şükela:  tümü | bugün
  • ünlü bir konfederasyon (güney) ordusu generali olan amerikalı komutan. 1821-1904 arasında yaşamıştır.

    abd ordusunda savaş da görmüş (meksika ile olan savaşta görev almıştı) bir binbaşı iken amerikan iç savaşı patlak verdi. güney tarafının siyasi hedeflerinin coşkulu bir destekçisi olmamasına rağmen çeşitli sebeplerden ötürü tercihini o taraftan yana kullandı ve güney ordusuna katılarak yarbay oldu. güney tarafının "başkan"ı jefferson davis ile de tanıştı ve bu ziyareti esnasında, tuğgeneralliğe atandığını öğrendi.

    general robert e lee'nin ikinci adamı olarak savaşın başlarında pek çok muharebede başarılar gösterdi ve bir kuvvet komutanı olarak ün kazandı; batı cephesinde general braxton bragg 'in altında da bazı görevlerde bulundu, ama daha ağırlıklı olarak lee ile beraberdi. ünlü gettysburg muharebesi 'nde de lee'nin yanındaydı, ancak onunla bazı görüş ayrılıkları yaşadı, savaş da ağır bir yenilgi ile sonuçlandı.

    savaşın güney tarafının yenilgisiyle bitmesinden sonra devlette başarılı bir sivil kariyer edinmeyi başardı; diplomatlık, yöneticilik gibi çeşitli mevkilerde görev yaptı. ancak öte yandan cumhuriyetçi parti 'ye girişi, eski arkadaşı olan başkan ulysses s grant ile yakınlaşması ve anılarını yazarken general lee 'nin savaştaki performansını çok eleştirmesi; eski güneyli komutan arkadaşları arasında ona karşı büyük bir öfke doğurdu; hatta onlardan bazıları tarafından longstreet'in gettysburg muharebesi 'ndeki hareketlerinin, güney'in iç savaşı kaybetmesinin temel nedeni olduğu gibi ağır bir itham yapılmasına yol açtı. longstreet'in güney eyaletlerinde sonradan bu şekilde oluşan kötü ünü, aradan 150 yıla yakın zaman geçtikten sonra ancak yavaş yavaş düzelmeye başlayabilmiştir.
  • 1880-81 arasında abd'nin osmanlı büyükelçiliği görevini yürütmüştür.

hesabın var mı? giriş yap