• 500 kelimelik; içinde hiç tekrar kullanılmış kelime olmayan, isim tamlaması olmayan tek bir cümle yazmış ve tarihe geçmişti... ben de onu geçmeye çalışıyorum şimdi.
 • ulysses adli kutlesini nevzat erkmen'in turkce'ye cevirdigi irlandali.
 • samuel beckett'i yogun bi sekilde etkileyebilmis olan yazar.
 • dublin e gidilip writers' museum a girilir ve el yazmasi bişilerine bakılır...tek kelime anlasilmaz.
 • james joyce hiç bir zaman bir romancı olamamış tuhaf bir öykücü ve şairdir. irlanda aksanını, bu aksandaki ses oyunlarını çokca kullanmasından dolayı dili çok zor anlaşılır. joyce okumak için kilit kimi cümleleri tekrar tekrar sesli okuyup, irlanda aksanına benzetmeye çalışıp, anlamaktır.

  "dublinliler" (dubliners) joyce'un bir dönüm noktası olmuştur. bu kitabın bitişiyle öykü yazmayı bırakıp, ciddi anlamda roman yazma denemesine girmiştir. öykücü joyce'un ölümü anlamına gelen bu kitabın son öyküsünün adının "the dead" yani "ölüler" olması çok ilginçtir. oyunu ve imgeyi çok seven joyce yine bir şeyler yapmıştır. öykücü joyce ölmüştür, "dublinliler"den sonra. bir yeniden doğuş söz konusudur.

  "dublinliler" ertesinde tam bir romancı olamamıştır derler. en azından bir kısım eleştirmen onu böyle kabul etmez."ulysses" bir "novella" olarak kabul edilir edebiyat çevrelerinde örneğin. sadece bir günü anlattığından der bazısı, bu fikri böyle savunur.

  "bir eserin roman olması için sadece bir günü anlatması yetmez!" ahhh, ne ayıp!

  hayatı boyunca dublin'i anlatan, hem de en ufak ayrıntılarıyla anlatan -ki bu şehir değildir anlattığı, mimari değildir, kentin psikolojisidir- joyce'u bu zırvalar pek de ilgilendirmez ama. çünkü "öykücü" olarak ölmüştür o. bir irlandalı olarak doğmuştur. dublin'de geçen bir tek günü bile böyle coşkuyla anlatabildiği, bunun üstüne sayfalarca kafa yorduğu için...

  bir romandan ötedir yazını. bir isim konup, onun şablonuna oturtulamaz. evet, bir roman yazarı değildir o. bırakınız olmasın zaten!
 • - kendini paris'te bir surgun hayatina esir etmistir.
  - dillere karsi acayip bir hassasiyeti vardir. en unlu eseri
  -(bkz: ulysses)'de 72 degisik sil kullandigi soylenir. ayrica - ulysses 16 haziran 1904 tarihinde dublin'de gecen bir gunu tum detaylariyla anlatmaya calisir. bu tarihin joyce'nin karisi nora'yla tanistigi gun oldugu rivayet edilir.
 • andy cairns'in pek de sevmediği yazar.

  (bkz: therapy)
  (bkz: potato junkie)
hesabın var mı? giriş yap