şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sir j.m.barrie peter pan'in yazari, 1860-1937 yillari arasinda yasamis ıskoc bir tiyatro ve roman yazaridir.kariyeri londra'ya geldikten sonra tavan yapmis, neverland'i dunya cocuklarina bahsetmis, llewelyn davies ailesiyle haddinden fazla vakit gecirmis ve ailenin 5 ( bazi kaynaklara gore 4) oguluyla ormanda, bahcede emprovize tiyatro oyunlari oynaya oynaya onlara manevi babalik yapmis, maalesef pedofil olmakla bile suclanmis, cocuklarin ebeveyinlerinin olumleri uzerine cocuklarin bakimlarini ustlenmis ve peter pan'i 100 % bu cocuklardan, ozellikle de peter ismindeki kucuk delikanlidan esinlenerek yazmis yuce cocuk dehasi, aseskuel olduguna inandigim yaratici kisilik... johnny depp'in ve kate winslet'in oynadiklari finding neverland'de hikaye biraz degisik anlatilsa da, cok icten bir portresini izlemek mumkundur. yine kendisi ile alakali ıan holm'un basrolunde yer aldigi the lost boys adli bir diger film de mevcuttur.
 • garip. adam peter pan'in yaratıcısı ve hakkında bu 3. entry.

  çok sıkıntılı bir çocukluk geçirmiş. dramatik bir hikayesi var. psikolojik ezikliği, fizyolojik gelişimini de etkilemiş.

  şurada hayat hikayesiyle ilgili kapsamlı bir özet var.

  http://onedio.com/…burkan-hayati-ve-26-kesit-364631
 • 14 sene boyunca annesi üzülmesin diye ölen abisinin yerine geçen yazar.
 • küçücük bir bebekken pencereden uçar gider, perilerle gökyüzünde süzülür peter pan. arkadaşlarıyla birlikte kaptan hook ve tayfalarına karşı, kötülere, büyüklere ve büyümeye karşı mücadele verir. onun dünyasında her şey mümkündür, mucizeler gerçek olur; mutlu çocukların, hiç büyümeyen çocukların dünyasıdır orası.

  james matthew barrie, küçük yaştayken ağabeyini kaybeder. bu bunalımı atlatamayan annesi, james’i öldüğünde on üç yaşında olan ağabeyinin yerine koyar.

  bu durumun neden olduğu hastalık yüzünden james, ömür boyu “çocuk” kaldı. silik, pasif; hep hastaydı, boyu on üç yaşında bir çocuğunki kadardı. karısının kendisini defalarca aldatmasına göz yumdu.

  iskoçyalı ufak tefek, hastalıklı, çelimsiz adam, pencereden ada’nın kasvetli, yağmurlu havasına bakıyor. peter pan belinde tahta kılıcı, çocukların dünyasında peri arkadaşları ile birlikte kaptan hook’un hakkından gelmek üzere masmavi gökyüzüne doğru süzülüyor.