şükela:  tümü | bugün
  • şu dünyada iki çeşit insan var. iy insan ve kötü insan. işte james hetfield iyi insandır. dünyanın en başarılı insanlarından biri olsa da iyi insanlığından vazgeçemez iyi insan.
    bu insanların çoğuna nasip olmaz. çoğu insan başarısı arttıkça, kariyerde ilerledikçe, ne bileyim ünlü oldukça, zenginleştikçe iyiliğini bir kenara bırakır, şımarır, cimrileşir, kendinden aşağıdakileri hakir görür. insan doğasıdır aslında bu. james herfield gibiler ise çok ama çok nadirdir.
    bu bağlamda bir üst entry’e sonuna kadar katılmamak da mümkün değildir.
  • seyircili bar konserlerinde keyfine diyecek yok ve dipçik gibi baba. o da özlemiş biz de. şurada olabilmek için baya bir taviz verirdim.

https://www.youtube.com/…jboci&ab_channel=metallica
  • olm yine başına bi sert geldi sandım, yapmayın şunu ya
  • maşallah deyin ulan.
  • bu aralar kendisini izlemeye doyamadığım adam. keyfi, enerjisi çok yerine ve taş gibi. evet kelimenin tam anlamıyla taş taş. *geçirdiği zor zaman sonrası çok iyi toparlamakla kalmamış, anti-aging alanında da buluşlara imza atmış gibi.
  • my apocalypse quebec magnetic

02:22 sen busun be kral adam. no homo ama sesine acayip azıyorum. alkolle arana mesafe koy, sikmiyim belanı.
  • bu adama hayranlığım ölene kadar sürecek, hala bu nasıl performanstır abi ne alıyorsun ne içiyorsun be adam
  • "this is a song from your favorite album" diyerek frantic'e girip, piç gülüşü yapan adam asdafds. bilmeyenler için; ilgili şarkı en kötü metallica albümü st. anger'dan.

o değil de son girdiği rehabilitasyondan inanılmaz dönmüş. fiziği ve sesi yaşına göre çok çok iyi. "nazar değmesin!" diyor, dünya gözüyle bir kez daha görebilmek için göktengriye adak adamaya gidiyorum.
  • aramızdan ayrılınca ne yapacağız, buna hazır mıyız? yatıyorum kalkıyorum bunu düşünüyorum. hayır ne yapacağız?
  • ''cliff uzun yürüyüşler yapmayı severdi, zamanla ben de san francisco'da körfez boyunca yürüyüşler yapmaya alıştım. kaldığımız bodrum katında huzurlu bir an yaşamak imkansızdı. cliff bundan rahatsız olduğumu hissetmiş gibi zaman zaman beni evine davet ederdi. metallica ile içinde debelendiğimiz hayvan misali yaşantıdan biraz olsun nefes alırdım o sayede.
    bu kadar çok kitap okuduğunu bilmiyordum cliff'in, beni (bkz: h. p. lovecraft)'la tanıştırdığında hayal gücümü farklı şekilde dile getirebileceğim bir geçidin kapısını da aralamıştı adeta. hemingway, trumbo, faulker da peşi sıra gelmişti, cliff'in kitapları sayesinde o günlerde zihnimi açık tutabildiğimi hatırlıyorum''

james hetfield'in bir röportajından.

o müthiş şarkılar, ritimler nasıl yazıldı sanıyorsunuz...

debe editi:
    h. p. lovecraft hayranı olan james hetfield'in, kaleminden ve gitarından çıkan lovecraft altyapılı eserler;

1- the call of ktulu

direkt isminden de anlayacağınız gibi the call of cthulhu efsanesinin adını taşıyan dokuz dakikalık bir instrümental şaheser.
    --- spoiler ---
    alıntı*
    bu şarkının sadece öyle minik bir gönderme olsun diye değil de gerçekten hayranı oldukları için kaydedildiğini nasıl anlıyoruz biliyor musunuz? şarkının isminden. cthulhu öyle yazılmıyor. bunu cliff burton bilmiyor muydu? biliyordu elbette. fakat lovecraft hayranları çok iyi bilir ki cthulhu mitosu’ndaki karakterlerin isimleri ağza alınmamalıdır; böyle uyandırılırlar çünkü, böyle çağrılırlar. cthulhu’yu çağırmak demek de bir yıkımı, bir felaketi çağırmak demektir. işte bu nedenle bu parçanın adı ktulu.
    --- spoiler ---
    the call of ktulu

2- the thing that should not be

--- spoiler ---
    alıntı*
    parçanın ilk sözü, “messenger of fear,” lovecraft evreninin yaratıklarından nyarlathotep’e bir gönderme. “dark deception” demesinden de bunu anlıyoruz zira the crawling chaos olarak da bilinen nyarlathotep’in en bilindik özelliği, görünüşünü değiştirerek insanları aldatmasıdır. dark deception, yani “karanlık yanılgı” da ona cuk diye uyuyor. sonraki sözlerde geçen “hybrid children” da the shadow over ınnsmouth hikâyesine bir gönderme: bu hikâyede insan-ejderha karışımı yaratıklardan bahsediliyor. bu yaratıklar doğduklarında insan suretindeler fakat büyüyünce derin olanlar’a dönüşüyorlar. bir sonraki sözde şu geçiyor: “he watches lurking beneath the sea.” suyun altından olanı biteni izleyen karakter… cthulhu’dan bahsediyor olmalılar! devamında da yüce eskiler’den biri olduğunu vurguluyorlar, cthulhu’dan başka kim olabilir?!
    --- spoiler ---

the thing that should not be

3 - dream no more

metallica'nın en son albümünden harika bir parça. ve tabi yine lovecraft etkisi.
    --- spoiler ---
    alıntı*
    “seni avlar / ruhunu kör eder / senden nefret eder / ve kendinin olanı geri alır” diyorlar nakaratta. james hetfield, bu parça için birinci maddede bahsettiğim “the call of ktulu” parçasının devamı olduğunu söylemiş.
    --- spoiler ---

dream no more

kaynak

kamu spotu

--- spoiler ---
    kitap okuyun.
    --- spoiler ---