şükela:  tümü | bugün
 • gaia teorisini ortaya atmis olan bilim adami. uzun sure nasada biyolog olarak calismistir.
  gaia'yi bilimden anlamayanlara aciklamak icin yazdigi kitaplarla sadece cok yaratici bir bilim adami ve dusunur degil cok da iyi bir yazar oldugunu gostermistir. tipki arthur koestlerin onucuncu kabileyi yazarak yalnizca cok iyi bir yazar degil cok da iyi bir sosyal bilimci oldugunu kantilamasi gibi.
 • ingiliz bağımsız bilim adamı, çevreci, yazar ve araştırmacı. bu günlerde 80li yaşlarda olması gerekiyor. şu sıralar tony blair'in ingiltere'de yeni bir nükleer program başlatmasını desteklemektedir. muhalefetteki muhafazakar parti'nin çevre danışmanı zac goldsmith'le lovelock'un bu programla ilgili emailleri, sunday telegraph'ta tam sayfa yayınlanmış ve goldsmith kendisine programlar ilgili görüşlerini açıkça belirtmiştir.

  (bkz: #9306133)
 • lord of the flies'in yazari william golding'le iyi arkadaslarmis. beraber oturup bilimkurgu falan konusurlarmis. lovelock bir gun yolda yururken golding'le karsilasmis ve ona heyecanli bir sekilde dunyanin "kendini duzenleyen bir varlik" (self-regulating entity) oldugu fikrini anlatmis. golding fikirden cok etkilenmis ama buna daha iyi bir isim bulunabilecegini soylemis ve gaia'yi onermis.
 • kloroflorokarbonların* atmosferde geniş ölçüde yer aldığını tespit eden ilk biliminsanıdır. şu habere göre dünyayı küresel ısınma tehlikesinden kurtarmaya çalışmak yerine insanların güvenli şehirlere çekilmesi ve küresel ısınmanın muhtemelen çok sarsıcı ve yıkıcı etkilerinden korunabilecekleri şehirler yaratmaları gerektiğini belirtmiş. zira ülkelerin, karbon salınımını aniden çok düşük seviyelere çekmesi mümkün görünmüyorken, lovelock küresel ısınmayı durdurmak için geç kalındığını düşünüyor muhtemelen ve bugüne dek dünyayı bir bütün olarak kurtarmaya çalışarak zaman ve enerjimizi boşa harcamış olabileceğimiz ihtimaline değiniyor. tüm dünyayı kurtarmak mümkün görünmüyorken, en mantıklı hamlenin yaşanabilir kentlere çekilmek, yaşanabilir kentler yaratmak olduğunu belirtip bu yöntemin daha uygulanabilir, daha güvenli, daha ekonomik ve daha olumlu sonuçlar vereceğini iddia ediyor.
 • "gaia: a new look at life on earth" isimli kitabı, "gaia: dünyadaki yaşama yeni bir bakış" adıyla yakında alfa yayınları bilim dizisinden çıkacak olan bağımsız bilim insanıdır.
 • 102 yasinda olan ingiliz bagimsiz bilimadami.
  cryogenic olarak donmus hamsterlari yeniden hayata dondurmek icin mikrodalga kullanmistir.
 • az evvel novasen isimli kitabını bitirdiğim bilim insanı.

  şu anki yapay zeka sistemlerinden ortaya çıkacak yeni bir elektronik yaşam biçimi öngörüsü var kitapta. üç yüz yılın sonunda antroposenin bitişini ilan eden lovelock girilecek yeni zamanın siborgların egemenliğinde - ki öyle olmasını insanlık yararına görmektedir- novasen çağı olacağını söyler. zaman içinde gelişip kendini sıfırdan kodlayacak bir teknolojik gelişimden bahseder. tartışmalı birçok nokta olsa da kitap hem kozmosu hem insanı hem de yeni nesil teknolojileri anlamak için okunmalı.