şükela:  tümü | bugün
 • eski google calisani.
 • hakkinda pis seyler demeye geldigim sahsiyet. sahsi seven, tapan, yalamak isteyenler bundan sonrasini hic okumasin.

  simdi bu damoru'un memosunda bahsettigi bir teori var. "empathizing" vs "systemizing" teorisi, meali kadinlarin beyni empatilestiren vs erkeklerin sistemlestirendir iddiasi. peki bu iddiayi kim ortaya atti, simon baron-cohen isimli ali g'nin kuzeni, kendisi cambridge de asperger sendromu uzerine bir arastirmaci. bu amcanin iddiasi su yuksek fonksiyon gosteren otistikler veya asperger sendromlu kisilerin cogu erkek ve bu kisiler agirlikli olarak acayip mantikli, sistematik dusunuyor. oyleyse bu kisiler aslinda erkek beyninin uc noktasidir diyor. (extreme male brain hypothesis). normal erkekler de kadinlara gore daha sistemlestirici dusunur cunku ne demistik bu super otistiklerin cogu erkek diyor. bunun sebebi de bu super erkek beyinlerinin anne karnindayken asiri testesterona maruz kalmasi olmali diyor. diyor da diyor. aha da burda arastirmalarinin hepsinde kullandigi kendi grubu tarafindan hazirlanan test, https://psychology-tools.com/…sm-spectrum-quotient/

  ben, isinde gucunde normal bir kadin olarak bu testi cevapladim. skorum 33. bu adamin makalelerine gore ben azinlik asperger kadinlardan biriyim. hatta testi kontrol ettim kendimce pozitif ve negatif kontroller ile, baska bir "aspie test" de yaptim sonuclar ayni, oldukca aspergerim yani. cohenin iddiasina gore benim uc noktada erkek beynim var ve bunun olmasi icin de dogum oncesi manyak testesteron yemis olmam lazim. hemen bakiyoruz fazla testesterona maruz kalan disi farelerde neler olmus, bu makale diyor ki gogus ucunun yok olmasi, yumurtlamanin durmasi gibi bir suru etkisi var. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11752687
  asperger olan kadinlarda fiziksel herhangi bir genel anomoli yok. https://www.youtube.com/watch?v=vjha9xk16hw
  yani cohen ve destekcisi damoreun iddialari, asperger kadinlari yok saymadan gerceklenebilir degil. ustelik bu kisiler tani yoksa hastalik da yok dedikleri icin, toplumda olusan genel algi ile beraber otistik spektrumdaki kadinlarin uzun sure tani almadan yasamalarina neden oluyor, bunu tony attwood isimli unlu asperger uzmani klinik psikolog soyluyor.
  sonuc manyak takintili dahi kadinlarin da oldugu saga noren tarzi yapimlari daha sik gormek istiyoruz, lanet olsun james damore.
 • tek bi bilim adaminin iddialari yanlislanabilir, sonucta bu hipotez, buyuk bir ihtimalle yanlis.
  damore'nin anlattigi sey , daha dogrusu anlattiginin bilimsel dayanagi, erkeklerin herhangi bir konudaki olculebilir degisken dagiliminin daha yayvan oldugu, bu yuzden asperger gibi autistik spectrum'un ucunda gorulen bir sendrom'un erkeklerde gorulmesinin anlasilabilir oldugu. bu dayanagin ne kadar gercek oldugu, hangi durumlarda gecerli oldugu tartisilir.

  ayrica beyin gibi karmasik bir yapida gozlemlenen bir olayin tek bir faktorle (testestoron hormonla) aciklamak bastan yanlis.
 • feministleri mutlu etmek, politik olarak doğru bir şirket olduğunu insanlara göstermek için google'ın işten attığı emekçi.

  google'da james'in işten atılması huzursuzluk yaratmış ama çalışanlar işlerini kaybetmekten korktuğu için bunu pek dile getirmemişler.
 • şirket içi tartışma platformuna üst düzey kadın çalışanların sayısının erkek çalışanlarınkinden az olmasının nedenine gayet bilimsel bir teori ile açıklık getirmeye çalışmasından dolayı işinden oldurulmuştur.

  bu tarz düşünme ve ifade etme özgürlüğünün katledildiği rezaletleri gördükçe ekşi sözlüğün değerini bir kez daha anlıyorum.