• 2010 yilinda hubble'in emekli edilmesiyle yorungeye sokulacak teleskop. hubble'in yansitici capi 8 ft. iken, bu teleskobun ki 20 ft.dur.. dusunun artik farkina varilacak yeni galaksileri.
 • evrenin ouşumu sırasında meydana çıkan galaksileri gözlemlemek amacıyla 2014'te babası hubble'ın yerini alacaktır.
  asıl amacı hubble'ın yaptığı gibi sıradışı teleskop özelliğiyle bize şahane görüntüler sunmak olmakla birlikte, üzerindeki alabildiğine küçük dalgalara duyarlı sensorlerin de farklı yaşam formlarından sinyal alma amacı gittiğini söylemek şaka olmayabilir.

  http://www.jwst.nasa.gov/about.html
 • şu anda dünyadan 570 km uzakta yer alan hubble'ın aksine, james webb teleskobu 1.5 milyon kilometre uzaklıktaki lagrange 2 pozisyonuna* yerleştirilecek. halihazırda şu anda aynı bölgede wilkinson mikrodalga dedektörü de bulunuyor.

  james webb, daha çok kızılötesi dalga boyunda gözlem yapacağından, dünya ve ay'ın ışımasından etkilenmemesi için bu noktaya yerleştirilmek durumunda.

  aynı zamanda james web teleskobu, uzayda yer alan insan yapımı en büyük nesnelerden biri olacak. 18 parçadan oluşan dev aynasının çapı bile 6.5 metre boyutlarında ve teleskobun toplam boyutu 50 metrenin üzerinde.

  yapacağı gözlemler bugün evrene dair bildiğimiz çoğu şeyi değiştirebilir. çok daha uzağı görebileceğimiz için şu anda 13.7 milyar yaşında sandığımız evrene dair; "pardon 25 milyar yaşındaymış" bile diyebiliriz. kısacası aslında james web teleskobu çılgın bir girişim. elbette hubble'ın verdiği cesaret sayesinde...
 • geçen günlerde izlediğim bilinen evren belgeselinde anlatılan;* görebildiği herhangi bi gezegenin kimyasal yapısını* *, yaşama uygun olup olmadığını... gezegene herhangi bi alet göndermeden, herhangi bir örnek almadan keşfedilebilecek teleskop olacakmış.

  böylesine korkunç derecede bilgilere ulaşabileceğimiz, ulaşmamızı sağlayacak bu alet bilim insanlarının kayışını kopartacağını, tımarhanelerin dolacağını düşündürmüyor değil. sağlıklı kalabilecek bilim insanlarının da, bilgileri bize anlatırken psikopat bi ifade ile * * anlatması da muhtemel.

  kısacası, astromonide kral bi devrim bizleri bekliyor. büyüleyici lan.
 • şöyle de bir web sitesi vardır: http://webbtelescope.org/
 • toplam maliyetinin, daha önce hesaplanan sınırı aşarak 8.7 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor ve bunun için nasa tarafından 2 milyar dolar ek ödenek talep edilmiş.

  sadece bu rakamdan bile ne kadar büyük ve zor bir proje olduğunu anlamak mümkün. toplamda 50 metrelik koca bir yapıdan söz ediyoruz burada. ben hala nasıl uzaya gönderileceğini ve 1.5 milyon kilometre uzaktaki yörüngesine nasıl yerleştirileceğini düşünüyorum. parça parça götürüp uzayda birleştirecekler herhalde...
 • düşük sıcaklık vakum ortamında test edilmeye başlanmış...
 • dünyanın bunu uzaya yollamaktan daha önemli ne işi olabilir sorusunu akıllara getiren teleskop. arkadaş, göndersene... belki big bang'i çözeceksin, belki evrenin yaşı değişecek, belki evrenin bir sonu olduğunu öğreneceğiz, belki yaşamı keşfedeceğiz. ama bizimkiler petrol derdinde... bir bildikleri var bize söylemiyorlar demek ki...
 • gönül ister ki hemen yarın çalışmaya başlasın ancak sürekli şişen maliyetlerin yanında projeyi zorlayan epey bir teknik mevzu var. bu nedenle bu kadar gecikme olmasını ve titizliği doğal karşılamak gerek. bu alet ay'ın 5-6 katı uzaklıkta bir yörüngede konumlanacak ki bu bile başlı başına hayvani bir teknoloji ve maliyet demek. yörüngede çalışmaya başladıktan sonra robot kolların yetersiz kalacağı fiziksel müdahale gerektiren bir sorun çıkarsa o noktaya servis vermek hem teknik hem mali açıdan çok büyük bir yük anlamına gelir. burnumuzun dibinde diyebileceğimiz hubble'a servis ve bakım amacıyla yapılan her bir insanlı uçuşun maliyeti ortalama 1 milyar dolara yaklaşıyor. james webb için bu maliyet çok daha yüksek olacağı gibi şu ana dek hiçbir insanoğlunun gitmediği kadar uzak bir mesafede insanlı bir operasyon oldukça büyük riskler taşıyacaktır. hubble, proje başladıktan ancak 20 yıl sonra yörüngeye oturtulabilmiş ve ilk çalışmaya başladığı andan itibaren hesapta olmayan binbir sorun çıkarmıştı. bu proje de daha çok su kaldırır, maliyetler artar, yeni ertelemeler gelebilir.
hesabın var mı? giriş yap