• captain cook ya da james cook kendisi scurvy hastalığı yüzünden bazen bütün mürettabatın öldüğü bir dönemde kaptanlık yapan önemli bir ingiliz kaptandır. lime* yedirerek mürettebatını ve kendini kurtarmıştır*ingilizlerin hala gururlandıkları kaptanları hawaide öldürülmüştür. yeni zellanda, avusturalya, antartika, tahiti gibi yerlere ilk giden adamlardan olmuştur. kendisinin adında (bkz: captain cook) diye bir şehir vardır hawai'de.
 • 1728-1779 arasinda yasamistir.
 • 71 derece enlemi ötesine ilk kez 1774 yılında ayak basan kaşif
 • antarktika haric butun kitalara ayak basmis olan insanogludur.
 • trt'de bu kişiyi anlatan birkaç bölümlük dizi vardı 1991-92 yıllarında.

  emekli olduğu halde keşif tutkusuna yenik düşüp tekrar denize açılıyor ve bu son yolculuğunda yerliler tarafından öldürülüyordu.

  dizinin sonunda bu kişinin soyundan gelen birçok kişinin amiral, general vs. olduğu da özetlenmişti.
 • hawaii adalarının ka$ifi.. bu adalara sandwich adını vermi$ daha sonra 1779' da yerlilerle çıkan bir çatı$mada ke$fettiği bu topraklarda öldürülmü$tür..
 • hawaii'de oldurulusunun sahlins tarafindan yorumlanisi "historical metaphors and mythical realities" adli kitapta bulunabilir. sozkonusu ada yerlileri icin tanrilar gokten degil, denizden, ufuk cizgisinin otesinden gelir. yerlilerin dini toreninin her yilki gibi senaryosu, "kotu" tanrinin adayi ele gecirmesi ve sonunda "iyi" tanri tarafindan oldurulmesidir. "kotu" tanriyi oynayan kisi adanin etrafinda daire seklinde tur atarak toreni baslatir, sonunda "oldugu" zaman adayi terkeder. captain cook tam bu toren esnasinda adayi gozden gecirmek icin gemisiyle turlayarak yerlilerin dikkatini ceker, farketmeden kotu tanrinin rolunu oynar, gunlerce bu iletisim paralelliginde yerlilerle hasir nesir olur, sonunda ise artik gitme vakti geldiginde iste o buyuk hatayi yapar. devami, detaylari ve super yorumlari icin sahlins'in kitabini okuyunuz, kultur ve tarih kaliplarini bir sosyolog edasiyla kiriniz.
 • yakında ankara tunus caddesinde açılacak olan pub
 • dün akşam itibari ile ankara tunus caddesine yeni bir renk katmış bar.

  zodiac bar'ın amca oğlu olması, aynı sıcaklığı, güvenilir temizliği bu kocaman güzel ve ferah mekanda da yaşanır kılmış.

  biz sevdik, onu söyleyeyim.
hesabın var mı? giriş yap