şükela:  tümü | bugün
 • whitey takma adi ile bilinen boston'un 70 ve 80'lerdeki meshur mafya babasi... yanilmiyorsam south boston civarlarinda buyumus bi eleman... 18 cinayet olayindan ve tonla suctan butun dunyada araniyor..fbi'ni top 10 listinde de vardir ismi... bunu kardesi de boston'daki bi universitenin dekaniydi..hangi okuldu unuttum simdi..gecen sene zorla emekliye ayirdilardi...
 • kardeşi william bulger eski umass rektörü olmakla kalmayıp bir de senatördü de, hatta kendisinin sorgulamalarıyla ilgili o brother where art thou gibi manşetler de atıldığından gayet ironik ve ilgi çekici bir hikayesi vardır bu herifin ve dolayısıyla ailesinin. 18 cinayete ek olarak milyon tane kara para aklama, azmettirme, şantaj ve uyuşturucu olayından da aranıyor, 20 küsür senedir top ten fugitives listesinde, ödül 1 milyon $ ve sadece whitey'yi bulup sonra bütün bir hayat boyu yatmak gibi hayaller kurdurtuyor insana. stephen flemmi diye de bir ortağı var ama onun esamesi okunmuyor pek.

  suç dosyalarına geçmiş bir başka james bulger vakası daha var ama bununla tamamen alakasız: http://en.wikipedia.org/wiki/james_bulger
 • james bulger dünyanın en şanssız, en üzülesi çocuklarından biri. 1993'te james'in annesi bir alışveriş mağazasında bir anlık dalgınlıkla henüz 3 yaşında olan james'in elini bırakır. robert thompson ve jon venables isimli (o zaman 10 yaşında olan) iki çocuk da james'in elinden tutup alışveriş merkezinden çıkarlar. döve hırpalaya yaklaşık 4 kilometre yürütürler "jamie"yi. bir demiryolunun kenarına geldiklerinde iki çocuk james'e işkence edip, öldürürler. (beyniniz kirlenmesin diye yaptıklarını yazmıyorum, merak eden aşağıdaki bağlantıdan okur.) cesedin bulunmaması için de raylara atıp oradan uzaklaşırlar.

  iki gün sonra james'in cesedi bulunur. olay açığa çıkınca, 10 yaşında iki çocuğun 3 yaşında başka bir çocuğa işkence edip onu öldürmeleri büyük şoka sebep olur. suçluların uzun yıllar boyu içerde kalacağına dair açıklama yapılır. ancak iki çocuk haziran 2001'de yani 8 yıl sonra "iyi hal"den affedilerek yeni kimliklerle bırakılır ve mahkeme emriyle onlara dair hiçbir bilgi yayınlanamaz.

  daha ayrıntılı bilgi için:
  http://en.wikipedia.org/…iki/murder_of_james_bulger
  http://www.time.com/…/photoessays/bulger/index.html

  değinmeden geçmek olmaz, böyle bir olayı bile kullanıp, yalan yanlış bir metinle forwardçılık yapan orospu çocukları da vardır. kanmayın, göndermeyin.
 • bugün eyüp can tarafından hürriyet teki köşesinde anılmış talihsiz küçük çocuk.

  olayın gerçekleştiği 1993 şubatında 20 li yaşlarında hayata her gün degisen açıyla bakan bir insan olarak haberi okudugumu bugunku yazı sonrasında hatırladım ve butun günüm tam anlamıyla bok oldu. once o güne gittim o haberi okudugum kucuk millyet gazetesi haberini buldum.arka sayfalara sıkısmıs o haber sozkonusu bir turk cocugu olmadıgı icin kucucuk bir kosede gizli kalmıştı.o günkü " oha lan olaya bak" tepkimi ise bugun ile o gunku dobrovski arasındaki ruhi degisimin gostergesi olarak kabul ediyorum.

  http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/…siv/1993/02/23

  haberi bulmak icin "bulger" yazmanızı tavsiye ederim.

  peki ne degisti ; 17 yıl once olan ve o günkü haberi okuyup gecen kisi ile bugun aynı haber nedeni ile kabus yasayan kisinin aynı kişi olmasını nasıl izah edebiliriz.o donemlerde 20 li yaslarda degil de 10 lu yaslarda olsaydım nasıl tepki verirdim boyle bir habere? bütün bunları düşündükten sonra yaşta olgunlugun bakış açısında da kendini gösterdiğini düşündüm.

  o iki cocuk ,bütün bu tekrar burda yazamayacagım vahsetleri yapan 10 yasındaki cocuklar.onlar bu cocukca oyunu (!) uyguladıkları minik james icin empati hissedemedikleri icin devam etmis olabilirlermi.james in o sevimli yuzu degistikce sekli bozuldukca organları parcalandıkca yaptıklarının hata oldugunun farkına varmamaları nasıl bir ruh halinin gostergesidir.

  bu iki cocuk bu olaydan 8 yıl sonra tahliye edildiler ve ingiliz adaleti bugunlerde bizimde üzerinde tartıştığımız konuyu tıpkı siirt teki olay gibi çocukların böyle bir olayı tekrar gerçekleştirmeyecekleri yönündeki kesin kanaati sonucunda bu yargıya vardı.peki adalet bu mudur suçlunun topluma kazandırılmasımıdır? kaybedilenler ? öfkeler ? gözyaşları? ilk atılan dan 4 saat sonrasında mahkeme salonuna yetiştirilen ve bu cocukların omur boyu hapis yatması gerektigini soyleyen 300.000 imza nerde ?

  peki bizde ne olacak.doldurulan sayfalarca entry, kusulan bu kadar öfke ne farkettirecek.o siirtli miniklerin durumu degisecekmi peki anne ve babalarının durumu? magdur anne baba o bolge de 6 yıl sonra suclu anne baba da olabilirdi veya olayı yapan cocuklar belki 6 yıl once buna benzer bir olayın esiginden döndü.

  sözün özü bu durum hic birseyi degistirmeyecek.ne sonucunu ne de benim bu olayı gerceklestiren cocuklara olan öfkemi.ne de o alışveriş merkezinde o belki bir kac saniyelik dalgınlık sonrası 2 cocuga aldanıp elinden tutarak goturulen james in son resmini.

  http://en.wikipedia.org/wiki/file:bulger_cctv.jpg

  artık 17 yıl onceki gibi bakamıyorum bu haberlere. 5 yasında herseye inanan bir oglum ve bu yuzden o yetiskin oluncaya kadar atamadıgım korkularım var...

  dünya ne pis yermişsin sen.
 • ölüme yürüyüşü sırasında 38 kişinin gördüğü, bu kişilerin hepsinin gözünün içerisine çaresizlik ve gözyaşları ile baktığı ama 1 kişinin bile mudahale etmedigi talihsiz çocuk.
 • katledilişi hikayesini temel alan roman ve film için;

  (bkz: boy a)
 • tahliye edilen katillerinden biri çocuk pornosu indirdiği için 2 yıl hapse mahkum edilmiştir. kimliği gizli halde insan içine salındığı için ona benzetilen masum insanların çektikleri de cabası.

  (bkz: jon venables)
  http://www.mirror.co.uk/…n-offence-115875-22090622/
  http://www.telegraph.co.uk/…fear-of-vigilantes.html
  http://www.blackpoolgazette.co.uk/…rumours_1_367065
 • fbi'ın en sonunda yakaladığı mafya lideri.
  16 yıldır sonunda fbi şah mat demiştir. buyrun
 • tam adı james joseph bulger olan ancak daha çok whitey bulger olarak bilinen 1929 doğumlu ünlü gangster ve kanun kaçağı. boston massachusetts'te the departed filmindekine benzer bir irlandalı organize suç çetesi oluşturmuş ve uzun yıllar burayı yönetmiştir. ağabeyi üniversitede ve belediyede hızla yükselirken, whitey de suç dünyasında önemli adımlar atmıştır. fbi'ın en çok arananlar listesine girmeyi başarmış büyük bir balıktır. law and order dizisinin bazı bölümlerinde ve the departed filminde açıkça kendi hayatı işlenmiştir. komik bir adam olması ve basınla iletişim kurduğunda yaptığı esprilerin sansasyon yaratması nedeniyle, suç hayatına rağmen önemli bir hayran kitlesi vardır. 16 yıl kaçak yaşadıktan sonra kısa bir süre önce fbi tarafından yakalanmıştır.
 • kendisine 2 defa müebbet hapis cezası verilmiş.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25479470/