*

 • (bkz: double helix)
 • gecen yil twister oynarken goruntulenen 76 yasinda dahi bilim adami
 • andrew berry ile beraber yazdigi 'dna: the secret of life' adinda bir kitabi cikmistir.
 • şu an watson school of biological sciences; cold spring harbor laboratory'de rektor olan şahıs.

  http://www.cshl.edu/gradschool/chancellor.html

  doğal olarak ölmüş olmaması gereken zat...
  ayrıca 2005 senesinde güncellenen bir sitede de ölümüyle ilgili bir haber olmayan, ayrıca ingilizce de olsa aşağıdaki linkte hakkında yüklü miktarda bilgi bulabileceğiniz zat...

  http://www.achievement.org/autodoc/page/wat0pro-1
 • dna'nın yapısının keşfine giden olaylar dizisini ikili sarmal kitabında bütün açıklığıyla anlatan bilim adamıdır. kendisinin de dediği gibi bilim aslında pratikte rasyonel ve sürekli ileri adımlar ile işlemez. james watson'ın anılarından anlıyoruz ki aslında bilim adamlarının sosyal hayatları, birbirleri ile çekişmeleri ve kişisel arzuları zaman zaman bilimin mantıklı ve sorgulayıcı olan paradigmasında kaymalara yol açabiliyor.
 • francis crickle beraber pek bir deney falan yapmadan rosalind franklinin asistani sayesinde kadincagizin x-ray datalarina ulasip 1953teki unlu makaleyi cikarirlar.
  gecenlerde bilkente de gelmis kendisi.
 • aslen zooloji eğitimi almıştır. genetik bilimine merakı ise kuşlara duyduğu sevgiye dayanır. watson, üniversite yıllarında boş zamanlarında bol bol çeşitli kuş türlerini izlermiş. onlarda gördüğü çeşitlilikle genetiğe merak sarmış.

  nobel ödüllü bu bilimci, neredeyse bir münzevi gibi yaşıyor. bekar. boş zamanlarında yürüyüşe çıkıyor ve kuşları izliyor.

  bu arada dürüst adamdır, şöyle bir kelamı var:

  "one could not be a successful scientist without realizing that, in contrast to the popular conception supported by newspapers and mothers of scientists, a goodly number of scientists are not only narrow-minded and dull, but also just stupid."
 • görünüşe göre sadece ırkçı değil, aynı zamanda homofobik, aynı zamanda da seksist güya bilimadamı. genetik taramanın ve testlerin ateşli bir savunucusuymuş da. zeki aptal sınıflandırması yapacaksak eğer bu adamı nereye koymamız gerektiği çok belli. bakın neler demiş: (kaynak wikipedia)

  -koyu tenlilerin libidosu daha fazlaymış bu amcama göre.

  -aptallık bir hastalıkmış ve toplumun en aptal %10'luk kesimi tedavi edilmeliymiş.

  -genetik modifikasyonla güzellik makbulmuş. bütün kızlar güzel olsa harika olurmuş herşey.

  -"afrika'nın geleceği hakkında endişeliyim"... "çünkü bütün sosyal politikalarımız onların bizim kadar zeki olduğu üzerine kurulu-halbuki bütün testler aksini söylüyor" herkesin eşit olması konusunda: "siyahi çalışanlarla muhatab olmak zorunda kalanlar bunun aksini söylüyor"

  -"eğer homoseksüellik geni keşfedilirse ve hamile bir kadın homoseksüelliğe yatkın bir çoçuğu dünyaya getirmek istemezse, o kadının kürtaj hakkı olmalı"

  -"ne zaman şişman insanlarla mülakat yapsanız üzülürsünüz çünkü onları işe almayacağınızı bilirsiniz"
 • double helix isimli kitabi yazarken daha sonra molekuler biyolojiyi kuran kisilerin basinda gelen, nobel ortagi francis crick'e danismadigi soylenir.

  dna'nin yapisinin cozulmesinin watson tarafindan yazilmamis detayli bir izahi icin (bkz: linus pauling and the race for dna).
 • yaptığı son açıklamalardan sonra kızağa çekilen bunun sonrasında emekliye ayrılan,ex-biliminsanı...
hesabın var mı? giriş yap