şükela:  tümü | bugün
 • 13,7milyon takipçisi olan bir sosyal medya fenomeni imiş. bildiğin kerimcan lan bu.

  not:ntv'de az önce bir haberde denk geldim. kutsal bilgi kaynağında adının olmamasına şaşırdım.
 • çaylar kahveler hazırlarsın, youtube'u kasıp kavurmasına rağmen sözlükte pek konuşulmamış bu piçin nasıl ünlü olduğunu anlatacağım (ünlü olma hırsıyla nasıl da öküz gibi pr yaptığını, aslında.) çünkü, aylar önce okuduğum wikipedia sayfasında yer alan hakkındaki "kötü" yorumlanacak bilgileri dahi kaldır(t)mış.

  james charles, bir zamanların en önemli viral"miş" gibi duran içerik portali buzzfeed'deki şu haberle patlamıştı.
  niyçün? çünkü, habere göre, mezuniyet yıllığı için çektirdiği fotoğrafı beğenmeyip ikinci bir çekim yapılmasını rica etmişmiş ve yanında da şu halka ışık şeysini getirmişmiş. ki bu halka ışık (türkçesi ne bunun?) biliyorsunuz ki youtuber tayfanın vazgeçemediği şeylerin başında geliyor.

  neyse, bu haber patlayınca, çocuğun halka ışıkla, öküz gibi highlighter'la mezuniyet fotoğrafı çektirmesi filan, elbette ki buzzfeed'in de gazlamasıyla dünya çapında bir olaya dönüşüyor ve çocuğun youtube kanalı uçuşa geçiyor.

  (buzzfeed'de bu tür içerikleri yayınlatmak yüzbinlerce dolares.)

  çocuğun yakaladığı popülerliği en güzel şu haber açıklıyor bence. ergenliğinde kendisine bulaşan kızların hayatlarını bir daha toparlayayamasına sebep olan covergirl dergisi, james charles'la ilk "erkek" kapak çekimini yapıyor.

  ama işte her şeyin bir şeyi var. tümmmm o buzzfeed haberinin aslında kurmaca olduğu, halka ışık filan olmadığı ortaya çıkıyor. meğer hepsi photoshop'muş.

  sırf bir fake-buzzfeed haberiyle uçuşa geçen ve üstüne üstlük youtube makyaj komünitesinin neredeyse tüm fenomenlerinden daha hızlı takipçi toplayan (ve onları geçen) bir figür oldu 2 yılda.
 • instagramda artık götünü görmekten bıktığımızdır.