şükela:  tümü | bugün
  • netflix'in belgesel dizisii am a killer'in birinci bölümünde karşımıza çıkan bir amerikalı mahkum. florida'da bir dizi soygun ve saldırı nedeniyle 17 yaşında hapse atılmış, 2012 yılında hücre arkadaşını öldürdüğü için idama mahkum edilmiş ve şu an sırasını bekliyor. hapishane koşulları ağır gelmeye başlayınca orada ölmek istememeye karar vermiş. idam cezası alıp mahkumlar için ayrılmış nispeten daha iyi koşulları olan kısma geçmek için hücre arkadaşını çorapla boğduğunu söylüyor. 17 yaşından beri florida'da hapishanede. ailesi küçükken sebepsiz yere onu terk etmiş ve sevgiden mahrum büyümüş. röportaj sırasında adalet hakkında şu sözleri dikkate değer:

    "hayat her zaman adil değildir. insanlar sürekli hayatın adil olmadığı hakkında konuşuyorlar. hayatın adil olması gerektiğini söyleyen olmadı. bir bulutun üzerinde cübbe giymiş ve elinde sopası olan biri 'her şeyi adil yapacağım' demiyor. durum böyle değil. insanların bunu kabul etmesi gerek." james robertson
  • anglosakson mehmet yılmaz gibi bir ad olan james robertson britanyalı bir bilim adamına aittir. 2004 yılından beri şahsına ait web sayfasında yayımladığı kitap ve makaleleri ücretsiz olarak erişime açmıştır. özellikle iibf öğrencileri için faydalı ve ücretsiz bilgi kaynağı olan sayfanın linki jamesrobertson.com şeklindedir.

    yaşlılık alameti olsa gerek, geçen sene başında web sayfasını güncellemeyi bırakmış, kontrolünü de hanımına devretmiştir.
  • ünlü bir kırım savaşı fotoğrafçısıdır. 19. yüzyılın en büyük ingiliz fotoğrafçısı olarak kabul edilen roger fenton'la sürekli kıyaslanmaktan muzdarip bir fotoğrafçı olduğu söylenir. 1855'te istanbul'da çektiği fotoğraflar pek güzeldir. bahattin öztuncay 1992 yılında robertson'la ilgili bir kitap yayınlamıştır.