şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pariste empresyonistler kervanina katilan abd li ressam whistler manetile birlikte reddedilenler sergisine katilmistir.paristeki izleyicilerin duygusalligin on plana cikmasina gosterdigi ilgiyle dalga gecmistir.(yada gecmeye calismistir).diger empresyonistlerle ortak noktasi budur.lakin hircin ve dengesiz davranislari sanat cevrelerinde sevilmemesini getirdi ve londraya tasindi.
  annesinin portresini yaptigi resim oldukca bilinenleri arasindadir.
 • kimilerine gore marcel proust'un kayip zamanin izinde adli eserinin muhtelif kitaplarinda ozellikle cicek acmi$ genc kizlarin golgesinde'de derinlemesine anlatilan elstir adli ressami yaratirken etkilendigi zat-i muhterem.
  nadide bir inceleme icin;http://glyphs.com/art/whistler
 • annesinin portresine verdigi sabuncakis cicekcilik tadindaki isim "grili ve siyahli bir aranjman" imis aslinda ve fakat, milletin agzi torba degil cekip buzesin, isim manyagi isimmanyaklar rahat durmamislar, ressamin ozgun manyakligina daha manyak bir isim bulmuslar ve resmi "ressamin annesi" diye anmislar bir sure. nihayet bu sacmalik bitecek derken biri cikip hayir bu sacmalik, resmi yapanin kendisi whistler zaten, ressamin annesi demek whistler'in abstract manyakligindan daha delismen abstract, gelin biz buna "whistler'in annesi" diyelim demis. bu ikinci sacmalikta da karar kilinmis. isim "whistler'in annesi" diye kalmis oracikta. bu resimdeki kadinin yuzunun resimseverler ve resimhazetmezler arasindaki taninirligini olcmus amerikali olcme manyaklari, nihayet demisler ki, whistler'in annesinin yuzu, mona lisa ve amerikan gotikteki korkunc sari teyze ile birlikte resim tarihinin en tanidik uc kadin yuzunden biridir.
  yillar akip gecmis, kendisi belki de hic ummazken, whistler, amerikan sanatininin rotasini uzaktan kumanda dondermis eksantrik bir sanatci oluvermis. amerika whistler'i tekrar kesfetmis, amerika'nin whistler'i gelmis. eskizlerindeki ustalik rembrandt falan gibi devler liginde forma giymis super starlarla karsilastirilan bu adam bir sanat elestirmenini mahkemeye vererek estetik tartismayi mahkemeye tasiyan manyak ressam olarak da sanat tarihine gecmis. whistler'in osuruktan havai fiseklerine 200 guldeni verenlere sasiyorum diyen elestirmenden 1000 gulden tazminat almak umuduyla mahkeme salonuna estetik nedir sorusunu getiren whistler hakime gunlerce niye bu elestirmenin istedigi gibi viktoryan resim yapmadigini anlatmis, sanatin anlamindan dem vurmus, elestirmenleri hic cuklemedigini imlemis, bu tartismadan zerre habersiz abuk bir juriyi kendi sanatina inandirmaya calismistir. hakim whistler'a resmi kac gunde yaptigini sormus, 2 gun yanitini alinca, 2 gun icin 200 gulden fazla degil mi diye ikinci bir orta indirmis, whistler topu gogsunde sektirip, kenan evren hakime o iki gunun oncesini, resim yapmaya basladiktan itibaren sanatindaki degisimi ve birkimini anlatmak ihtiyaci hissetmis. nihayet juri whistler'i hakli bulmus, ancak whistler'a tazminatin cok kucuk bir kisminin odenmesine karar vermis. mahkeme masraflari da karsilanmayacakmis. bu dava ile sanatini juri onunde savunan zavalli sanatci durumuna dusen soyut abi whistler zamanina dar gelmis, nihayet gozden de dusmus, borc harc icinde olmus.
  dava konusu resim sudur:
  http://www.artchive.com/…histler/falling_rocket.jpg
  bu da meshur annesidir:
  http://www.ibiblio.org/…/auth/whistler/i/mother.jpg

  renklerde savulladigi soyut anlamlarla abstrakt resmin habercilerinden sayilan islikci ressam james abbott ustanin londra'daki mezar tasinda sari ile kirmizi kalbimizin yildizi yazar.
 • (bkz: whistlers mom)
 • john ruskin'den aldığı ayar üstüne mahkemeye giden ünlü ressam. bu hakaret davasını bizim hukuk kitapları yazmaz lakin sanatın öyküsü yazar.
  (bkz: ernst hans gombrich)
 • (bkz: hay ananı)

  .
 • resimleriyle bütünleşik ifade yaratmak için kendi çerçevesini tasarlar.
  bu tip çerçeveye ''whistler çerçevesi'' denir.
  ayrıca isminin baş harfleri yıllar içinde aşama aşama kelebek biçimli bir monograma dönüşmüş. imzasının taklit edilebileceğini düşündüğü için(veya resimlerinden imzasının silinebileceğini) kelebeği resimlerinin içine yerleştirir.
 • müslüm gürses'e benzeyen amerikan sanatçı.

  benzerlik
 • "symphony in white, no: 1: the white girl" resmiyle görür görmez kalbimi çalmış ressam. keşke ismi bu kadar uzun olmasaydı diyorum. bahsi geçen resim:
  https://upload.wikimedia.org/…_white_girl)_1862.jpg

  1862 yılında yapılmış bu resimde whistler'ın kullandığı model, irlandalı sevgilisi joanna hiffernan. whistler kendisine "ateşli jo" dermiş. ne yazık ki jo, whistler'ın ailesi tarafından kabul görmemiş çünkü çıplak olarak modellik yapan ve evlenmemiş her kadın bir fahişe sayılıyormuş. gerçi sanat tarihçisi liz prettejohn'a göre jo her ne kadar whistler'dan sonraki sevgilisi courbet'e çıplak modellik yaptığını söylese de bu yönde bir kanıt yok.

  resimde jo, beyaz elbisesi içinde, kocaman gözleri ve elindeki çiçekle oldukça masum görünüyor fakat üzerine bastığı şeyin bir kurt postu oluşu ve yüzündeki ifadesizlik bu masumiyeti anında siliyor ve görünüşüyle ortam arasında bir tezatlık oluşturuyor.

  hiffernan'ın model olduğu diğer whistler resimleri:

  ~symphony in white, no. 2: the little white girl
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…uhqrmrexhfmrlrq

  ~symphony in white, no: 3
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…bznrgdqwb_kiwsz

  not: whistler, sol alt köşeye resmin ismini yazarken symphony kelimesindeki "s" harfini neden kırmızıyla yazmış acaba? insan merak ediyor.