen başkan’ın vücut ısısının yüksekliği yaz mevsimin sıcak geçmesine bağlanıyor ve yine doktorlar mühendislerden bir soğutma tertibatı yapmasını istiyorlar. böylelikle modern klimaların ilk formu yapılıyor ve oda sıcaklığı 20 dereceye kadar düşürülebiliyor.

  tüm bunlara rağmen başkan, seçildikten 6 ay15 gün, suikaste uğradıktan 80 gün sonra hayatını kaybediyor. 139 yıl öncesine kadar asepsi, antisepsinin tam kavranamayışı, tanı araçlarından direkt grafinin dahi yokluğu, antibiyotiklerin olmayışı, modern cerrahi ilkelerin henüz yerleşik olmaması 45 yaşında abd başkanın ölümüne sebep oluyor.

  mikropları bize tanıtan koch’a, asepsinin önemini anlatan semmelweis’a, penisilini bulan fleming’e, karın cerrahisinin babası billroth’a, parenteral nutrisyonunun öncüsü dudrick’e saygıyla...
 • the 20th u.s president, james garfield was not only able to write different things with two hands at the same time is quite a success but he could write in greek with the left hand and in latin with the right...

  ambidexterity king...
 • abd’nin 20. başkanı. kaçıncıymış? aferim, 20.
hesabın var mı? giriş yap