şükela:  tümü | bugün
  • londra'da bir italyan restoranıdır.
  • liverpool'un merkezinde de bir şubesi vardır.
  • jamie oliver'in restoranlarindan biridir.

cok ama cok keyifli bir mekandir. o kadar guzel dekore edilmis ki tuvaletteki muslugundan masadaki mendile kadar her sey cok ince dusunulmus. yemeklere gelince de menudeki her sey gercekten cok lezzetli. ayrica fiyatlari da uygun.

ordek vermek gerekirse bugune kadar param yetmedigi icin tadinin neye benzedigini bilmedigim trufu (kilosu 1000 euro civarinda) 10 poundluk bir risotto icinde yedim, mutluyum gururluyum.
  • kusura bakmayin ama iyi bir restoran degil. oxford ve birmingham'daki subelerine gittim. ortam gercekten super, servis guzel, dekor muzik tabak canak her sey cok cok iyi. menuye bakiyorsun, vay diyosun cok guzel geliyor kulaga. sonra yemekler geliyor, fiyasko. jamie's favourite denen truflu hindi yemegini de yedim, truflu risottosunu da, ve baska bir yigin seyden de yedim, hepsinde bariz bir kalite ve tad eksikligi var. hepsine insanin tuz dokesi geliyor, dominant bir tad yok, butun malzemeler kalitesiz sanki.. biliyorum pahali bi yer degil zaten de, insan jamie oliver diyince, ortama girince, kusursuz hazirlanmis menuyu gorunce yemeklerin de guzel olacagini dusunuyor, ama bilader en onemli kismi atlamislar. jamie oliver'in ismine yazik.

sonuc olarak: bir sey beklemeden gidip yogun aromali bir seyler (peynirli domatesli vs) soylerseniz mutlu ayrilabilirsiniz. ama ayni paraya cok daha mutlu olacaginiz bir suru yer biliyorum londra'da.
  • 2013'ün sonlarına doğru istanbul'da da açılacak olan restorant. yazarken bile ağzımın suyu aktı.
    bekliyoruz ceymiciğim.
  • ağustos ayında zorlu center'da açılacakmış. şuan personel alımları devam etmekteymiş. jamie oliver adlı sarışın çocuğun 2008'de açtığı şirin adı üstünde italyan restaurantıdır. yemekleri yöreseldir ve her yemeğin kendine özgü tadı ve sunumu vardır. makarnalarının alayı el yapımıdır. http://www.jamieoliver.com/italian/turkey/istanbul
  • jamie'nin mutfakta sağa sola dokundurduğu ellerini gönül rahatlığı ile salatanın içine sokup karıştırma huyu olduğunu bildiğimden pek tercih etmeyeceğim restoran.
    kendisi mutfağa girmeyecekse düşünülebilir belki ama yine de salata yemeyeceğim kesin.
    tamam ben de severim salatayı elle karıştırmayı ama el de benim ağız da benim sonuçta.
  • 1 ekim'de istanbul'da zorlu avm'de açılacak italyan lokantası zinciridir.

jamie oliver bir superstar gerçekten, yazdığı kitaplar best seller, tv programları çok izleniyor, türkiye'de de çok hayranı var.

adam başı içki dahil 70-100 liraya kalkılır, bu fiyat yapısı ile carluccio's ya da dean&deluca'dan hesaplı olur.

midpoint, kırıntı vb yerlerin müşterisini doğrudan hedefleyen, bunun üzerinde kalan üst sınıf lokantaların müşterilerinden de öğle yemeği yada sinema öncesi gibi günlük kullanım amaclı müşteri alacak bir yer olacaktır.
  • öncesinde lonra'da daha sonra da zorlu center'da gerceklestirdikleri tadım gününde deneyimleme fırsatı bulduğum restoran.

zorlu center subesi yemek acısından ele alacak olursak önce su gercekle baslayalım:
    turk insanına italyan mutfagı sıradan ve turk mutfagından farksız geliyor. ayrıca ülkemde tazeyse taze, organikse organik herşeyin kralı var, akdeniz iklimi var, gelmişin bana fesleğen, roka, organik anlatıyosun.

yani sunulan seyin bize enteresan gelecek katma degeri yok diyebiliriz. gidince bu ne lan pizza bile yok demeyin adamın konseptinde yok malum sizin 1 saat 15 dakika içinde tıkınıp masayı bir sonrakine devretmenize kurulu sistemi var, o da doldurabilirse ancak...

bence bu jamie'nin burada lezzetinden öte sadece adı yürür gibi...zaten herifin her tarifi rezalet degil mi, adam tipten, mimikten yürümüş. iş yapar mı? yapar...

ülkemde kimler iş yapmadı, jamie mi yapmasın? ama eleman daha bu restorana daha adımını atmamış bile. garsona sordum jamie geldi mi diye, yok skype tan bize motivasyon konusması yaptı dedi.
    baya ciddiye almış ki, 45. şubesini açan tantunici kıvamında şube açmış.

gelelim yemeğe, tadım gunleri oldugu icin menude cogu sey tukenmıstı ancak yedigim pirzola, lazanya, risotto topları ve kestane mantarı vasatı geçememişti.

servis, oldukca yavas ama bunu yenı olmalarına ve iyi niyetleriyle gölgelediklerini dusunuyorum.

ambians açısından mekan cok büyük ve 3 parca oldugu ıcin bölünmüs durumda.
    ön bahce, ust kat ve giris katına bölünmesi zaten mekanın uzun vadede sadece dısarıdakı bahcesınde ıs yapacagının sınyalını veriyor.

özetle, jamie hoş gelmiş ama büyük beklentiyle gitmemek lazım, adam kitchenette, numnum veya kırıntı dan üst bir mutfak sunamamış. yol değiştirip gidilesi bir deneyim sunduğunu söyleyemem. ben çokta kolay beğenmem ama zorlu'ya bir tom's kitchen, eatly geliyorken jamie'ye uğrayacağımı zannetmiyorum.

denildiği gibi baslangıc + alkol + yemek alırsanız yaklasık adam bası 80-100 lira civarı verırsınız.
    risotto 25-35, etler 40-55, baslangıclar 15-20 lira civari.
    kadeh saraplar 17'den baslıyor, jamie kolay içimlik kendi organik şarabını da ithal edememiş sanırım, menüde yoktu.

uzun vadede orasının müşteri kitlesi öğlende plazacılar, diger saatlerde de arap turist olur görüşündeyim.
    arada da bir jamie denesem diye gidenler bolca olur onun gazıyla dolarsa dolar ama uzun vadeli bir sadık müşteri döngüsü yakalayacak çapta bir menüsü yok. sonuçta avm makarnacısı olarak kalacak, ambiansı da zaten karşıdaki yeni yapılan inşaattam ibaret

jamie turkiye'ye geldiginde kebap işine girmesin yeter. ona dokunmasın lutfen.
    "oh lovely kebab, lets add some ginger" der, cinayet çıkar.

edit: az daha yorum ekledim
  • çok uzun zamandır bekliyorduk, zorlu şubesi açılmış lakin giden kimse pek memnun değil. menü çok zayıf görünüyor, umarım az ve öz felsefesi falandır. en yakın zamanda beklentilerimi düşük tutup ziyaret edeceğim, umarım güzeldir.