şükela:  tümü | bugün
 • it's fun to kill people demiş canlı. insan diyemiyorum kusura bakmasın...
 • donald trump'ın savunma bakanı görevine getirmesi muhtemelen olan emekli general.

  dört yıldızlı general 2004 yılında ırak savaşının en kanlı çarpışmalarından biri olarak tanımlanan ırak felluce'deki savaşı yönetmiştir. ancak sonraki yıl san diego'da "bazı insanları vurmanın eğlenceli olduğu"na dair sözleri nedeniyle eleştirmiştir.

  bir panelde gerçekleştirdiği söylem aşağıdaki gibidir:

  "actually it's quite fun to fight them, you know. ıt's a hell of a hoot. ıt's fun to shoot some people. ı'll be right up there with you. ı like brawling.

  "you go into afghanistan, you got guys who slap women around for five years because they didn't wear a veil. you know, guys like that ain't got no manhood left anyway. so it's a hell of a lot of fun to shoot them."

  kaynak

  edit: kaynak eklendi
 • donald trump'la yaptığı bir saatlik görüşmede "işkencenin işe yaradığını" düşünen yeni abd başkanını aksine ikna etmiştir.

  trump the new york times muhabirlerinin su tahtasıyla işkenceye ilişkin sorusuna aşağıdaki gibi yanıt vermiş ve mattis'le yaptığı görüşmenin ardından "işkencenin birçok insanın düşündüğü kadar büyük bir fark yaratmadığını" söylemiştir.

  "(mattis) bu uygulamayı hiç işe yarar bulmadığını söyledi." mattis'in terör sanıklarıyla karşılıklı güven ve ödüllendirmeye dayalı kurulan ilişkiyi daha değerli gördüğünü anlatan yeni başkan, mattis'in " bana bir paket sigara ve birkaç kutu bira verin, daha iyisini yaparım." dediğini ve kendisinin de bu yanıttan çok etkilendiğini belirtti.

  kaynak
 • kontrgerilla tekniklerini yaratmasıyla ünlü eski marine'in başı amerika'daki.
  https://www.youtube.com/watch?v=3eyu3vti3iu -> şu videosu sanırım karakterini de özetliyor.

  savunma bakanı olması halinde dünya bol savaş görür, adamın karakteri savaşma üzerine kurulu.

  dalacaklar herhalde dünyada heryere matmazel.
 • abd başkanı donald trump tarafından yeni savunma bakanı olarak atanan "mad dog" lakaplı ve 1950 doğumlu amerikalı emekli general. kendisi, körfez savaşı, afganistan savaşı ve ırak savaşı'nda yer almış deneyimli bir askerdir. filistin-israil çatışması konusunda 2 devletli çözümü destekleyen mattis, daha önce "it's good fun to shoot some people" (bazı insanları vurmak oldukça zevkli) diyerek tartışma yaratmış ve savaşçı kimliğini gözler önüne sermiştir.
 • the godfather'daki "çözüm için 10 senede bir kan akması gerekir" diyen adam.
 • "nazik olun, profesyonel davranın. ama tanıştığınız herkesi öldürmek üzere bir planınız da olsun." - james mattis

  http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38179918
 • normalde bir askerin savunma bakanligi yapabilmesi icin emekliligin uzerinden en az 7 yil gecmesi gerekirken, mattis 3 yil once emekli oldugu icin kongreden onay almasi gerekecek. her ne kadar kongrede cogunluk cumhuriyetcilerin elinde olsa da herhangi bir senator isterse itiraz edip 60-oyluk cogunluk istemeyene kadar oylamayi tikayabiliyor*. senatoda cumhuriyetciler 52 sandalyedeler, yani demokratlar isterse mattis'in onunu tikayabilirler. ancak obamanin 8 yillik doneminde demokratlar yasama yurutmeye engel olmamali mottosunda olduklarindan bu simdi onlar icin bir samimiyet sinavi olacak. bir sorun cikacagini sanmam ama takip etmekte fayda var.
 • prototipini eskiden pazar sabahı kovboy filmlerinde gördüğümüz klasik amerikan güvenlik görevlisi; nedir derseniz; dışarıdan bakınca sevimli, esprili, güvenilir
  babacan ama çatışma söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan bir çok insan öldüren ve bundan rahatsızlık duymayan tip; bunun için de yalnız, çok iyi eğitimli ve kafası zehir gibi çalışan bir tip; kasabanın şerifi de diyebiliriz, çok yanlış olmaz.

  http://uk.businessinsider.com/…ts-going-to-be-bad-1
 • takma adı mad dog yani kudurmuş köpek'tir.

  2004’te felluce’de katliam yapmıştır.

  bazı insanlara ateş etmek eğlenceli şeklinde beyanları bulunur.

  sanırım abd savunma bakanı olacak.