şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • 2018 yılında fırlatılması planlanıyor ve yapımında nasa, esa ve csa ortak olarak faaliyet gösteriyor. uzaya gönderilmiş en büyük teleskop olacak. ariane 5'e zar zor sığacak. aynaları güneş'ten koruyacak olan kalkanın boyutları yaklaşık 21*14 m boyutlarında. toplam ağırlığı ise 6.5 ton civarında olacak.

yörüngesi de halo orbit denilen özel bir yörünge olacak. ikinci lagrange (l2) noktasının etrafında dönecek ki bu noktanın dünya'ya uzaklığı 1.5 milyon km. bu da şu demek, hubble uzay teleskobu'na yapıldığı gibi tamir görevleri öyle kolay kolay olmaz. hatta hiç olabileceğini sanmıyorum. bir defa ay'dan yaklaşık 4 kat uzakta (ay dünya'dan 384.000 km uzakta) bu nedenle he deyince gidilmesi öyle kolay olmayacak. bu yüzden tasarımın ve üretimin kusursuz bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.

özetle uzayın derinliklerinden hiç görmediğimiz fotoğraflar ve bilgiler gelecek. heyecanla bekliyoruz.

https://jwst.nasa.gov/about.html

aynasının, dünya ve uzayda kullanılmış, kullanılan ve yapımı planlanan teleskoplardaki aynalar arasındaki büyüklük karşılaştırması ile ne kadar büyük olduğunu tasvir edebilirsiniz.

burada da ariane 5'ten ayrıldıktan sonraki deployment sürecinin bir animasyonu mevcut. fırlatmadan 29 gün sonra yörüngesine başlayana kadar güneş panelleri, güneş kalkanı, aynalar ve diğer bütün alt sistemler açılmış olacak.
  • 2018 yılı ve kabaca son dönemlerin en büyük keşiflerini yapacak wonderkid.
  • hakkında yapılan titiz çalışmaları, testleri falan okurken aklıma nedense breaking bad'in sinekli bölümü* geldi hemen.* işin şakası bir yana, anladığım kadarıyla çalışmaları böyle yıllarca sürmüş bu milyar dolarlık projenin sıfır hata ile fırlatılması gerekiyor. çünkü yine okuduklarım doğru ise, bu modern teleskobun yörüngesi herhangi bir tamir, yeni donanım ekleme gibi işlemler için tek bir astronotun dahi gönderilemeyeceği bir uzaklıkta olacak. bunları düşününce geliştiricilerine saygı duymamak elde değil. her şey yolunda giderse de sanırım en geç 2020'de nimetlerinden faydalanabilecek insanoğlu. nasa'nın james webb'den gelen ilk görüntüleri, bilgileri paylaştığı toplantıyı canlı yayında izliyor olduğunu hayal etmek bile heyecanlandırıyor şimdiden.
  • ön edit: 1.5 milyon kilometre deniyor. 1.500.000 km.
    bu ne demek bilmeyenler için örnek vermek gerekirse; ışık hızı saniyede 300 bin km yani 300.000 km. buradan bakarak şunu söyleyebiliriz. jwst (james webb space telescope) 'ye bir komut gönderdiğinizde atıyorum andromedayla bizim bir selfie'mizi çek desek. bu komut jwst'ye tam 5 saniye sonra ulaşacak. bu neden önemli?
    çünkü jwst için işler yolunda gitmezse uzaktan komutlarla sorun düzeltmek haddinden fazla zor olacak. bir robot kolu çalıştırıp sonra da çalışıp çalışmadığını görmek için en az 10 saniye bekleyeceksin (komutu gönder 5 sn. robotun komutu alıp almadığını anlamak için oradaki bir kameranın sana göndereceği görüntü sinyalini al 5 sn.) bu şartlarda robot kolları kullanmak imkansız gibi bir şey olacaktır.
    ön edit sonrası asıl meseleye geleyim şimdi;
    hakkındaki bilgileri okurken heyecanlansam da üzüntü ve sinirimin daha çok arttığı bir proje.
    resmen hasetimden çatladım desem yeridir.
    iflas etmiş yunanistan, iflasın eşiğine gelmiş portekiz gibi ülkeler bile bu teleskobun yapımında emeği geçen ülkeler
    türkiye mi? anca bir türkün projede çalıştığı bilgisini öğrendim onu da ekşi sözlük sayesinde. sevineyim mi yani buna?
    hani biz dünyanın ilk 20 ekonomisiydik?
    hani biz amerikaya, rusyaya hatta yakın olsa çin'e bile kafa tutacak kadar güçlüydük, nerede bu güç?
    elin gönderdiği teleskoba seviniyoruz ancak yapımında emeğimiz olmamış hatta (bkz: yancı) bile olamamışız. şu haritada olmamız gerekmez miydi bizim de (ülke) olarak
    ama bizim cübbelimiz var değil mi?
    o şimdi bir iki fetva ile bu teleskop ve projesinin allaha şirk olduğunu gösterir bize, biz de rahatlarız.
    neyimize gerek bilimmiş, astronomiymiş...
    bizim kitabımız kuran ve hadislermiz bize yeter.
    her ne kadar amerika, israil, avrupa, rusya vb. ülkeler bilimi kullanıp en güçlü yok edici silahları yapabiliyorlar ama bizde de onlarda olmayan iman gücü var değil mi?
    belki o silahları icat eden biz değiliz ama gayet güzel satın alıp kullanacak kadar bilgimiz var elhamdülillah.
    .
    lanet olsun...

güncelleme edit:
    önce 2013 de gönderilecekti,
    sonra 2014'e çekildi tarih,
    ardından 2018 ekim ayına salladılar,
    bu da yetmedi 2019 mayıs'a ertelediler,
    baktılar ki millet her tarihi kabulleniyor,
    bu sefer de 2020 mayıs'a attılar.
    ----
    fırlatma tarihi editi: mart 2021 'e ertelenmiş. han i geç olsun da güç olmasın derler ya, tam da o hesap oldu. (edit tarihi:21.11.2018)
    ----

tamam, bilim adamları her şeyi * ince eleyip sık dokuyarak yeni hubble faciasına sebep olmak istemiyorlar, anlıyorum da bir projenin* 7-8 yıl ötelenmesi bir tek benim mi garibime gidiyor merak ettiğim uzay teleskobu projesi.
    evet, böyle diyince * çok basit kaçtı.
    sanki evdeki çocuğa * alınacak teleskoplardan bir tık yukarıda bir şeyden bahsediyor gibi oldum ancak kazın ayağı öyle değil. bu öyle böyle bir proje değil * ,onlarca ülkenin destek verdiği * dünyanın gördüğü belki de en büyük `:hadi biraz abartmış olabilirim ama en büyük değilse bile en sansasyonel olmaya aday` * proje olabilir.
    hani şu komplo teorisyenleri vardır ya uçuk kaçık fikirlerle aklımızla dalga geçer, bizi bizden alırlar...
    ben de benzer bir komployla olaya dahil olayım dedim şimdi.
    acaba*
    "bu teleskop aslında çoktan gönderildi de bizi mi yiyorlar!"
    gibi bir fikre de sahip değilim diyemem`:(-)x(-)=(+)`
  • ...
  • internet sitesi merak mıknatısı niteliğindedir. şu gündemde ben bunu duymak istiyorum arkadaş
  • nasa tarafından 2018 yılında uzaya fırlatılacak kızılötesi uzay teleskopu.

ismini apollo programlarının mimarı bilim insanı james webb'den alan teleskop, hubble uzay teleskopunun aksine görünür ışık ile değil, kızılötesi olarak yani ısıyı görerek incelemeler yapacak. 8,8 milyar dolarlık bütçeye sahip proje, uzay bilimleri açısından birçok keşfe imza atması da bekleniyor.
  • adeta bir bilimkurgu filmi gibi olan teleskop. petek dokulu zaman makinesi.

bu teleskopla:
    - evrenin ilk ışığını görebileceğiz
    - yıldızların ve gezegenlerin doğuşuna tanıklık edebileceğiz
    - galaksilerin çarpışmasını izleyebileceğiz
    - güneş sistemi dışındaki gezegenleri bulup, inceleyebileceğiz
    - kendi güneş sistemimizi daha yakından tanıma fırsatı bulacağız.

peki niye zaman makinesi: jwst, 13,5 milyar yıl önceye bakabiliyor. böylelikle de erken evrenin karanlığından doğan ilk yıldızları ve galaksileri kızılötesi olarak görebiliyor.

bir de uzaylı yaşam formu ihtimali bulma olasılığı daha güçlü ki bak bakalım neler oluyor.

az kaldı. fırlatma ekim 2018...
  • çalışır hale gelmesi 2019'a sarkmıştır

https://www.nasa.gov/…pe-to-be-launched-spring-2019
  • şu hayatta sabırsızlıkla beklediğim şeylerden bir tanesi bu yavrunun sağ salim şekilde yörüngeye oturması, akabinde de verilerin analiz edilip paylaşılması.

yarabbim aklımı oynatacam.

hesabın var mı? giriş yap