şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nasa'nın ikinci yöneticisi. 14 şubat 1961 - 7 ekim 1968 arasında görev yapmıştır. kendisini bu göreve getiren amerikan başkanı tarihten de anlaşılabileceği gibi john f. kennedy'dir. jfk'in öldürülmesinden sonra başkanlık görevini yürüten lyndon b. johnson'ın görev süresi boyunca da yöneticiliğini sürdürmüştür, ta ki richard m. nixon başkan olana dek (aslında nixon 20 ocak 1969'da yani yaklaşık 4 ay sonra başkan olmuştur, fakat webb bilerek görevden erkenden ayrılmıştır ki yeni gelecek başkan nasa'da çalıştıracağı kişiyi kendisi seçebilsin. webb demokrattır ve demokrat başkan johnson'ın başkanlık yarışına girmemesi üzerine görevden ayrılmaya karar vermiştir). kennedy'nin ay'a inme hedefini ilan ettiği 25 mayıs 1961'den sonra kasım 1968'e kadar amerikan kongresi'nde nasa'ya destek için lobi faaliyeti yürütmüş, lyndon johnson'ın da desteğiyle apollo programı için gerekli desteği ve kaynağı sağlayabilmiştir. apollo programı'na yoğunlaşılması gerektiği yönündeki baskılara rağmen, gezegen araştırmalarının da önemli olduğunu düşündüğü için olsa gerek, mariner ve pioneer programlarının sürdürülmesini sağlamıştır. görev süresi içerisinde nasa birbirine çok da bağlı olmayan araştırma merkezleri toplamı olmaktan koordinasyon içinde bir organizasyona dönüşmüştür.

  kendisine hürmeten hubble'ın yerine geçecek olan next generation space telescope'un ismi james webb space telescope olarak değiştirilmiştir.

  not: ukte 8 yıl önce burky tarafından verilmiş.
 • james edwin webb, 1961-68 yılları arasında görev yapmış nasa’nın ikinci yöneticisidir. amerika’nın ilk insanlı uzay uçuşlarını, mercury ve gemini programlarını kendi döneminde gerçekleştiren webb, bunun yanında insanlığın ay’a ulaşmasını sağlayan apollo programlarını da başlatmıştır. sadece insanlı görevlerle ilgilenmekle kalmayan webb, nasa’nın mariner ve pioneer robotik sondaları üzerinde çalışmaya başlamasını da sağlamıştır.
  kendisinin büyük katkıları ile nasa, birbirine zayıf bağları olan bir araştırma tesisleri topluluğundan iyi koordine edilmiş bir organizasyona dönüşmüştür. kısacası, kendisinin nasa’da yeri ve önemi oldukça büyüktür.

  1992 yılında, 85 yaşında hayatını kaybeden webb’in ismi 2002 yılına kadar “yeni nesil uzay teleskobu” olarak isimlendirilen projeye verilerek onurlandırıldı.

  kaynak: kozmikanafor.com