şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • great attractor hakkinda kesinlikle bize cok fazla bilgi saglayacaktir. mevcut teleskoplar ile o yone bakamiyoruz cunku galaksinin tam ters istikametinde kaliyor. kizilotesi ile isik ve toz perdesinin ardini gorebiliriz.
 • asla fırlatılmayacağına emin olduğum teleskop. zaten kullandıkları teknoloji epey eskidi, bence projeyi komple iptal edip bütçeyi yeni nesil teleskoplara ayırmalılar.

  edit : adamlar fırlattı , ben de zaten totem yapmıştım *
 • lan olm bunun asla fırlatılmayacağına emin olamayız hiçbirimiz lan. yok yani bu şekilde entry girince "vaayy, adam kendinden emin" falan demiyoruz.

  azcık biraz izanlı olun yav, "komple iptal edip yenisini yapmalılar bence" diyor adam.

  ya bunu yazarken hiç mi aklınıza gelmiyor "ben kimim" diye sormak?

  fırlatılmasını beklediğimiz teleskop.
 • sözlüğü pek sevmesemde bu başlık altındaki çoğu yazarı çok sevdim. elimde olsa hepsine at sütü ısmarlardım.

  herkes great attractor büyük cekiciyi merak etmiş. bu konuda yalnızım sanıyordum.
  herkes gibi bende merak ile bekliyorum.acaba bizi çeken şey ne ? bizi derken yüzbinlerce galaksiyi.

  walla aldı beni bir heyecan.
 • kasim ayinda firlatilacak, yerine ulasmasi 1 ayi bulacak uzay teleskobu. ancak gerekli kalibrasyonlarin ve testlerin yapilmasi ile goruntu almaya baslamasi icin bir 6 ay daha gerekecek. yani onumuzdeki yazdan once evrenin yeni goruntulerini almayi beklemeyin.
 • yıllardır fırlatılacağı söylenip tekrar ve tekrar ertelenen, hubble uzay teleskobunu işinden etmesini dört gözle beklediğimiz, uzayın hiç görülmemiş taraflarını ve kimine göre sonunu(ya da en azından ışığın gelebildiği en uç noktayı) görebileceğimiz son teknoloji uzay teleskobu.

  gezegenlerin hiç bir kuvvetinden etkilenmeyip tertemiz görüntüler için gezegenimizden birkaç milyon kilometre uzaklıkta, nispeten boş denilebilen ve teleskoba zarar verebilecek çoğu etkiden uzak bir bölgeye yerleştirilme planı mevcuttur.

  2021'in kasım ayında fırlatılması planlanmaktadır.

  hubble teleskobunun aksine oldukça uzak bir bölgeye yerleştirileceği ve ne kadar çok gözükse de nasanın aslında çok büyük bir bütçeye sahip olmadığı için bu milyar dolarlık bütçeli projede hata olmaması gerekiyor, çünkü dediğim gibi maliyeti çok yüksek olup herhangi bir sorunda düzeltme imkanı bulunmuyor.

  nasa, hubble uzay teleskobunun camında yapılan bir hata yüzünden astronotları, üstüne ikinci bir cam taktırıp tamir ettirmek üzere yörüngeye yollamıştı.

  bu gibi sebeplerden ötürü mükemmeliyetçi bir çalışma prensibine sahip olup teleskobun vaat ettiği şeyler düşünüldüğünde, fırlatılması için james webb uzay teleskobunun bu kadar uzun bir süredir bekletilip geliştirilmesi oldukça makul görünüyor.

  edit: fırlatıldı sonunda dostlar!!
 • verilerini merakla beklediğim teleskoptur. evrenin sırlarını daha fazla çözmemize yardım edecek.

  sahip olduğu teknoloji ile gözle görülmeyen ışık dalgalarını algılayabilecek. bu sayede bilinen evrenin sınırları daha da genişleyecek. age of empires oyununda outpost tower kurup görünen haritayı genişletmek gibi bir olay.
 • neden fırlatılmıyor? bu gidişle firlatılmaz bu teleskop diyenler için çok güzel bir entry var. #126379159
 • dünyadan baya uzakta ve hareketli olacağı için inanılmaz uzakları çekebileceğiz bununla. neredeyse big bang i görüntüleyebilecek ...
 • fırlatılmasına 3 aydan kısa bir süre kalan şuana kadar insanoğlu'nun yaptığı en iyi icatlardan biridir.big bang'dan 200 milyon yıl sonrasını görüntüleyebilecek.bircok yeni gezegende hayat var mı yok mu sorusunun cevaplanmasına yardımcı olacak. muhtemelen yeni yaşanabilir gezegenler bulacak.çok heyecanlıyım sözlük.henüz gidemesek de başka dünya'ların olması ihtimali inanılmaz heyecanlandırıyor beni.

hesabın var mı? giriş yap