şükela:  tümü | bugün
 • renaissance technologies şirketinin hedge fon yöneticisi. forbes dergisine göre 2007 yılında 1.3 milyar $ kazanarak wall street'in en çok kazananları listesinde 5. sıraya inmiştir. geçen yıl birinciydi kendileri...
 • jim simons diye de tanınan renaissance technologies corporation adlı dünyanın en başarılı hedge fonunun kurucusu ve başkanıdır. subprime krizi sebebiyle bir çok hedge fonun battığı 2008 yılında medallion'un fonunun yönetim ve performans ücretlerinden sonra %40 gibi bir getiri getirmesi jim simons'ın dünyanın en iyi traderı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. kendisinin uc berkeley'den matematik ve edebiyat phd'si vardır ve uzun süre matematik profesörlüğü yapmıştır.
 • o degil de su videosunu izlerken kahve icmeyin bilgisayar karsisinda.

  --- spoiler ---

  sunucu: "unlu bir makaleniz var, bu makale ne uzerine bize aciklayabilir misiniz?"

  jim: "hayir" (aha burada cok fena kahve puskurtmuslugum var) (3:08)

  -gulus ahenk-----

  jim: "yani aciklayabilecegim insanlar var tabii de" (siz salaksiniz!!! zamanimi harcatmayin)

  --- spoiler ---
 • efficient market theory’ye inanmamaktadır. kendi geliştirdikleri finansal modeller üzerinden anomali yakalamak üzerine tahmin yapatak yatırım yapmaktadırlar.
 • biyografisi çıkmış quantitative fon yöneticisi ve matematikçi.

  kitapta hedge fonunun stratejileri hakkında yüzeysel de olsa bilgi var. tarihi verileri tarayıp istatistiki olarak anlamlı olan pattern’ları bulmaya çalışıyorlar. bu pattern’ların ‘niye’ var olduğu ile ilgilenmiyorlar. hatta bu ilgisizliklerini avantaj olarak görüyorlar. işlemleri genelde ufak hacimde tutuyorlar fakat bunlardan on binlerce yapıyorlar. leverage kullanıyorlar ve pozisyonları oldukça kısa vadeli taşıyorlar. işlemlerin sadece %50.75’inde karlı çıkıyorlar ve bu, yıllık ortalama %66 getirmeleri için yeterli oluyor. bu getiri yıllık ortalama çünkü kazanılan parayı geri fona koyamıyorlar. uyguladıkları stratejiler daha fazla para koyulduğunda -en azından şu anda- çalışmıyor. o yüzden ana fonları olan medallion’ın büyüklüğü 2010’dan beri 10 milyar dolarda kalmış durumda.

  akla gelen ‘diğer quant fonlardan ayrı ne yapıyorlar ki böyle devasa getiri elde ediyorlar’ sorusunun cevabı kitapta yok. gerçi bunun cevabı olsa, biyografiden ziyade bir data analiz veya ileri matematik kitabından bahsediyor olacaktık.

  kitabın en beğendiğim paragrafı jim simons’ın bir konuşmasından yapılan alıntı oldu: “be guided by beauty . . . it can be the way a company runs, or the way an experiment comes out, or the way a theorem comes out, but there’s a sense of beauty when something is working well, almost an aesthetic to it.”