şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz arkeolog ve yazar. catalhoyuk'u ortaya cikarmistir, fakat sonra bir kisim tarihi eser konusunda turk makamlarina bilgi vermeyi reddedince turkiye'de calismasi yasaklandi. bir donem istanbul universitesi edebiyat fakultesi'nde de calismistir.
 • vaktiyle türkiye den sınırdışı edilmiş ingiliz arkeolog.
 • hakkındaki bazı bilgileri düzeltmek gerek.çatalhöyük keşfi sırasında 26 değil 33 yaşındadır bu arkeoloğumuz.keşif yılı da 1961 değil 1958'dir.1961 ilk kazı yapılan yıldır.
 • geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden efsanelerden. şaibe dolu geçmişi bi' yana ülkedeki hardcore yabancı düşmanlığı ile yabancı hayranlığı arasında kaybolup gitmiştir. şimdi birisi de çıkıp tastamam diyemez ki bu adam iyi bi' arkeologtu yahut da kötü.
 • zamanının çok ötesinde yaşamış bir bilim adamı. 1950'li yıllarda yaptığı yüzey araştırmaları ve 1960'lı yılarda gerçeklerştirdiği kazılarından elde ettiği bulgular hala geçerliliğini korumaktadır. doktora tezimi hazırlarken kendine olan hayranlığım kat be kat artmıştır. bir bilim adamının yayınlarının hele de arkeoloji gibi bir alanda yaklaşık 60 senedir geçerliliğini koruması, üstüne hala çok az şey söylenebilmesi takdire şayan bir durumdur.
 • sunum yapan öğrenci: hacılar'ın kazısını da melard yapmış
  hoca: çatalhöyük'ün kazısını yapan kişi değil mi, ona mellaart demiştin.
  öğrenci: hayır hocam mellaart dedim..melahat demedim
 • londra'dan ankara'ya, ingiliz arkeoloji enstitüsü'ne yardımcı müdür olarak atandıktan birkaç yıl sonra, çatalhöyük'te 9000 yıllık bir yerleşimi keşfeden arkeolog.
  çatalhöyük'te başlattığı kazılar mellaart'ın, dorak hazinesinden bazı parçaları bulduğunu bildirmesiyle durdurulmuş. sonra türkiye'de kazı yapması, ardından da analadolu'ya girişi yasaklanmış. hazineyi keşfetme hikayesi ise; dorak antik kentinde bulunan hazinedeki parçalara benzer bir bileziği taşıyan güzel bir kadınla tanışmasına dayalı... mellaart, kadının izmir'de bulunan evine gitmiş ve bu hazinenin resmini bile çizmiş, ama sonra söylediği adreste öyle bir kadın bulamamışlar. bir de uzun yıllar "ana tanrıça" olduğunu savunduğu bir figürün sonradan bir "boz ayı" olduğu gerçeği gün yüzüne çıkmış.
  james mellaart, tüm bu esrarengiz olayları netliğe kavuşturamadan hayatını kaybetmiş bir antik kent kahramanı.
 • adam büyük bir palavracı olabilirmiş...

  * * *

  bir araştırmacının iddiasına göre, 9.000 yıllık dev yerleşim çatalhöyük’te uzun süre yaptığı kazılarla bilinen ünlü arkeolog james mellaart, eski bulguların birçoğunu taklit etmiş ve bir tür “sahtecilik atölyesi” yürütmüş olabilir.

  luwian studies başkanı jeoarkeolog eberhard zangger, 2012 yılında ölen james mellaart’ın, çatalhöyük’teki “antik” duvar resimlerinden bazılarını kendi yaptığını; ayrıca beyköy’deki “antik” yazıtları kaydeden belgeler de hazırladığını ileri sürdü.

  zangger, 24-27 şubat tarihlerinde, mellaart’ın londra’daki evini inceledi ve çeşitli duvar resimlerinin ve yazıtların prototiplerini buldu.

  http://arkeofili.com/…in-sahte-oldugu-iddia-edildi/
 • öldükten sonra evinde yapılan aramalar sonucunda çatalhöyük'te gördüğünü iddia ettiği birçok çizimi götünden uydurduğu ortaya çıkan sahtekar arkeolog. çalındığı düşünülen dorak hazinesi de büyük ihtimalle hiç varolmadı.