şükela:  tümü | bugün
  • asi genclik filmiyle unlu, hizli yasa genc ol yasam stilini uygulamis bir ekol
  • ben de liz taylor a şık olsam ben de hızlı ölürdüm dedirten karizma öbeği.
  • arkasından ibne dediler, yüzüne söyleyemediler. bunu hep yaparlar zaten.
  • katildigi hollywood davetlerinde falan kot pantolon giyerek herkesi ozendirmish ve kot pantolonun populerligini arttirip her yerde giyilebilmesini saglamistir.
  • rol aldığı ilk önemli filmi "east of eden" dır. bunu asi genclik takip eder. en son oynadığı film ise giant* dır. kendisi giant'ın çekimleri bittikten çok kısa bir süre sonra ölmüştür. akıllarda en çok yer etmiş filmi olan asi gençlik* sinemalarda en son gösterime giren filmdir. nedeni ise şaşırtıcı derecede komiktir aslında. stüdyo her ne akla hizmetse, ölü bir aktörün filminin çok ilgi çekmeyeceğini düşünmüş, fakat içerisinde james dean dışında elizabeth taylor ve rock hudson'ı da barındıran, büyük bütçeli giant'ı gösterime sokmadan edememiştir. bu filmi takiben binlerce kişinin stüdyoya gönderdiği james dean temalı mektuplardan sonra ancak asi gençlik izleyicilerle buluşabilmiştir. fena da olmamıştır hani*.
  • james dean'in kendisine örnek aldığı yegane iki insan marlon brando ve montgomery clift tir. ünlü olduktan sonra bu ikisine sık sık telefon açtığı ve kendileriyle görüşmek istediğini bildirdiği belirtilir. marlon brando james dean'den mütemadiyen uzak dururken montgomery cliff çareyi mütemadiyen telefon numarasını değiştirmekte bumuştur*. fakat james dean asidir, inatçıdır ve her defasında yeni numarasını bulmayı başarır, aramaya devam eder*. james dean öldükten sonra montgomery cliff'in uzun bir süre boyunca her sarhoş olduğunda james dean'e yaptıkları yüzünden bebekler gibi hıçkıra hıçkıra ağladığı söylenir*. bize de oh olmus demek duser bu durumda.
  • james dean'in gözleri bozuktur. hatta şişe dibi benzeri kocaman bir gözlük kullandığı bilinir. şaşırtıcı olmasa gerek, sahnede ya da film çekimlerinde asla gözlük kullanmaz. geçirdiği trafik kazasıyla ilgili teorilerin birinde, o gün arabasını kullanırken gözlüklerini takmadığı iddia edilir.
  • sanıldığının aksine, james dean elizabeth taylora hiç aşık olmamıştır. görgü tanıklarının söylediğine göre, devlerin aski setinde, elizabeth taylor james dean'den samimi bir söz öbeği duyabilmek için ne kadar çabalarsa çabalasın, alaka temalı bir yan cümlecik dahi duyamamıştır. gene de james dean'i sevdiği ve saydığı bilinir. kimileri buna anne şefkati yakıştırmasını yapmıştır. işin aslı james dean'in ünlü ve gözde olmasına karşın dönemin film yıldızlarının şaşalı hayatlarıyla yakından uzaktan ilgisi olmamasıdır. bu tür canım cicim ortamlarını hiç sevmediği ve uzak durduğu bilinir, bu yüzden de bir çok aktör kendisini pek sevmez. hatta dedikodu sütünlarında birçok kereler rezil edilir. hakkında "james dean t-shirt'ünü en son ne zaman değiştirdi" temalı yazılar çıkar.
  • 356 sayısı ölümüne neden olmuştur
  • toplam üç film çevirebilmiştir

hesabın var mı? giriş yap