şükela:  tümü | bugün
 • abd ulusal güvenlik danismani stephan hadley'in yardimcisi. ross wilson'dan sonra amerika'nin yeni ankara büyükelçisi olacagi soylenmektedir
 • ankara buyukelcilik gorevi kesinlesmis diplomat. onceden turkiye'de gorevlerde bulunmus. ortadogu ve irak konusunda uzmanmis. eyvah derim ben, bunlarin uzmanligi kasapliktan ibaret. hadi hayirlisi.
 • kendileri abd'nin türkiye büyükelçisi olurlar. efendim bu büyükelçi geçtiğimiz günlerde sabah gazetesine, iki gün sürecek olan bir röportaj verdi. hatta röportaj sonunda türk dışişleri bakanlığı büyükelçiyi kınadı türk içişlerine karıştığı, iç gelişmeleri yorumladığı gerekçesiyle. neyse ben o noktada değilim, benim dikkatimi cezbeden şu nokta oldu;

  gazete, bay jeffrey'e 12 eylül'e giden süreçte büyük resimdeki soğuk savaş koşullarının, küçük resimi yani türkiye'yi ne yönde etkilediğini soruyor. cevabı aynen alıntılıyorum, "bakın 1960'lardan 1980'lere kadar sovyetler birliği ve varşova paktı üyesi ülkelerden cephedeki nato üyesi ve batılı ülkelere yönelik korkunç baskı vardı. doğu almanya'nın desteklediği bader mainhoff, batı almanya'da olaylar çıkardı. ağca'nın arkasında bulgaristan olduğu gibi türkiye'deki olayların arkasındaki unsurdu. yani dışta askeri tehdit vardı. içte de büyük bir tehdit!"

  yahu bu nedir, bu açıklama ülkede yeri yerinden oynatmalı, hadi o olmadı en azından ufak bir tartışma açmalı değil mi? şu ana kadar birkaç gazetecinin tedirginlik ya da kısık sesle söylediği bulgaristan-ağca bağlantısını dünyanın süper gücü abd'nin türkiye büyükelçisi doğruluyor. adam ağca'yı bulgaristan yönlendiriyordu, ağca'nın ve dolayısıyla eylemlerinin arkasında bulgaristan var diyor. bizim medyadan ses soluk yok inanılır gibi değil...

  neyse, belki de hiç önemi yok artık bunların; mehmet ali ağca dans yarışmasında jüri üyesi olacak zaten, yaşları yetmeyen genç nesillerde onu papaya suikast düzenleyen bir saf-deli olarak tanıyor. zülküf isot, haluk kırcı, abdullah çatlı bu insanlar hiç yaşamadı...piyangotepe, 16 mart, bahçelievler hiç olmadı...bizim çocuklar hep masumdu di mi sayın jeffrey?
 • mirgün cabas'ın yazı işleri'nde ti'ye almaktan pek bir hoşlandığı amerikan büyükelçisi.

  "türkçe biliyor ama bilmese daha iyi"
  "şimdi türkçe'den türkçe'ye bir çeviri lazım"
  "ne dediğini anlayan var mı?"
 • görevini halefi francis ricciardone’ye devretmek üzere olan abd büyükelçisi. veda yemeğinde milletvekillerine güneydoğu ayrılırsa 3. sınıf bir ortadoğu ülkesi olursunuz demiş. enteresan hakkaten sözün muhatabı milletvekilinin sırrı sakık olduğunu sanıyorum. zaten uyarıyı cevaplamayı da görev bilmiş kendisi. yoksa bizim açımızdan bir çek cumhuriyeti'nden daha kötüsü olmaz. güneydoğu ayrıldığında sadece kişi başına ekonomik, eğitim ve sağlık istatistiklerimizin bile atılım yapacağı aşikar.
 • "eğer türkler, suriye'yi iran'dan ayırmak konusunda isteklerinden ciddilerse, bu konuda telefon defteri değerinde tartışmalı protokoller imzalamak yerine, gerçek başarılar elde etmeye başlamaları halinde, bu hepimizin çıkarına olur..." sözünün sahibi.
 • canlı yayında da olmamasına rağmen az önce bloomberg ht'de hükümetini bombalamış olan. imkanı olan tekrarını izlesin. şakirt kardeşlerim dış mihrak görsün falan filan.
 • cumhurbaşkanı erdoğan'ın erken seçim istediğini iddia eden amerikalı diplomat ve siyasal analist.

  http://www.amerikaninsesi.com/a/2880088.html

  ayrıca (bkz: #39334506).
 • balyoz davası ile ilgili yaptığı açıklamada "belgelerin sahte olduğunu biliyorduk" diyen x.

  ~~
  "askeri yetkililere karşı gerçek delillerin kullanılmadığının ve bu suçlamaların merkezinde amatörce tahrif edilmiş sahte belgelerin olduğunun son derece farkındaydık. özellikle balyoz davası amatörceydi ve biz insanların, sahteliği bu kadar açık olan kanıtlarla yargılanmasına şaşıp kalmıştık" (oda tv)
  ~~

  hamisi oldukları fethullah terör örgütü'nün, kendi üretimi sahte delillerle türk ordusu'nun yurtsever subaylarını itibarsızlaştırmasına, fetocu polis-savcı-hakim şer üçgeninde yakalayıp yargılamasına ve hapse tıkmasına çok şaşırmışlar, lakin bir x gibi uzaktan izlemişler.

  balyoz davası'nda insanların hürriyetini, sağlığını ve hayatını kaybetmesini de sadece seyretmişler.

  (bkz: nato)

  not: x'lerin yerine arzu ettiğiniz sıfatı koyabilirsiniz.