52 entry daha
  • ön edit: 1.5 milyon kilometre deniyor. 1.500.000 km.
    bu ne demek bilmeyenler için örnek vermek gerekirse; ışık hızı saniyede 300 bin km yani 300.000 km. buradan bakarak şunu söyleyebiliriz. jwst (james webb space telescope) 'ye bir komut gönderdiğinizde atıyorum andromedayla bizim bir selfie'mizi çek desek. bu komut jwst'ye tam 5 saniye sonra ulaşacak. bu neden önemli?
    çünkü jwst için işler yolunda gitmezse uzaktan komutlarla sorun düzeltmek haddinden fazla zor olacak. bir robot kolu çalıştırıp sonra da çalışıp çalışmadığını görmek için en az 10 saniye bekleyeceksin (komutu gönder 5 sn. robotun komutu alıp almadığını anlamak için oradaki bir kameranın sana göndereceği görüntü sinyalini al 5 sn.) bu şartlarda robot kolları kullanmak imkansız gibi bir şey olacaktır.
    ön edit sonrası asıl meseleye geleyim şimdi;
    hakkındaki bilgileri okurken heyecanlansam da üzüntü ve sinirimin daha çok arttığı bir proje.
    resmen hasetimden çatladım desem yeridir.
    iflas etmiş yunanistan, iflasın eşiğine gelmiş portekiz gibi ülkeler bile bu teleskobun yapımında emeği geçen ülkeler
    türkiye mi? anca bir türkün projede çalıştığı bilgisini öğrendim onu da ekşi sözlük sayesinde. sevineyim mi yani buna?
    hani biz dünyanın ilk 20 ekonomisiydik?
    hani biz amerikaya, rusyaya hatta yakın olsa çin'e bile kafa tutacak kadar güçlüydük, nerede bu güç?
    elin gönderdiği teleskoba seviniyoruz ancak yapımında emeğimiz olmamış hatta (bkz: yancı) bile olamamışız. şu haritada olmamız gerekmez miydi bizim de (ülke) olarak
    ama bizim cübbelimiz var değil mi?
    o şimdi bir iki fetva ile bu teleskop ve projesinin allaha şirk olduğunu gösterir bize, biz de rahatlarız.
    neyimize gerek bilimmiş, astronomiymiş...
    bizim kitabımız kuran ve hadislermiz bize yeter.
    her ne kadar amerika, israil, avrupa, rusya vb. ülkeler bilimi kullanıp en güçlü yok edici silahları yapabiliyorlar ama bizde de onlarda olmayan iman gücü var değil mi?
    belki o silahları icat eden biz değiliz ama gayet güzel satın alıp kullanacak kadar bilgimiz var elhamdülillah.
    .
    lanet olsun...

güncelleme edit:
    önce 2013 de gönderilecekti,
    sonra 2014'e çekildi tarih,
    ardından 2018 ekim ayına salladılar,
    bu da yetmedi 2019 mayıs'a ertelediler,
    baktılar ki millet her tarihi kabulleniyor,
    bu sefer de 2020 mayıs'a attılar.
    ----
    fırlatma tarihi editi: mart 2021 'e ertelenmiş. han i geç olsun da güç olmasın derler ya, tam da o hesap oldu. (edit tarihi:21.11.2018)
    ----

tamam, bilim adamları her şeyi * ince eleyip sık dokuyarak yeni hubble faciasına sebep olmak istemiyorlar, anlıyorum da bir projenin* 7-8 yıl ötelenmesi bir tek benim mi garibime gidiyor merak ettiğim uzay teleskobu projesi.
    evet, böyle diyince * çok basit kaçtı.
    sanki evdeki çocuğa * alınacak teleskoplardan bir tık yukarıda bir şeyden bahsediyor gibi oldum ancak kazın ayağı öyle değil. bu öyle böyle bir proje değil * ,onlarca ülkenin destek verdiği * dünyanın gördüğü belki de en büyük `:hadi biraz abartmış olabilirim ama en büyük değilse bile en sansasyonel olmaya aday` * proje olabilir.
    hani şu komplo teorisyenleri vardır ya uçuk kaçık fikirlerle aklımızla dalga geçer, bizi bizden alırlar...
    ben de benzer bir komployla olaya dahil olayım dedim şimdi.
    acaba*
    "bu teleskop aslında çoktan gönderildi de bizi mi yiyorlar!"
    gibi bir fikre de sahip değilim diyemem`:(-)x(-)=(+)`
2043 entry daha
hesabın var mı? giriş yap