şükela:  tümü | bugün
  • henüz içmediğim için tadım notunu yazamadığım irlanda viskisi. fakat güzel bir hikayesi var onu yazmak istedim.

jameson'u zaten bilirsiniz, irlanda viskilerinin en meşhurlarından, en iyilerinden değil. neyse, ingiliz bir craft bira üreticisi cork's franciscan well bir gün jameson'a, içinde viski dinlendirilmiş fıçılardan istediğini söyler, anlaşırlar ve alırlar.

firma, bu viskinin içerisinde stout türü bira dinlendirir veya piyasaya sürer. bira çok beğenilir.

sonrasında, bu sefer jameson, o fıçıları tekrar geri alır ve bu sefer içinde yeniden kendi viskisini yıllandırır.

yani içinde viski dinlendirilmiş fıçının içerisinde bira dinlendirilikten sonra tekrar viski dinlendirilmiş olur.

bu viskiyi de jameson, fıçı kardeşliği isminde, caskmates olarak piyasaya sürer.

çok çok ilginç bir tadı olacağını tahmin ediyorum, belli olmaz tabii viski dünyasında her özel deneme başarılı ürün vermeyebiliyor. fiyatı pahalı değil, ancak bulması zor.

denedikten sonra buraya tadım da ekleme planım var, bulabilirsek bakalım artık.

viski tadım notlarım için: #44244863
  • inanılmaz yumuşak içimli ve kusursuz fiyat performans oranına sahip bulunması çok zor viskidir.
  • geçen hafta itibariyle ipa editionını denedim. viski konusunda eksper değilim, genelde islay severim ama irlanda'ya gitmişken denemek olmazdı.

hem buzsuz hem de on the rocks tükettim. buzlu daha çok hoşuma gitti açıkçası. ardından bir pubda bardak altlığını buldum. önerisi on the rocks olarak içmekti.
    çok hoppy olmasa da citrus aromaları almak mümkün. orjinali ile aynı şekilde, içimi hafif ve yumuşak bir viski. yine bardak altlığındaki öneriye uydum; sevdiğiniz bir bira ile tüketin diyordu; bulletproof ipa ve open gate citra ipa ve wicklow wolf elevation pale ale ile beraber denedim. ipa biralar yakıştı yanına :)
    not:open gate ipa çok hoppy değil, pale ale e yakın hatta. ama elevation pale ale olmasına rağmen hoppy bir bira ve citrus ağırlıklı aromalara sahip. ek bilgi olarak bunu da verelim